Připravte se na válku, zavelel čínský prezident. Mladí Tchajwanci přitom nechtějí do armády

Peking - Čínský prezident Si Ťin-pching měl sdělit Jižnímu vojenském okruhu monitorujícího Jižní čínské moře a Tchaj-wan, aby se připravil na válku. Tvrdí to hongkongské noviny South China Morning Post s odvoláním na státní čínský vysílač CCTV.

„Je nezbytné posílit misi... a soustředit přípravu na boj ve válce," řekl Si při návštěvě Jižního vojenského okruhu. „Musíme vzít v úvahu všechny komplexní situace a odpovídajícím způsobem vypracovat nouzové plány.“

Podrobnosti o jeho projevu přišly den poté, co čínský ministr obrany Wei Fenghe uvedl, že země se nikdy nevzdá „jednoho kusu“ svého území. Wei varoval, že „opakované výzvy“, aby se Čína vzdala svrchovanosti nad Tchaj-wanem, jsou velmi nebezpečné a mohou vést k vojenské akci.

Čína si uplatňuje nárok na Tchaj-wan v rámci politiky tzv. jedné Číny a ostře vnímá jakékoliv výzvy ze strany jiných států, aby uznala nezávislost ostrova, jako narušování její suverenity a vměšování se do vnitřních záležitostí. Prostřednictvím svého ekonomického a částečně i zastřeně vojenského tlaku Čína diplomaticky izolovala ostrov.

Vztahy mezi Čínou a Tchaj-wanem se zhoršily poté, co zde byla v roce 2016 zvolená prezidentka Tsai Ing-Wen, jejíž Demokratická pokroková strana se vyznačuje protičínskými postoji a ostrým nesouhlasem s politikou jedné Číny. Podle expertů požadavek čínského prezidenta na přípravu na válku je zprávou věnovanou Tchaj-wanu, aby ustoupil od svých ambicích ohledně nezávislosti.

Tchaj-wanské ministerstvo bezpečnosti oznámilo, že bude schopné dosáhnout plánovaných 81% odhadovaných 188 000 dobrovolných vojáků potřebných k obraně před jakýmkoli útokem ze strany Číny do konce roku a doufá, že do konce roku 2020 číslo zvýší na 90%.

Jak však upozorňuje Channel NewsAsia, získávání mladých rektutů do armády se ukazuje být stále složitější. Mladí Tchaj-wanci nemají o službu v armádě zájem a berou to jako ztrátu času. Podle nich má Čína tolik možností, jak Tchaj-wan potrestat ekonomicky, pokud se nebude chovat dle jejích přání, že možnost vojenské akce nemá příliš smyslu.

Armáda je velmi nepopulární v důsledku historie Tchaj-Wanu jako vojenské diktatury. Dokladem je potrestání více než 1000 členů rezervních sil za to, že se vyhýbali povinné rekvalifikaci. Tato skutečnost samozřejmě dále komplikuje vojenskou schopnost země, jejíž obranný rozpočet je 15krát menší než ten čínský.

Výzva k přípravě na válku zřejmě nemíří pouze na Tchaj-wan. Podle expertů oslovených South China Morning Post je nepochybně též varováním Spojeným státům. Jihočínské moře je dlouhodobě sporné území mezi USA a Čínou, která si nárokuje tamní ostrovy.

Začátkem tohoto měsíce se čínský torpédoborec v sporných vodách téměř srazil s americkou válečnou lodí poté, co provedl to, co Američané označili za "nebezpečný a neprofesionální" manévr s cílem je varovat, aby opustili oblast.

Bývalý velitel amerických sil v Evropě Ben Hodges nedávno uvedl, že očekává válku s Čínou do 15 let. Důvodem je právě napětí v Jihočínském moři. USA dle něj není schopna se zároveň věnovat problémům v Evropě a v Tichomoří.

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

Více souvisejících

Čína Tchaj-Wan Jihočínské moře USA (Spojené státy americké) Čínská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

26. prosince 2024 21:53

Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky

Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy