Čínská vláda v masovém měřítku zavírá příslušníky menšinových Ujgurů do nápravných zařízení. Podle zpráv lidskoprávních organizací a OSN je v těchto centrech držen zhruba milion lidí. Amnesty International je přirovnává ke koncentračním táborům.
Oblast Sin-ťiang ležící v severozápadním cípu Čínské lidové republiky je známá také jako Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang. Menšinoví Ujguři, kteří v regionu žijí, jsou vládnoucímu režimu v Pekingu trnem v oku. Patří mezi turkické národy a vyznávají islám, většinovému čínskému obyvatelstvu se tedy příliš nepodobají.
OSN a organizace, které se zabývají ochranou lidských práv varují, že je v současné době až jeden milion Ujgurů, ale i dalších příslušníků menšin, zadržován v internačních táborech. Čínská vláda existenci detenčních zařízení přiznává, tvrdí ale, že jsou v nich jen lidé, kteří spáchali různé méně závažné přečiny. V převýchovných táborech se podle úřadů mají napravit a své prohřešky odčinit prací. Podle deníku Independent navíc Peking tvrdí, že jsou v nich „vězni“ rádi.
„Ten rozsah je hrozivý. V nedávné historii Číny jsme neviděli nic podobného – že by bylo takové množství lidí zadržováno v podobných táborech,“ řekl pro The Independent Patrick Poon z čínské pobočky Amnesty International. „Myslím, že je legitimní upozornit na to, že jsou tyto tábory podobné válečným koncentračním táborům.“ Podle zpráv organizace jsou všichni zadržení nuceni navštěvovat povinné převýchovné přednášky a kurzy. Na těch mají v rámci indoktrinace zpívat politické písně, přísahat věrnost vládnoucí komunistické straně nebo odsuzovat islám. Některé starší zprávy hovořily o tom, že jsou muslimští věřící v rozporu se svou vírou nuceni jíst vepřové maso nebo pít alkohol.
Michelle Bacheletová, která zastává funkci vysoké komisařky OSN pro lidská práva, chce tyto zprávy prověřit. „Požádali jsme o přímý přístup do oblasti, abychom mohli zkontrolovat a ověřit znepokojující zprávy, které se k nám dostávají,“ řekla na tiskové konferenci v Ženevě.
Podle Sophie Richardsonové z Human Rights Watch je těžké získat aktuální informace. Státní úřady kontrolují, co novináři v oblasti dělají a lidé, kteří tábory prošli, se prý bojí o svých zkušenostech mluvit. „Čistě teoreticky se do oblasti novináři mohou dostat, ale v praxi jsou potom jejich možnosti velmi omezeny. Kontrola je velmi přísná a nadále se utužuje,“ řekla pro deník Independent.
Kritika čínské vlády ze strany mezinárodního společenství zatím není příliš výrazná, přestože v poslední době zaznívá častěji, jak ukazuje právě žádost OSN. „Kdyby jakákoliv jiná vláda zadržovala jeden milion muslimů, myslím, že bychom se dočkali debaty na půdě Rady bezpečnosti OSN nebo mezinárodního vyšetřování,“ říká Richardsonová.
Peking svoje jednání částečně ospravedlňuje bojem proti terorismu. Sin-ťiang je podle vládních vyjádření plný islámských radikálů a úřady pouze sledují proti-extrémistickou strategii, která má hrozbu pomoci eliminovat. V listopadu se v regionu například objevil milion Chanů, většinové etnické skupiny v Číně. Jejich úkolem bylo sledovat známky islamistického nebo protistátního chování Ujgurů, u kterých byli na týden ubytováni a informovat o tom úřady.
Související
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
Čína , Ujgurové , Koncentrační tábory , vězení , amnesty international , Muslimové
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě