Čína se snaží rozšířit svůj vliv v Arktidě. Jedním z důvodů jsou postupně se otevírající námořní cesty, které může Peking využít v rámci zahraničního obchodu. Další motivací jsou bohaté nerostné zásoby v regionu. Podle Číny je však hlavní motivací výzkum a snaha vyřešit globální environmentální problémy.
Peking se snaží rozšířit svůj vliv v Arktidě. Informuje o tom stanice CNN. Přestože se Čína geograficky nenachází nikde poblíž arktického regionu, projevuje o něj stále větší zájem. Podle odborníků pro to má Peking hned několik důvodů.
Jedním z nich jsou nové obchodní trasy, které se postupně otevírají s tím, jak tají tamní ledy. V lednu publikovala čínská vláda první bílou knihu představující arktickou strategii země. Ta obsahuje i konkrétní plány „Polární hedvábné stezky“, která má být součástí megalomanského projektu „Jeden pás, jedna cest“ (nebo také Iniciativa pásma a cesty – Belt and Road Initiative). Cílem této strategické vize je vybudovat infrastrukturu a obchodní i politické kontakty, které spojí Čínu námořní i pozemní cestou s okolními regiony a Evropou. Peking do tvorby těchto obchodních koridorů investuje ohromné sumy peněz.
S oteplováním planety souvisí i další lákadlo Arktidy – velké zásoby ukrytého nerostného bohatství. Odhaduje se, že se v regionu nachází až jedna třetina světových zásob zemního plynu a 13 % zásob ropy. Podle NASA předpovídají některé modely, že by Arktida mohla být během letních měsíců bez ledové pokrývky už v polovině tohoto století.
„Čína se snaží dostat do postavení, které by jí zajistilo dobrou startovací pozici, pokud by došlo na přetahování se o arktické zdroje,“ řekl pro CNN Marc Lanteigne, který se věnuje tématu Číny a polárního regionu na Masseyské univerzitě na Novém Zélandu. „Arktida překypuje ekonomickým potenciálem,“ dodal. Podle jeho odhadů má arktický potenciál hodnotu až 450 miliard dolarů.
V rámci této snahy posiluje Čína své polární kapacity. V září spustila na vodu svůj druhý ledoborec, který je však zároveň první plavidlem tohoto druhu domácí výroby. „Sněhový drak 2“, jak se loď nazývá, by měl v první polovině příštího roku vyplout do Arktidy v rámci výzkumné expedice.
Státy, jejichž teritorium s Arktidou sousedí, jsou sdruženy v mezivládní organizaci Arktická rada. Některé další země, včetně Číny, se v roce 2013 staly pozorovateli bez hlasovacího práva. Část členských států s přijetím Číny do organizace váhala. Obávaly se, že by Peking mohl v oblasti postupovat podobně agresivně, jako nyní v Jihočínském moři.
Některé vlády naopak přijetí Číny vítaly. „Nadchlo to několik severských států, které vidí obchodní potenciál v rozšíření čínského námořního obchodu, tvrdí Lanteigne.
Pekingu nahrává i oslabení zájmu o region ze strany Washingtonu. Obamova administrativa měla poměrně ambiciózní arktickou strategii, to se však změnilo s nástupem Donalda Trumpa do úřadu. „To, že Arktida není mezi prioritami Trumpovy vlády, umožnilo Číně zintenzivnit její vlastní arktickou politiku,“ myslí si Lanteigne. Rusko, které je velkým hráčem v regionu, zase vidí v Pekingu partnera pro rozvoj oblasti. Dřívější pozice Moskvy byla značně skeptická, evropské sankce však vzájemné vztahy „oteplily“.
Související
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
Čína , arktida , Peking , Asie
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě