Naše hypersonická zbraň může potopit americké letadlové lodě, hrozí Čína

Tvrzení se v čínských provládních médiích objevilo krátce po společných manévrech amerického a britského námořnictva v Jihočínském moři. Zbraň sice čínská armáda skutečně vlastní, zda by ale byla skutečně schopná zničit americké letadlové lodě, je již jiná otázka.

V polovině ledna prováděly lodě amerického i britského námořnictva v Jihočínském moři společné manévry, které měly dokazovat „sdílený zájem o stabilitu a mír v regionu.“ V reakci na to se v několika čínských médiích, která ovládá komunistická strana, objevila informace, že nová hypersonická zbraň DF-17 dokáže americké letadlové lodě potopit.

Deník China Times a další provládní listy psaly, že by ke zničení lodě stačilo osm zásahů touto novou střelou. Podle jednoho z citovaných vojenských komentátorů by bylo „pro západní protiraketovou obranu nemožné“ DF-17 vysledovat a zachytit. Zbraň by měla být schopná nést i jadernou hlavici a „do jedné hodiny“ zasáhnout celý svět, vyjma Spojených států.

Server Popular Mechanics nicméně hrozbu zpochybňuje. Peking podle dostupných informací skutečně hypersonickou střelou disponuje, o reálných možnostech nasazení však panují nejasnosti. Odhadovaný dostřel DF-17 je zhruba 1800 až 2400 kilometrů, zdaleka tedy nedokáže zasáhnout své cíle v globálním měřítku.

Čínská střela pracuje na principu hypersonického kluzáku (HGV). Běžná balistická raketa vynese systém na hranici zemské atmosféry, kde se odpojí a klouzavým letem zamíří k zemi. Přitom získá rychlost přesahující stupeň Mach 5 (asi 6125 kilometrů v hodině), díky níž je její zachycení protivzdušnou obranou téměř nemožné.

Pokud by však Peking skutečně chtěl zaútočit na operující letadlové lodě USA, museli by nejprve Číňané zjistit, kde se nacházejí a informaci o jejich poloze odeslat raketovým jednotkám na pevnině. To přitom není zdaleka tak jednoduché a Američané by se samozřejmě snažili nepřátelské geolokaci bránit.

I pokud by se Pekingu podařilo plavidlo jednou ze zbraní loď zasáhnout, podle vlastního vyjádření by k jeho potopení bylo potřeba osm raket. „Zatímco je možné, že by hypersonická zbraň mohla letadlovou loď poškodit – a osm takových raket potopit – nebudeme to vědět jistě, dokud k útoku nedojde,“ uzavírá server Popular Mechanics. Podle deníku China Times by měly být střely připraveny k nasazení do roku 2020.

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

Více souvisejících

Čína Peking Námořnictvo Americká armáda (U.S. Navy) Pentagon hypersonické zbraně Jihočínské moře

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy