Kim Čong-un má navštívit Soul, spekulují jihokorejská média

Jihokorejská média v posledních dnech čile spekulují o možné návštěvě severokorejského vůdce Kim Čong-una v jihokorejské metropoli Soulu. Podle několika jihokorejských listů by mohl Kim do Soulu zavítat ještě před koncem letošního roku. Od korejské války z let 1950-53 žádný vůdce KLDR v Jižní Koreji nebyl, napsala agentura AP.

Vůdci Severní a Jižní Koreje se zatím sešli na pěti summitech, ve třech případech se jednalo o schůzku Kim Čong-una a jihokorejského prezidenta Mun Če-ina v letošním roce. Všechna tato setkání se ale odehrála buď v demilitarizovaném pásmu na hranici mezi oběma Korejemi, nebo v metropoli KLDR Pchjongjangu, připomněla agentura AP.

Na posledním, zářijovém summitu však jihokorejský prezident Mun pozval Kima na návštěvu Soulu a ten tuto nabídku přijal. Bývalý jihokorejský ministr pro sjednocení Čong Se-hjon nyní v rozhlasovém interview uvedl, že severokorejský vůdce s největší pravděpodobností přicestuje do hlavního města Jižní Koreje 18. prosince, tedy den po výročí smrti svého otce a předchůdce v čele KLDR Kim Čong-ila.

"Kim Čong-un si udělal v druhé polovině prosince třídenní volno a tento čas využije k historické návštěvě Soulu," prohlásil podle listu The Daily Telegraph jihokorejský exministr Čong Se-hjon. Čong rovněž vyjádřil přesvědčení, že obě vlády již tajně návštěvu připravují.

Jihokorejský prezidentský Modrý dům zmíněný termín odmítl potvrdit a uvedl, že Kim může do Soulu přicestovat buď tento měsíc, nebo začátkem příštího roku.

Řada analytiků upozorňuje, že zorganizovat Kimovu návštěvu do konce roku bude extrémně složité a že severokorejský vůdce nemusí být touto myšlenkou právě nadšený. Je téměř jisté, že Kimova návštěva vyvolá v Soulu protesty aktivistů, konzervativních politiků a severokorejských uprchlíků, kteří severokorejský režim viní z porušování lidských práv a z neupřímných slibů ohledně ukončení zbrojních programů. Jihokorejská hlavní opoziční strana požaduje, aby se před vstupem na jihokorejskou půdu Kim nejprve omluvil za útok na jihokorejskou korvetu Čchonan z roku 2010, při němž zahynulo 46 námořníků a z nějž Soul viní KLDR.

Podle jihokorejského prezidenta Mun Če-ina by ale Kimova návštěva Soulu urychlila úsilí zbavit Korejský poloostrov jaderných zbraní a přispěla by zásadním způsobem ke zlepšení vztahů mezi Severní Koreou a Spojenými státy. Severokorejský vůdce Kim a šéf Bílého domu Donald Trump se letos sešli na historickém summitu v Singapuru a nyní se hovoří o možnosti jejich druhého setkání počátkem příštího roku.

Soul je metropolí země, kterou Kim Čong-un do loňského roku hrozil zničit svými jadernými zbraněmi, než se vydal na cestu diplomacie. Jihokorejský prezident Mun Če-in by nepochybně během návštěvy zorganizoval řadu emocionálních akcí, jako společnou návštěvu nejvyšší jihokorejské hory Halla poté, co Mun spolu s Kimem vystoupil letos na severokorejskou posvátnou horu Pektu, na které se podle legend vládnoucích komunistů narodil otec stávajícího vůdce a někdejší hlava státu Kim Čong-il.

Kim by také podle agentury AP mohl přednést projev v jihokorejském parlamentu, podobně jako jihokorejský prezident Mun promluvil na letošním zářijovém summitu před davem 150.000 lidí shromážděných na stadionu v Pchjongjangu.

Související

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

Více souvisejících

Kim Čong-un Severní Korea (KLDR) Jižní Korea Mun Če-in

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy