Vůdce KLDR Kim a jeho žena přijeli speciálním vlakem do Číny, zdrží se do 10. ledna

Severokorejský vůdce Kim Čong-un přijel na pozvání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga do Číny. Oznámila to dnes oficiální čínská státní agentura Nová Čína i severokorejská agentura KCNA, která upřesnila, že v zemi zůstane do 10. ledna. Podle jihokorejské agentury Jonhap státníci jednali o očekávaném druhém setkání Kima s americkým prezidentem Donaldem Trumpem i o vzájemných vztazích.

Ačkoli Pchjongjang většinou o podobných cestách informuje až poté, co skončí, v nynějším případě učinila KLDR výjimku. KCNA sdělila, že Kimova návštěva v Čína začala v pondělí a skončí ve čtvrtek. Kima podle KCNA doprovází jeho manželka Ri Sol-ču, vysoký představitel severokorejské komunistické strany a bývalý šéf tajné služby KLDR Kim Jong-čchol či severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho.

Jihokorejská agentura Jonhap bez bližší identifikace zdrojů uvedla, že setkání obou státníků trvalo asi hodinu. Během ní jednali o chystaném summitu mezi Severní Koreou a Spojenými státy a rovněž o posílení bilaterálních vztahů. Po jednání následovala večeře, kterou uspořádal Si a jeho manželka.

Kim v uplynulém roce navštívil Čínu třikrát a pokaždé zde jednal s prezidentem Siem. Do Pekingu se nyní vůdce KLDR vydal v době, kdy se stále častěji hovoří o možném druhém summitu Kima s Trumpem. To, že se vrcholná schůzka uskuteční brzy, naznačil sám Trump.

Peking je nejdůležitějším obchodním partnerem Severní Koreje a tlumí tlak, který na ni vyvíjí Washington. AP předpokládá, že tématem nynějšího jednání Kima a Sia bude vyjasnění pozice před druhým setkáním s Trumpem.

"Kim se důrazně snaží připomenout Trumpově administrativě, že má diplomatické a ekonomické alternativy k tomu, co Washington a Soul nabízejí," řekl Harry Kazianis z amerického konzervativního institutu Centrum pro národní zájem (CNI). "Při zmínce o 'jiné cestě' během svého novoročního projevu mohl Kim skrytě vyhrožovat, že se přikloní blíže k Pekingu. To by mělo Ameriku docela znepokojovat."

Trump a Kim se poprvé setkali na historické schůzce loni v červnu v Singapuru. Společně se zavázali k úsilí o denuklearizaci Korejského poloostrova a k posílení míru v regionu. Ujednání ale neobsahuje konkrétní časové závazky a rozhovory od té doby mnoho nepokročily. Seznam svých jaderných kapacit a informaci o velikosti svého jaderného arzenálu, které Washington očekává, KLDR zatím svým partnerům neposkytla.

Podle analytiků oslovených agenturou AP je velice nepravděpodobné, že by se KLDR vzdala svého těžce vybudovaného jaderného arzenálu, který Kim zřejmě považuje za jedinou garanci přežití svého režimu. Kim chce podle nich na návštěvě spíše sondovat postoj Číny vůči uvolnění sankcí proti své zemi před chystanými rozhovory s Američany. Nejspíše ho zajímá, v čem by Severní Korea musela ustoupit, aby získala podporu Číny na půdě Rady bezpečnosti OSN, kde má Peking právo veta. Čína zde sice několikrát hlasovala pro uvalení sankcí proti severokorejskému režimu, Si však nedávno vybídl USA i KLDR, aby si ohledně sankcí "vzájemně vyšli vstříc". V září čínské ministerstvo zahraničí vyzvalo k dílčímu uvolnění sankcí, které by ocenilo pozitivní výsledek prvního summitu mezi Trumpem a Kimem.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ocenil podporu Číny při řešení krize kolem Severní Koreje. Zároveň uvedl, že si nemyslí, že na Kimovu návštěvu v Pekingu měla vliv probíhající obchodní jednání mezi Spojenými státy a Čínou. "Číňané dali jednoznačně najevo, že se jedná o oddělené otázky," řekl Pompeo. "Čína je ... dobrým partnerem při našich snahách o snížení nebezpečí pro svět vyplývající ze severokorejského jaderného potenciálu. Očekávám, že tak bude činit i v budoucnu."

Související

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

Více souvisejících

Kim Čong-un Si Ťin-pching Severní Korea (KLDR) Čína Ri Sol-Ču

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy