Čínský průmysl se proslavil v posledních dekádách výrobou více či méně povedených kopií. Firmy a státy, které byly majiteli autorských práv s tím nemohly prakticky nic dělat. Je daleko méně známou skutečností, že vedle bot, hodinek a elektroniky Číňané kopírují po desetiletí i zbraně. Vybrali jsme osm nejkřiklavějších případů, ve kterých nejde zapřít „inspirace“ originální zbraní jiné země.
1) Chengdu J-7
V roce 1961 vypadaly sovětsko-čínské vztahy téměř idylicky a Nikita Chruščov rád přenechal čínským soudruhům tehdy nejnovější MIG-21 F-13. Než byla dokončena továrna a dodány kompletní plány došlo k roztržce, a veškerá spolupráce byla přerušena. Čínským inženýrům se podařilo vyřešit 249 hlavních technických problému a doplnit devět důležitých plánů a čínská kopie poprvé vzlétla v roce 1966. Kvalita strojů byla mizerná a kvalitu sovětského originálu se podařilo dosáhnout až na začátku 80. let, kdy se do stroje dostaly západní systémy. J-7 se stal oblíbeným mezi chudými a zoufalými zeměmi, se kterými nechtěl nikdo obchodovat jako byla Albánie, Súdán nebo Myanmar. Několik jich bylo prodáno i do USA, kde sloužily při výcviku v letkách agresorů. Celkem bylo vyrobeno 2400 strojů a výroba skončila až v roce 2013. Stroj vycházející z původní konstrukce, J-17, se dnes Čína snaží se smíšenými úspěchy prodávat zemím třetího světa.
2)Typ 86
V 70. letech potřebovala Čína pásový obrněný transportér. Absolutní špičkou byl v té době sovětský BVP-1. Vzhledem k sovětsko-čínské roztržce byl pro Peking oficiální cestou nedostupný. Jeden kus ovšem získala v roce 1975 z Egypta. Tak vznikl Typ 86. Stroj měl slabší pancíř a horší kanon ráže 73 milimetrů. Teprve po modernizaci v polovině 90. let se z něj stal plnohodnotný bojový stroj. Oficiálně se Typ-86 představil veřejnosti až v roce 1999. Pod označením WZ501 byl stoj vyvezen na Srí Lanku, Iránu, Iráku a Myanmaru.
3) HQ-9
Protiletadlový systém HQ-8 (Rudá zástava-8) není kopií, ale takzvaným derivátem. Tedy systém si vzal z originálu bez souhlasu výrobce ty nejdůležitější technologické komponenty a technická řešení. V roce 1990 byl Sovětský svaz v zoufalé situaci, a když z Číny přišla poptávka po protiletadlových systémech neváhal mu prodat své nejlepší systémy S-300. Normálně je Sověti prodávali v exportní verzi. Tedy verzi, která byla horší než pro domácí armádu. V případě Číny však udělali výjimku. Ti z S-300 brzy vyvinuli vlastní HQ-9. Tvar rakety, svislí start a start za studena je stejný jako u ruského originálu. Naopak některé technické prvky jsou ze systému USA Patriot. Systém byl exportován do Alžírska a Turkmenistánu. Čína, i přes poměrný úspěch s HQ-9, přikoupila i licenci na ruský originál S-300, který vyrábí od roku 1995.
4) J-11
Špatná situace Ruska vedla v roce 1998 k prodeji jejich další zbrojní perly do Číny – stihačky SU-27. Čína měla získat licenci na výrobu 200 strojů z dodaných sad a Rusko zachránit firmu Suchoj a získat 2,5 miliardy dolarů. K překvapení Rusů se v roce 2004 po skončení výroby z dodaných sad, linka na jejich stroje nezastavila a dál chrlila, a podle některých zpráv stále chrlí, čínské kopie. Stroje opět prošly úpravami. Byl zesílen drak a J-11, jak se čínská kopie nazývá, byla vybavena čínskými systémy včetně radaru. Kopie má naopak horší motory s jejichž výrobou má Čína, i přes spolupráci s ukrajinskými specialisty, dlouhodobé problémy.
5) Dongfeng EQ2050
Dongfeng EQ2050 „Odvážný voják“ není nic jiného než kopie legendárního amerického vozidla Hummer. Překvapivě Čína se ke stroji mohla dostat legálně, když ji v roce 1988 byla nabízena licence na tento stroj přímo od Američanů. Čínské generály stroj nezaujal a odmítli jej. Teprve výkony v operaci Pouštní bouře je přesvědčil o jeho užitečnosti. To však bylo již v době po masakru na náměstí Nebeského klidu, kdy Spojené státy na Čínu uvalily embargo na vývoz vojenského materiálu. Číňanům se podařilo získat civilní verzi Hummer H1 a dnes běží výroba kopií s drobným faceliftem ve třech továrnách. Překvapivě pohon strojů zajišťuje originální americký licencovaný motor firmy Cummins. Při jeho nákupu se Čína zavázala, že bude použit jen v civilních vozech. Ten byl ovšem vyroben jen v jednom kuse.
6) útočné pušky typu CQ
Na začátku 80. let byli mnozí západní analytici překvapeni, když se v rukách afgánských vojáků objevili americké pušky M16. Nejednalo se však o originál, ale o čínské kopie CQ. Ty byly od originálu rozeznatelné jen díky menší rukojeti revolverového typu. I náboje 5,56x45 do čínské zbraně byly zcela zaměnitelné s originálem. Zbraň nebyla nikdy oficiálně zavedena do výzbroje čínské armády, ale nenovější modely srovnatelné s M4A1 americké armády používají čínské speciální jednotky včetně obávaných Sněžných leopardů. Výroba čínské kopie probíhá i v Iránu a Súdánu.
7) Z-10 a Z-20
Vrtulníky Sikorsky S-70, tedy civilní verze legendárního Black Hawku, se dostaly do Číny zcela legálně v 80. letech, kdy je čínská vláda zakoupila pro své letectvo. Po krachu jednání s Ruskem o licenční výrobě strojů Mil a Kamov byl v roce 2013 představen stroj Z-20. Ten se od originálního Black Hawku liší především pětilistou vrtulí. Jinak je podoba s Black Hawkem více než nápadná. Z prototypu Z-20 se po dalším odmítnutí ze strany Ruska o prodeji licence na bitevní vrtulníky, rozhodli vyvinout Číňané bitevní stroj. Tehdy jim spadl doslova dar z nebes. Při operaci v Pákistánu v roce 2011, při které byl zlikvidován Usáma bin Ládin, Američané přišli o jeden UH-60 ve verzi pro speciální jednotky vybavený technologií Stealth. Vrak prodali Pákistánci Pekingu. Čínští inženýři s pomocí techniků firmy Kamov ji pak spojili s vlastním Z-20 a vznikl bitevní vrtulník Z-10, který se až nápadně podobá americkému AH-64 Apache. Zatím bylo vyrobeno kolem stovky Z-10.
8) Xi'an Y-20
Vojenský nákladní letoun Xi'an Y-20 není kopií, ale díky špionáži „u konkurence“ vznikl s daleko menšími náklady a daleko rychleji, než kdyby Čína používala vlastní prostředky. V roce 2011 byl odsouzen za špionáž k 15 letům zaměstnanec firmy Boeing Dongfan „Greg” Chung. Ten byl usvědčen, že pro Čínu z amerických firem vynesl až 250 000 citlivých dokumentů. Mezi nimi měly být v roce 2006 i plány na těžký vojenský dopravní letoun C-17 Globemaster III. Ve stejném roce, kdy Chung vynesl plány letadla, začali Číňané vyvíjet vlastní stroj Y-20, který poprvé vzlétl v roce 2013. Ve stroji, který dokáže unést náklad 200 tun na vzdálenost 9400 kilometrů, se podle odborníků uplatnily technologie získané z USA. Navíc jsou si C-17 s Y-20 podezřele podobné
1. listopadu 2024 16:19
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Související
Bleskový zásah policie v České Lípě. Po sídlišti se procházel muž se zbraní
Nové informace o izraelské odvetě vůči Íránu. Satelity odhalily, co bylo cílem
zbraně , Čína , Čínská armáda , stíhačka J-7 , USA (Spojené státy americké) , špionáž
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 57 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák