Čína konstruuje novou mocnou zbraň? Analytik prozradil víc

NÁZOR - Nová čínská letadlová loď bude zřejmě disponovat mnohem větší bojovou sílou, konstatuje Zachary Keck v komentáři pro server National Interest. Bezpečnostní analytik působící v nevládním organizaci Nonproliferation Policy Education Center připomíná, že 20. června zveřejnila čínská loďařská firma CSIC na sociálních sítích obrázek trojice letadlových lodí, kde se nachází první plavidlo tohoto druhu, které Čína získala - na Ukrajině postavený Liaoning -, první letadlová loď čínské produkce, ale také třetí záhadné plavidlo.

Rychlejší, lépe vyzbrojená, lépe chráněná

Na rozdíl od prvních dvou lodí, které k vypouštění letounů využívají odrazový můstek, má nové plavidlo na své palubě tři katapulty, poukazuje analytik. Odkazuje však na hongkongská média, podle nichž nejde o skutečnou fotografii, ale grafickou kresbu.

CSIC obrázek ze sociálních sítí rychle odstranila, ale čínská oficiální média, včetně těch armádních, o něm informují, uvádí Keck. Vyvozuje z toho, že třetí čínská letadlová loď bude téměř jistě disponovat palubními katapulty.

Pokud tomu tak skutečně je, plavidlo výrazně posílí současný čínský bojový potenciál, domnívá se odborník. Vysvětluje, že z letadlových lodí s katapultem mohou operovat mnohem větší a těžší letouny, které dokážou nést širší škálu zbraní a více paliva, což zvětšuje jejich dolet.

"Mohou také využívat větší letouny včasné vzdušné výstrahy k ochraně lodi," pokračuje Keck. Dodává, že loď s katapulty dokáže vypouštět letouny rychleji, tudíž může nasadit bojovou sílu v rychlejším sledu a je lépe chráněná.

Čína zatím spoléhala na své dvě lodě s odrazovými můstky, které omezují hmotnost letounů, které z ní dokážou odstartovat - z plavidla tedy může operovat méně typů letadel, která nesou méně zbraní a paliva a tudíž je jejich bojová síla omezená, poukazuje analytik. To, že třetí čínská letadlová loď má spoléhat na katapulty, tedy nepovažuje za překvapení.  

Keck odkazuje na zjištění hongkongského listu South China Morning Post, podle něhož satelity identifikovaly tři místa ve Wu-chanu, Šanghaji a Liao-ningu, kde je katapultovací systém testován, a rovněž na zprávy, že hlavní čínský letoun operující z letadlových lodí, J-15, je upravován tak, aby dokázal využívat katapult.

Technologický průlom

South China Morning Post již loni v listopadu s odvoláním na vojenské zdroje tvrdil, že Číně se povedl technologický průlom a na své další letadlové lodi bude moci využívat elektromagnetický katapult, aniž by plavidlo nutně disponovalo jaderným pohonem, uvádí expert. Doplňuje, že většina amerických letadlových lodí proti tomu spoléhá na starší parní katapult a elektromagnetický systém je instalován až na současnou třídu Ford.  

Elektromagnetický katapult přitom umožňuje letouny vypouštět rychleji a s větším objemem paliva a munice, tudíž je výhodnější než standardní parní katapult, vysvětluje Keck. Podotýká, že jde o podobný rozdíl jako mezi prostým odrazovým můstkem a parním katapultem, navíc elektromagnetická verze údajně vyžaduje menší údržbu.   

"Problémem je, že elektromagnetické katapulty potřebují více elektřiny než parou poháněné systémy," konstatuje analytik. Dodává, že už sám parní katapult potřebuje poměrně hodně elektřiny, což je ostatně důvod, proč je většina letadlových lodí s katapultem vybavena jaderným pohonem.

Čínští inženýři ovšem věří, že daný problém vyřešili skrze tzv. integrovaný pohonný systém, který generuje dostatek elektřiny pro katapult, odkazuje Keck na závěry South China Morning Post, který se odvolává na zdroj blízký Čínské lidově osvobozenecké armádě. Ten tvrdí, že průlom se podařil díky využití sítě přímého proudu, namísto tradičního střídavého, což si podle Wang Pchinga z Čínské akademie věd vyžádalo kompletní přepracování elektrické sítě - od parních kotlů po baterie.

Integrovaný pohonný systém mají též americké torpédoborce třídy Zumwalt a zdá se, že Čína při stavbě letadlových lodí sleduje politiku postupných vylepšení, deklaruje expert. Poukazuje, že první Čínou postavená letadlová loď se velmi podobala ukrajinskému Liaoningu, zatímco nová bude mít zřejmě elektromagnetické katapulty a spekuluje se, že dalším krokem bude letadlová loď na jaderný pohon.  

Související

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

Více souvisejících

Čína Čínská armáda

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce

Začátkem nového roku se mezi Ukrajinou a Ruskem očekává další výměna válečných zajatců, přestože konečná dohoda stále zůstává nejistá. Podle Petra Jaceňka, zástupce ukrajinského Úřadu pro zacházení s válečnými zajatci, se jednání s Moskvou v posledních měsících výrazně zkomplikovala. Důvodem je mimo jiné i fakt, že ruské síly zaznamenaly na frontové linii značné úspěchy.

před 1 hodinou

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?

Rusko zintenzivňuje svou leteckou válku na Ukrajině a v tajné továrně urychluje výrobu dronů, aby podpořilo více než dva roky trvající ofenzívu. Na střeše v Kyjevě mezi tím malá skupina dobrovolníků hlídá město, ozbrojena pouze starými sovětskými kulomety. Informace o tom, jak dronová válka na Ukrajině probíhá, přinesl server CNN.

před 2 hodinami

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

před 6 hodinami

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

před 6 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 11 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 12 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

Zdroj: Tomáš Řepa

Další zprávy