Čína přestavuje armádu. Z obranné síly se stává ofenzivní moloch

Čínská lidová osvobozenecká armáda prochází restrukturalizací, která z ní má udělat moderní a komplexní vojenskou sílu. Pozemní armáda nyní tvoří méně než 50 % celkového stavu. Naopak námořnictvo, letectvo, raketové vojsko a jednotky strategické podpory posilují svoji pozici. To znepokojuje další hráče v regionu.

Nově zveřejněná data považují odborníci za jednoznačnou známku toho, že se původně defenzivní role čínské armády mění a Peking zlepšuje své ofenzivní kapacity. Důsledkem tohoto vývoje může být nárůst napětí v regionu.

V neděli čínská státní agentura informovala, že pozemní armáda „nyní tvoří méně než 50 % celkového počtu jednotek.“ Restrukturalizace se dotkla i důstojnického sboru, jehož stav poklesl o 30 %. Stejně tak se o polovinu snížil počet nebojových složek armády. Cílem této přestavby je posílit jiné složky ČLOA.

Podle šanghajského vojenského analytika Ni Lexionga znamená tato změna výrazný strategický posun z primárně obranné funkce, při níž hraje prim velká armáda určená k zastavení nepřátelské agrese, k útočným kapacitám, které může Peking využít k ochraně svých strategických zájmů v zahraničí. Proto posiluje námořnictvo, letectvo, raketové síly a jednotky strategické podpory. Spolu s pozemní armádou tvoří tyto složky ČLOA.

Čína byla jednou z prvních zemí v regionu, která začala investovat prostředky i energii do vytvoření Strategických podpůrných sil. Ty vznikly v roce 2015 jako 5. složka ČLOA a zabývají se především kybernetickým bojem. I země jako Vietnam nebo Japonsko však začaly zlepšovat své kapacity pro vedení moderního boje.

„Tato transformace pravděpodobně vytvoří mezinárodní napětí, protože naznačuje agresivnější vojenský přístup Číny podobný tomu, který můžeme již nyní vidět v Jihočínském moři, kde Čína výrazně změnila status quo ve svůj prospěch,“ komentoval situaci pro deník South China Morning Post Brahma Chellaney, profesor strategických studií z Centra pro politický výzkum.

V oblasti Peking navyšuje svoji vojenskou přítomnost, provádí námořní cvičení a staví infrastrukturu na umělých ostrovech, které si nárokují i okolní země. Proto se i sousední státy snaží lépe připravit na případný konflikt. Potenciální rozbuškou regionálního konfliktu by se mohly stát právě nevyjasněné nároky v Jihočínském moři nebo například otázka Tchaj-wanu.

Indie v reakci na kroky Pekingu také přistoupila k restrukturalizaci svých ozbrojených sil a začala investovat více prostředků do strategického výzkumu. Spoléhá se i na hlubší spolupráci se zahraničními partnery. „Vlastní kapacity Indie vzrůstají, zároveň se však soustředí na partnerství s důležitými mocnostmi,“ řekl deníku Rajeev Chaturvedy z Nanyangské technologické univerzity v Singapuru.

Související

Čínská armáda, ilustrační fotografie.

Peking provokuje, zatímco se Tchaj-wan chystá na manévry

Čína poslala desítky vojenských letounů vstříc Tchaj-wanu, uvedlo v sobotu ministerstvo obrany ostrovního státu. Ten příští týden zahájí každoroční vojenské manévry, během nichž armáda demonstruje připravenost na možnou invazi z pevniny. 

Více souvisejících

Peking Jihočínské moře Armáda Čínská armáda Tchaj-Wan Čína

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy