Před čtyřiačtyřiceti lety se "usmál Buddha" a Indie začala budit hrůzu

Ve výčtu jaderných velmocí bývá Indie někdy neprávem opomíjena. Zraky komentátorů a analytiků se upírají spíše na obrovské jaderné arzenály, jimiž disponují USA nebo Rusko. I Indové ale již mají za sebou úspěšný jaderný program a jejich země po desítky let patří mezi ty, jež disponují atomovými zbraněmi.

Indický jaderný výzkum se datuje již do 40. let, konkrétně do roku 1944. Indové se totiž cítili v obklíčení zemí, jež vyznávaly vůči nim buďto nepřátelskou ideologii (komunistická Čína) nebo s nimi vedly náboženské spory (muslimský Pákistán).

Obava Indů o vlastní bezpečnost se ještě zvýšila s rokem 1962, kdy mezi jejich zemí a Čínou proběhl ozbrojený konflikt, v jehož důsledku Indie přišla o území na východě země. Indové doznali že potřebují nové a silné zbraně, aby mohli případnému dalšímu útoku čelit.

V květnu 1974 provedla Indie první jaderné testy pod názvem "smějící se Buddha". Tehdejší indická premiérka Indíra Gándhíová test označila za "mírumilovný výbuch", jelikož indický jaderný arzenál měl být podle ní určen pro ryze obranné účely.

V dnešní době disponuje Indie odhadem zhruba 520 kilogramy plutonia, což postačuje na výrobu zhruba 120 jaderných zbraní. Pro porovnání – Čína může vyrobit zhruba 250 zbraní, Pákistán zhruba stejné množství jako Indie.

Indie také disponuje tzv. jadernou triádou, čili má jaderné kapacity na zemi, ve vzduchu i na moři. Indické letectvo disponuje letadly Su-30MK1, Mig-29 a Mirage 2000 a je velmi pravděpodobné, že některé z nich dokáží nést jaderné zbraně.

Pozemní část triády je tvořena odpalovacími zařízením Prithvi. Ty mají v současné době dosah pouze asi 150 kilometrů, nová verze ale slibuje účinný dostřel až do vzdálenosti 500 kilometrů. Indové dále disponují zařízeními Agni. Ty mají daleký dosah a rakety díky nim mohou zasáhnout například i Peking.

Třetí část triády představují indické jaderné ponorky, konkrétně stroje z třídy Arihant. Ty budou kotvit v Bengálském zálivu. Země má v plánu vystavět 4 kusy těchto ponorek. I ony by měly být schopny citlivě zasáhnout nepřítele. 

Související

Jaderný výbuch

Trumpova vláda zvažovala první jadernou zkoušku od roku 1992

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa projednávala možnost provést jaderný test. Byl by pro USA první od roku 1992 a mohlo by to mít mít závažný důsledek pro vztahy s dalšími atomovými velmocemi, napsal list The Washington Post. USA mají podezření, že zkoušky jaderných zbraní provádí Rusko a Čína, což obě země popírají.

Více souvisejících

jaderné zbraně - Indie Armáda Indie Čína Pákistán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Kladno, ilustrační fotografie.

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek

Jaro v kuchyni, to jsou čerstvé bylinky a první plody, k nimž patří třeba ředkvičky nebo listová zelenina. Že je vhodné tyto zdroje vitamínů a zdraví prospěšných látek po dlouhé zimě zařadit do jídelníčku, to věděli již naši předci, ať už ve středověku nebo před 200 či 100 lety. Inspiraci na jarní jídelníček proto můžeme čerpat ze starých kuchařek, třeba těch středověkých nebo slavné Magdaleny Dobromily Rettigové. Tyto recepty jsou zdravé, výživné a navíc snadné i levné.

včera

včera

včera

včera

11. dubna 2025 21:32

11. dubna 2025 21:11

Donald Trump

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě

Mexiko se rozhodlo okamžitě doručit vodu texaským farmářům, aby kompenzovalo nedodržení staré 81leté smlouvy o sdílení vody s USA, která vyvolala diplomatické napětí a vyhrožování Donaldem Trumpem zavedením cel. Prezidentka Mexika, Claudia Sheinbaum, uvedla v pátek, že země hledá alternativy, jak vyhovět této smlouvě. Návrh již byl odeslán americkým představitelům.

11. dubna 2025 20:29

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

11. dubna 2025 19:35

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří

Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy