Pence ostře zkritizoval Su Ťij: Perzekuce muslimským Rohingů je neomluvitelná

Americký viceprezident Mike Pence dnes při setkání s barmskou vůdkyní Do Aun Schan Su Ťij ostře kritizoval barmskou vládu za její postoj k otázce pronásledovaného muslimského etnika Rohingů. Kvůli násilnostem uprchlo z Barmy do sousedního Bangladéše od loňského srpna 700.000 Rohingů. Su Ťij kritiku odmítla s tím, že barmská vláda rozumí své zemi lépe než ostatní státy. Pence rovněž nositelku Nobelovy ceny Su Ťij vyzval k propuštění dvou barmských novinářů pracujících pro agenturu Reuters, kteří si odpykávají sedmiletý trest za neoprávněné držení tajných státních dokumentů.

Pence se dnes sešel se Su Ťij na okraj summitu Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) v Singapuru.

Important discussion with India’s Prime Minister @narendramodi while in Singapore. Spoke about our shared vision of a free and open Indo-Pacific & reaffirmed our commitment to strengthen security and counterterrorism cooperation and coordination. #VPinAsia #ASEAN pic.twitter.com/Cjqkr0RQWr

— Vice President Mike Pence (@VP) 14. listopadu 2018

Někdejší disidentka a uznávaná bojovnice za demokracii Su Ťij, jež v době vlády vojenské junty v Barmě strávila asi 16 let v domácím vězení, čelí v poslední době silné mezinárodní kritice kvůli tomu, že přehlíží násilnosti páchané barmskou armádou na Rohinzích v barmském Arakanském státě.

"Násilí a pronásledování ze strany barmské armády a skupin domobrany, které vyhnaly 700.000 Rohingů z Barmy, je neomluvitelné," prohlásil Pence. Rohingové, kteří v důsledku armádního tažení uprchli ze svých domovů, nyní žijí v uprchlických táborech v Bangladéši. Barma a Bangladéš se dohodly na postupném návratu běženců zpět na barmské území; proces repatriace má být zahájen ve čtvrtek. Americký viceprezident při setkání se Su Ťij uvedl, že by rád slyšel, jakým způsobem Barma dobrovolný návrat Rohingů zajistí.

O násilnostech na Rohinzích, které OSN již dříve označila za etnickou čistku, psali i dva barmští novináři pracující pro agenturu Reuters Ťjo Sou U a Wa Lone. V září byli barmským soudem odsouzeni k sedmiletému trestu vězení. Pence dnes barmské vůdkyni Su Ťij řekl, že miliony Američanů vnímají zatčení a odsouzení reportérů agentury Reuters jako "hluboce znepokojující záležitosti. Připomněl, že Spojené státy kladou velký důraz na svobodu a nezávislosti médií, a opakovaně Su Ťij vyzval k omilostnění žurnalistů.

Podobně ostré kritiky si Su Ťij vyslechla v Singapuru již v úterý od malajsijského premiéra Mahathira Mohamada, který jí řekl, že by jako bývalá politická vězeňkyně měla lépe rozumět lidskému utrpení. Zacházení s Rohingy v Barmě označil za "neospravedlnitelné".

Su Ťij ale veškeré kritiky odmítla. "My rozumíme své zemi lépe než kterákoli jiná země. Jsem si jistá, že byste řekl totéž... že rozumíte své vlastní zemi lépe než kdokoli jiný," odpověděla barmská vůdkyně na dnešní slova amerického viceprezidenta Pence.

Barmské úřady Rohingy neuznávají jako etnikum a hovoří o nich jako o nelegálních přistěhovalcích z Bangladéše. V zemi čelí Rohingové dlouhodobě perzekuci, je jim upíráno občanství a základní lidská práva.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová v úterý apelovala na Bangladéš, aby zastavil plán repatriace první skupiny 2200 rohingských uprchlíků z Barmy, protože jejich životy mohou být na barmském území "vážně ohroženy". Bacheletová uvedla, že stále dostává zprávy o porušování lidských práv v barmském Arakanském státě, "včetně obvinění z vražd, mizení lidí a svévolného zatýkání".

Související

Více souvisejících

Mike Pence Aun Schan SuŤij Rohingové barma singapur novináři

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy