Připravte se na válku, zavelel čínský prezident. Mladí Tchajwanci přitom nechtějí do armády

Peking - Čínský prezident Si Ťin-pching měl sdělit Jižnímu vojenském okruhu monitorujícího Jižní čínské moře a Tchaj-wan, aby se připravil na válku. Tvrdí to hongkongské noviny South China Morning Post s odvoláním na státní čínský vysílač CCTV.

„Je nezbytné posílit misi... a soustředit přípravu na boj ve válce," řekl Si při návštěvě Jižního vojenského okruhu. „Musíme vzít v úvahu všechny komplexní situace a odpovídajícím způsobem vypracovat nouzové plány.“

Podrobnosti o jeho projevu přišly den poté, co čínský ministr obrany Wei Fenghe uvedl, že země se nikdy nevzdá „jednoho kusu“ svého území. Wei varoval, že „opakované výzvy“, aby se Čína vzdala svrchovanosti nad Tchaj-wanem, jsou velmi nebezpečné a mohou vést k vojenské akci.

Čína si uplatňuje nárok na Tchaj-wan v rámci politiky tzv. jedné Číny a ostře vnímá jakékoliv výzvy ze strany jiných států, aby uznala nezávislost ostrova, jako narušování její suverenity a vměšování se do vnitřních záležitostí. Prostřednictvím svého ekonomického a částečně i zastřeně vojenského tlaku Čína diplomaticky izolovala ostrov.

Vztahy mezi Čínou a Tchaj-wanem se zhoršily poté, co zde byla v roce 2016 zvolená prezidentka Tsai Ing-Wen, jejíž Demokratická pokroková strana se vyznačuje protičínskými postoji a ostrým nesouhlasem s politikou jedné Číny. Podle expertů požadavek čínského prezidenta na přípravu na válku je zprávou věnovanou Tchaj-wanu, aby ustoupil od svých ambicích ohledně nezávislosti.

Tchaj-wanské ministerstvo bezpečnosti oznámilo, že bude schopné dosáhnout plánovaných 81% odhadovaných 188 000 dobrovolných vojáků potřebných k obraně před jakýmkoli útokem ze strany Číny do konce roku a doufá, že do konce roku 2020 číslo zvýší na 90%.

Jak však upozorňuje Channel NewsAsia, získávání mladých rektutů do armády se ukazuje být stále složitější. Mladí Tchaj-wanci nemají o službu v armádě zájem a berou to jako ztrátu času. Podle nich má Čína tolik možností, jak Tchaj-wan potrestat ekonomicky, pokud se nebude chovat dle jejích přání, že možnost vojenské akce nemá příliš smyslu.

Armáda je velmi nepopulární v důsledku historie Tchaj-Wanu jako vojenské diktatury. Dokladem je potrestání více než 1000 členů rezervních sil za to, že se vyhýbali povinné rekvalifikaci. Tato skutečnost samozřejmě dále komplikuje vojenskou schopnost země, jejíž obranný rozpočet je 15krát menší než ten čínský.

Výzva k přípravě na válku zřejmě nemíří pouze na Tchaj-wan. Podle expertů oslovených South China Morning Post je nepochybně též varováním Spojeným státům. Jihočínské moře je dlouhodobě sporné území mezi USA a Čínou, která si nárokuje tamní ostrovy.

Začátkem tohoto měsíce se čínský torpédoborec v sporných vodách téměř srazil s americkou válečnou lodí poté, co provedl to, co Američané označili za "nebezpečný a neprofesionální" manévr s cílem je varovat, aby opustili oblast.

Bývalý velitel amerických sil v Evropě Ben Hodges nedávno uvedl, že očekává válku s Čínou do 15 let. Důvodem je právě napětí v Jihočínském moři. USA dle něj není schopna se zároveň věnovat problémům v Evropě a v Tichomoří.

Související

Čína, ilustrační fotografie.

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí

Čína vyzvala Indii a Pákistán k maximální zdrženlivosti poté, co se obě země v noci na středu ocitly v ozbrojeném konfliktu, zejména v citlivém regionu Kašmíru. Přestože Peking oficiálně apeluje na mír a stabilitu, v praxi se staví spíše na stranu Islámábádu. Čínsko-pákistánské vztahy nejsou mimořádně dobré jen kvůli strategickému partnerství, ale i v důsledku vlastních dlouhodobých pohraničních sporů obou zemí s Indií.
Ilustrační foto

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou

Evropské snahy o zabránění čínskému kapitálu v ovládnutí klíčových evropských technologických firem, zejména v oblastech polovodičů a umělé inteligence, oslabují. Podle návrhu kompromisního znění připravovaného přezkumu pravidel pro kontrolu přímých zahraničních investic (FDI), který získal server Politico, členské státy usilují o změkčení pravidel, jež by je zavazovala k důslednější kontrole zahraničních investic do citlivých odvětví.

Více souvisejících

Čína Tchaj-Wan Jihočínské moře USA (Spojené státy americké) Čínská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4 Prohlédněte si galerii

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka

Hned na úvod 88. mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu, se spolu v rámci základní skupiny B utkal obhájce titulu mistrů světa Česká republika se Švýcarskem a zopakoval se tak svůj souboj z loňského finále MS v Praze. Do duelu nenastoupil oproti původním předpokladům útočník Martin Nečas, jemuž zůstala část výstroje na letišti v Londýně. Dále se pak na soupisku nedostali Adam Klapka, Daniel Gazda a Josef Kořenář. .

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

včera

včera

Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025) Prohlédněte si galerii

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 

včera

včera

včera

včera

8. května 2025 21:53

8. května 2025 20:48

Aktualizováno 8. května 2025 19:30

Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.

Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy