Americký viceprezident Mike Pence dnes při setkání s barmskou vůdkyní Do Aun Schan Su Ťij ostře kritizoval barmskou vládu za její postoj k otázce pronásledovaného muslimského etnika Rohingů. Kvůli násilnostem uprchlo z Barmy do sousedního Bangladéše od loňského srpna 700.000 Rohingů. Su Ťij kritiku odmítla s tím, že barmská vláda rozumí své zemi lépe než ostatní státy. Pence rovněž nositelku Nobelovy ceny Su Ťij vyzval k propuštění dvou barmských novinářů pracujících pro agenturu Reuters, kteří si odpykávají sedmiletý trest za neoprávněné držení tajných státních dokumentů.
Pence se dnes sešel se Su Ťij na okraj summitu Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) v Singapuru.
Important discussion with India’s Prime Minister @narendramodi while in Singapore. Spoke about our shared vision of a free and open Indo-Pacific & reaffirmed our commitment to strengthen security and counterterrorism cooperation and coordination. #VPinAsia #ASEAN pic.twitter.com/Cjqkr0RQWr
— Vice President Mike Pence (@VP) 14. listopadu 2018
Někdejší disidentka a uznávaná bojovnice za demokracii Su Ťij, jež v době vlády vojenské junty v Barmě strávila asi 16 let v domácím vězení, čelí v poslední době silné mezinárodní kritice kvůli tomu, že přehlíží násilnosti páchané barmskou armádou na Rohinzích v barmském Arakanském státě.
"Násilí a pronásledování ze strany barmské armády a skupin domobrany, které vyhnaly 700.000 Rohingů z Barmy, je neomluvitelné," prohlásil Pence. Rohingové, kteří v důsledku armádního tažení uprchli ze svých domovů, nyní žijí v uprchlických táborech v Bangladéši. Barma a Bangladéš se dohodly na postupném návratu běženců zpět na barmské území; proces repatriace má být zahájen ve čtvrtek. Americký viceprezident při setkání se Su Ťij uvedl, že by rád slyšel, jakým způsobem Barma dobrovolný návrat Rohingů zajistí.
O násilnostech na Rohinzích, které OSN již dříve označila za etnickou čistku, psali i dva barmští novináři pracující pro agenturu Reuters Ťjo Sou U a Wa Lone. V září byli barmským soudem odsouzeni k sedmiletému trestu vězení. Pence dnes barmské vůdkyni Su Ťij řekl, že miliony Američanů vnímají zatčení a odsouzení reportérů agentury Reuters jako "hluboce znepokojující záležitosti. Připomněl, že Spojené státy kladou velký důraz na svobodu a nezávislosti médií, a opakovaně Su Ťij vyzval k omilostnění žurnalistů.
Podobně ostré kritiky si Su Ťij vyslechla v Singapuru již v úterý od malajsijského premiéra Mahathira Mohamada, který jí řekl, že by jako bývalá politická vězeňkyně měla lépe rozumět lidskému utrpení. Zacházení s Rohingy v Barmě označil za "neospravedlnitelné".
Su Ťij ale veškeré kritiky odmítla. "My rozumíme své zemi lépe než kterákoli jiná země. Jsem si jistá, že byste řekl totéž... že rozumíte své vlastní zemi lépe než kdokoli jiný," odpověděla barmská vůdkyně na dnešní slova amerického viceprezidenta Pence.
Barmské úřady Rohingy neuznávají jako etnikum a hovoří o nich jako o nelegálních přistěhovalcích z Bangladéše. V zemi čelí Rohingové dlouhodobě perzekuci, je jim upíráno občanství a základní lidská práva.
Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová v úterý apelovala na Bangladéš, aby zastavil plán repatriace první skupiny 2200 rohingských uprchlíků z Barmy, protože jejich životy mohou být na barmském území "vážně ohroženy". Bacheletová uvedla, že stále dostává zprávy o porušování lidských práv v barmském Arakanském státě, "včetně obvinění z vražd, mizení lidí a svévolného zatýkání".
Související

Bolton a Pence už mu nestojí po boku. Trumpův mírový návrh podrobili ostré kritice

Třaskavý souboj s Trumpem nebude. Bývalý viceprezident Pence odstoupil z boje o Bílý dům
Mike Pence , Aun Schan SuŤij , Rohingové , barma , singapur , novináři
Aktuálně se děje
včera

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry
včera

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté
včera

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi
včera

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil
včera

RECENZE: Ve skečovitém pořadu Jakub a Sara se máme najít. Roztahaný formát spíš ubíjí
včera

Mohlo to být historické setkání, řekl Zelenskyj po jednání s Trumpem ve Vatikánu
včera

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny
včera

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu
včera

Jurečka nabídl pomoc po přívalových deštích. Lidé mohou dostat až 72 tisíc korun
včera

Trump mluvil se Zelenským ve Vatikánu. Znovu se sejdou ještě dnes
Aktualizováno včera

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj
včera

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou
včera

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS
včera

Turisté našli mince za miliony. Nález se vymyká velkou hmotností drahého kovu
včera

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko
včera

Počasí bude příští týden výrazně teplejší, ukazuje předpověď
25. dubna 2025 21:39

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
25. dubna 2025 20:40

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
25. dubna 2025 19:32

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
25. dubna 2025 18:01
Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
Obchodní válka rozpoutaná americkým prezidentem Donaldem Trumpem výrazně poškozuje světovou ekonomiku a zvyšuje riziko finanční krize. Ve své nejnovější prognóze to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF), který zároveň upozorňuje, že právě Spojené státy ponesou největší následky.
Zdroj: Libor Novák