Trumpova administrativa se svým pohledem na Čínu dlouhodobě netají, připomínají Derek Scissors a Daniel Blumenthal v komentáři pro server New York Times. Experti na Čínu z think tanku American Enterprise Institute poukazují, že americká zpráva o strategii národní bezpečnosti z roku 2017 označila Čínu za revizionistickou mocnost snažící se přetvořit mezinárodní politiku v souladu se svými zájmy.
Žádný snadný úkol
"Je těžké myslet si něco jiného s ohledem na vojenská opatření Pekingu, jeho pokusy oslabit americký vliv a moc, jeho odvetu vůči americkým spojencům jako Kanada a jeho hospodářské akce," píšou odborníci. Za kontroverznější ovšem označují odpověď na otázku, jaká má přijít reakce, jelikož po letech neúspěšných rozhovorů a pochybných dohod s Čínou by USA měly změnit svou linii a začít přerušovat některé vazby s asijskou zemí.
Takový postup by mohl zastavit krádeže duševního vlastnictví, připravit čínskou armádu o důležité zdroje a hnát k zodpovědnosti ty, kteří se podílejí na porušování lidských práv v Číně, soudí Blumenthal a Scissors. Připouštějí, že nejde o snadný úkol, jelikož některé americké firmy by měly problém najít nové dodavatele či odběratele, navíc někteří američtí voliči obchod s Čínou podporují s argumentem, že jeho omezení ohrožuje hospodářský růst.
Nicméně, i kdyby americký vývoz do Číny propadl o polovinu, šlo by o ekvivalent 1 % amerického HDP, deklarují experti. Dodávají, že dopady omezení čínského dovozu se odhadují hůře, ale existuje mnoho zemí, které dokážou nahradit čínské produkty a přitom nejde o strategické soupeře USA a "obchodní predátory".
"Ekonomika Spojených států a jejich národní bezpečnost jsou poškozovány hojnými čínskými krádežemi duševního vlastnictví a podmínkou, že americké společnosti, které chtějí v zemi obchodovat, musí zpřístupnit své technologie," pokračují Scissors s Blumenthalem. Varují, že toto ohrožuje americký náskok v inovacích a vojenské oblasti.
Tyto nevynucené zahraniční investice do technologií mohou posílit čínský vojenský průmysl, jelikož Komunistická strana Číny po nástupu prezidenta Si Ťin-pchinga v roce 2012 provedla fůzi vojenského a civilního průmyslu, a tak v praxi mnoho čínských civilních firem fakticky slouží jako dodavatelé pro čínskou armádu a její technologickou základnu, upozorňují odborníci.
Obyvatelé Číny i turisté v zemi jsou pod neustálým dohledem a čínská vláda zavádí tzv. program sociálního kreditu, kdy nesouhlas jedince se stranickým diktátem může negativně ovlivnit prakticky vše, od možnosti koupit nemovitost či získat dobrou práci, vysvětlují experti. Dodávají, že tato společenská kontrola často využívá technologie vyvinuté západními firmami.
Čas na zásadní revizi
USA by tak měly své ekonomické vztahy s Čínou zásadně přehodnotit, ale všeobecná cla, která poškozují americké zákazníky a zaměstnance, nejsou správnou reakcí, stejně jako poučka, že vše vyřeší trh, tvrdí Blumenthal a Scissors. Deklarují, že míra pokřivení čínské průmyslové politiky, krádeží technologií a snahy modernizovat armádu je natolik zásadní, že si žádá více než povrchní odpověď a americká vláda musí v případě Číny zasáhnout do tržních mechanismů, byť pouze v oblastech zásadních pro bezpečnost a prosperitu země či demokratické hodnoty.
Americká vláda by tak spolu se svými spojenci měla uvalit sankce na ty, kdo profitují z čínských krádeží duševního vlastnictví, nabádají experti. Připomínají, že to byl ostatně legitimní požadavek zástupců amerických obchodních společností ze srpna 2017, který se dovolával zákona z roku 1974, ale Trumpova administrativa se místo toho zaměřila na obchodní deficit a vydala se cestou cel.
Místo toho by čínské společnosti profitující z ukradeného či vynuceně předaného duševního vlastnictví neměly mít možnost obchodovat s americkými firmami a americkými spojenci a USA by měly pozastavit zahraniční investice do veškerých technologií, které pomáhají čínské armádě či přispívají k vnitřním represím a omezit přístup na světové trhy těm čínským společnostem, které jsou spojené s porušováním lidských práv a modernizací armády, doporučují Scissors s Blumenthalem.
Takové kroky vyžadují množství informací nejen od amerických tajných služeb, ale i amerických firem, které je ovšem nerady sdílejí ve strachu z čínské odvety a budou spolupracovat pouze tehdy, pokud uvidí jasné, nadstranické a dlouhodobé odhodlání vlády USA, konstatují odborníci. Dodávají, že Washington musí v případě nutnosti jednat sám, ale efektivnější by byla spolupráce se spojenci, jako jsou Japonsko, Německo a Británie, kteří mají v Číně své vlastní zájmy.
"Uvalení sankcí ve jménu národní bezpečnosti na EU a Čínu, kterým Trumpova administrativa vyhrožuje, by jim nerozumně dalo společný motiv," pokračují experti. Připomínají, že předchozí snahy uplatnit vliv USA proti Číně, například skrze transpacifické partnerství, čínskou ekonomickou agresi příliš nezastavilo, ale spolupráce Washingtonu se spojenci by mohla slavit úspěch.
Čína se musí stát hlavní americkou ekonomickou prioritou na dlouhá léta, aniž by došlo k vyhrocení obchodních sporů, které Spojené státy vedou se svými spojenci, apelují Scissors a Blumenthal. Trumpova administrativa podle nich prokázala ohledně Číny dobrý instinkt, ale nesmí se nechat uchlácholit jejími dalšími falešnými ekonomickými sliby a musí komplikovat činnost čínského bezpečnostního aparátu, aby cena za vnější agresi i vnitřní represe pro Peking vzrostla.
Podle odborníků je Čína jediný velký obchodní partner USA, který je zároveň jejich strategickým soupeřem, a tak by k ní měl Washington přistupovat jinak než ke spřáteleným zemím, s nimiž aktuálně vede spory. "Pokud Washington chce, aby světový trh fungoval, musí zakročit a otupit agresi Pekingu," uzavírají experti.
Související
Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů
Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl
Čína , USA (Spojené státy americké) , Čínská armáda
Aktuálně se děje
včera
Policie odhalila organizovanou skupinu pašeráků drog. Kokain maskovali jako alkohol
včera
První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho
včera
Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina
včera
Zásadní změna počasí v Česku se odkládá. Přinese ji až příští týden
včera
Nová pohádka Tři princezny byla na ČT nejsledovanějším pořadem Vánoc
včera
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
včera
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
včera
Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii
včera
Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí
včera
Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
včera
Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové
včera
Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce
včera
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého
včera
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
včera
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
včera
Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
včera
Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
včera
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
včera
Předpověď počasí na příští týden
26. prosince 2024 21:53
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.
Zdroj: Jakub Jurek