Čínská vláda v masovém měřítku zavírá příslušníky menšinových Ujgurů do nápravných zařízení. Podle zpráv lidskoprávních organizací a OSN je v těchto centrech držen zhruba milion lidí. Amnesty International je přirovnává ke koncentračním táborům.
Oblast Sin-ťiang ležící v severozápadním cípu Čínské lidové republiky je známá také jako Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang. Menšinoví Ujguři, kteří v regionu žijí, jsou vládnoucímu režimu v Pekingu trnem v oku. Patří mezi turkické národy a vyznávají islám, většinovému čínskému obyvatelstvu se tedy příliš nepodobají.
OSN a organizace, které se zabývají ochranou lidských práv varují, že je v současné době až jeden milion Ujgurů, ale i dalších příslušníků menšin, zadržován v internačních táborech. Čínská vláda existenci detenčních zařízení přiznává, tvrdí ale, že jsou v nich jen lidé, kteří spáchali různé méně závažné přečiny. V převýchovných táborech se podle úřadů mají napravit a své prohřešky odčinit prací. Podle deníku Independent navíc Peking tvrdí, že jsou v nich „vězni“ rádi.
„Ten rozsah je hrozivý. V nedávné historii Číny jsme neviděli nic podobného – že by bylo takové množství lidí zadržováno v podobných táborech,“ řekl pro The Independent Patrick Poon z čínské pobočky Amnesty International. „Myslím, že je legitimní upozornit na to, že jsou tyto tábory podobné válečným koncentračním táborům.“ Podle zpráv organizace jsou všichni zadržení nuceni navštěvovat povinné převýchovné přednášky a kurzy. Na těch mají v rámci indoktrinace zpívat politické písně, přísahat věrnost vládnoucí komunistické straně nebo odsuzovat islám. Některé starší zprávy hovořily o tom, že jsou muslimští věřící v rozporu se svou vírou nuceni jíst vepřové maso nebo pít alkohol.
Michelle Bacheletová, která zastává funkci vysoké komisařky OSN pro lidská práva, chce tyto zprávy prověřit. „Požádali jsme o přímý přístup do oblasti, abychom mohli zkontrolovat a ověřit znepokojující zprávy, které se k nám dostávají,“ řekla na tiskové konferenci v Ženevě.
Podle Sophie Richardsonové z Human Rights Watch je těžké získat aktuální informace. Státní úřady kontrolují, co novináři v oblasti dělají a lidé, kteří tábory prošli, se prý bojí o svých zkušenostech mluvit. „Čistě teoreticky se do oblasti novináři mohou dostat, ale v praxi jsou potom jejich možnosti velmi omezeny. Kontrola je velmi přísná a nadále se utužuje,“ řekla pro deník Independent.
Kritika čínské vlády ze strany mezinárodního společenství zatím není příliš výrazná, přestože v poslední době zaznívá častěji, jak ukazuje právě žádost OSN. „Kdyby jakákoliv jiná vláda zadržovala jeden milion muslimů, myslím, že bychom se dočkali debaty na půdě Rady bezpečnosti OSN nebo mezinárodního vyšetřování,“ říká Richardsonová.
Peking svoje jednání částečně ospravedlňuje bojem proti terorismu. Sin-ťiang je podle vládních vyjádření plný islámských radikálů a úřady pouze sledují proti-extrémistickou strategii, která má hrozbu pomoci eliminovat. V listopadu se v regionu například objevil milion Chanů, většinové etnické skupiny v Číně. Jejich úkolem bylo sledovat známky islamistického nebo protistátního chování Ujgurů, u kterých byli na týden ubytováni a informovat o tom úřady.
Související
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
Čína , Ujgurové , Koncentrační tábory , vězení , amnesty international , Muslimové
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno před 1 hodinou
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
před 2 hodinami
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
před 3 hodinami
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
před 5 hodinami
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
před 6 hodinami
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
před 7 hodinami
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
před 7 hodinami
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
před 8 hodinami
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
před 9 hodinami
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
před 9 hodinami
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
před 10 hodinami
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
před 11 hodinami
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
před 11 hodinami
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
před 12 hodinami
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
před 13 hodinami
Katastrofa, kterou nikdo nečekal. Za ničivé požáry v Kalifornii mohou změny počasí
před 16 hodinami
Výhled počasí do konce ledna. Meteorologové zmiňují vliv tlakové výše
včera
Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům
včera
Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení
včera
Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny
Osmého lednového dne roku 1935, tedy přesně před 90 lety, se narodil Elvis Presley. Tehdy ještě nikdo netušil, že se z chlapce z chudé rodiny stane král rock and rollu.
Zdroj: Lucie Žáková