Čína přestavuje armádu. Z obranné síly se stává ofenzivní moloch

Čínská lidová osvobozenecká armáda prochází restrukturalizací, která z ní má udělat moderní a komplexní vojenskou sílu. Pozemní armáda nyní tvoří méně než 50 % celkového stavu. Naopak námořnictvo, letectvo, raketové vojsko a jednotky strategické podpory posilují svoji pozici. To znepokojuje další hráče v regionu.

Nově zveřejněná data považují odborníci za jednoznačnou známku toho, že se původně defenzivní role čínské armády mění a Peking zlepšuje své ofenzivní kapacity. Důsledkem tohoto vývoje může být nárůst napětí v regionu.

V neděli čínská státní agentura informovala, že pozemní armáda „nyní tvoří méně než 50 % celkového počtu jednotek.“ Restrukturalizace se dotkla i důstojnického sboru, jehož stav poklesl o 30 %. Stejně tak se o polovinu snížil počet nebojových složek armády. Cílem této přestavby je posílit jiné složky ČLOA.

Podle šanghajského vojenského analytika Ni Lexionga znamená tato změna výrazný strategický posun z primárně obranné funkce, při níž hraje prim velká armáda určená k zastavení nepřátelské agrese, k útočným kapacitám, které může Peking využít k ochraně svých strategických zájmů v zahraničí. Proto posiluje námořnictvo, letectvo, raketové síly a jednotky strategické podpory. Spolu s pozemní armádou tvoří tyto složky ČLOA.

Čína byla jednou z prvních zemí v regionu, která začala investovat prostředky i energii do vytvoření Strategických podpůrných sil. Ty vznikly v roce 2015 jako 5. složka ČLOA a zabývají se především kybernetickým bojem. I země jako Vietnam nebo Japonsko však začaly zlepšovat své kapacity pro vedení moderního boje.

„Tato transformace pravděpodobně vytvoří mezinárodní napětí, protože naznačuje agresivnější vojenský přístup Číny podobný tomu, který můžeme již nyní vidět v Jihočínském moři, kde Čína výrazně změnila status quo ve svůj prospěch,“ komentoval situaci pro deník South China Morning Post Brahma Chellaney, profesor strategických studií z Centra pro politický výzkum.

V oblasti Peking navyšuje svoji vojenskou přítomnost, provádí námořní cvičení a staví infrastrukturu na umělých ostrovech, které si nárokují i okolní země. Proto se i sousední státy snaží lépe připravit na případný konflikt. Potenciální rozbuškou regionálního konfliktu by se mohly stát právě nevyjasněné nároky v Jihočínském moři nebo například otázka Tchaj-wanu.

Indie v reakci na kroky Pekingu také přistoupila k restrukturalizaci svých ozbrojených sil a začala investovat více prostředků do strategického výzkumu. Spoléhá se i na hlubší spolupráci se zahraničními partnery. „Vlastní kapacity Indie vzrůstají, zároveň se však soustředí na partnerství s důležitými mocnostmi,“ řekl deníku Rajeev Chaturvedy z Nanyangské technologické univerzity v Singapuru.

Související

Čínská armáda, ilustrační fotografie.

Peking provokuje, zatímco se Tchaj-wan chystá na manévry

Čína poslala desítky vojenských letounů vstříc Tchaj-wanu, uvedlo v sobotu ministerstvo obrany ostrovního státu. Ten příští týden zahájí každoroční vojenské manévry, během nichž armáda demonstruje připravenost na možnou invazi z pevniny. 

Více souvisejících

Peking Jihočínské moře Armáda Čínská armáda Tchaj-Wan Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy