Druhý summit USA-KLDR? Kim Čong-un se chce brzy sejít s Trumpem

Soul - Severokorejský vůdce Kim Čong-un si přeje sejít se v brzké době na dalším summitu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Po návratu z návštěvy v KLDR to řekl jihokorejský prezident Mun Če-in, který v Pchjongjangu s Kimem jednal. Jihokorejský prezident také na schůzce s šéfem Bílého domu příští týden předá Trumpovi od Kima dopis týkající se odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova.

Zástupci Bílého domu ani amerického ministerstva zahraničí na žádost o vyjádření zatím nereagovali, uvedla agentura Reuters.

"Kim Čong-un vyslovil přání rychle dokončit denuklearizaci a chce se setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem s cílem urychlit tento proces," prohlásil Mun po návratu z třídenní cesty do KLDR.

Severokorejský vůdce rovněž podle Muna vyjádřil naději, že do KLDR brzy přijede americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Kim Čong-un, který další summit s Trumpem navrhl už před časem, řekl, že Severní Korea je ochotná "trvale rozebrat" v přítomnosti zahraničních expertů klíčová raketová zařízení, stejně jako jaderné zařízení v Jongbjonu, pokud Spojené státy přijmou odpovídající kroky.

Společné prohlášení ze summitu Muna a Kima obsahuje severokorejský závazek k "ověřitelnému, nezvratnému odstranění" jaderných programů. A ukončení války by mělo být prvním americkým recipročním krokem, dodal Mun. "Vůdce Kim vyjádřil přání rychle dokončit denuklearizaci a soustředit se na ekonomický rozvoj," řekl Mun na tiskové konferenci v Soulu krátce po návratu z Pchjongjangu.

Severní a Jižní Korea spolu svedly válku v letech 1950-1953. Konflikt, v němž na jedné straně stála Severní Korea neformálně podporovaná Čínou a Sovětským svazem a proti ní Jižní Korea s oficiální podporou sil OSN vedených USA, skončil jen příměřím a ne podpisem mírové dohody. To znamená, že mezi Severní a Jižní Koreou technicky stále přetrvává válečný stav.

Spojené státy a Jižní Korea se obávají, že formální ukončení války může vést Čínu a Rusko, stejně jako KLDR, k žádostem o rozpuštění Velitelství OSN (UNC), které dohlíží na dodržování klidu zbraní mezi oběma znepřátelenými státy na Korejském poloostrově.

Soul má v úmyslu společně se Spojenými státy oznámit konec války během letošního roku; tento krok hodlá Mun projednat příští týden během setkání s Trumpem v New Yorku. Jihokorejský prezident uvedl, že deklarace o ukončení války by neměla nijak ovlivnit přítomnost amerických vojáků a UNC v Jižní Koreji. Tento názor podle jeho slov Kim Čong-un sdílí.

Kim Čong-un a Donald Trump spolu poprvé jednali v červnu v Singapuru, kdy Kim slíbil pracovat na denuklearizaci Korejského poloostrova. Trump mu výměnou za to nabídl bezpečnostní záruky a rušení sankcí.

Od té doby ale diplomatická aktivita ochabla. Koncem srpna Trump dokonce s poukazem na nedostatečný pokrok v procesu jaderného odzbrojení KLDR zrušil plánovanou cestu šéfa diplomacie Pompea do Severní Koreje. Tento týden Pompeo uvedl, že se se svým severokorejským protějškem Ri Jong-hoem chce setkat příští týden v New Yorku na okraj schůze Valného shromáždění OSN.

Související

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

Více souvisejících

Kim Čong-un Donald Trump Mun Če-in Severní Korea (KLDR) Jižní Korea USA (Spojené státy americké) Mike Pompeo

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy