Indické stíhačky provedly nálet na pákistánském území, 300 mrtvých radikálů

Indická vojenská letadla provedla v noci na dnešek nálet na pákistánském území. Podle pákistánských úřadů si útok nevyžádal žádné oběti. Indie naproti tomu uvedla, že terčem náletu byl výcvikový tábor extremistů a že při něm zahynulo velké množství radikálů. Vztahy mezi Pákistánem a Indií, které se před dvěma týdny vyostřily po atentátu v indické části Kašmíru, se nadále zhoršují a přibývají vzájemná odvetná opatření.

Indické ministerstvo zahraničí sdělilo, že indické letouny zaútočily na tábor islamistického hnutí Džajše Muhammad, které se přihlásilo k sebevražednému atentátu v Kašmíru, při němž bylo tento měsíc zabito 40 příslušníků indické polovojenské policie. Indie se podle ministerstva pro preventivní útok rozhodla poté, co její rozvědka zjistila, že radikálové plánují další útok.

Indie dlouhodobě kritizuje Pákistán, že poskytuje útočiště a zbraně kašmírským separatistům, kteří bojují od roku 1989 proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt v indické části Kašmíru, který je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové, si už vyžádal téměř 70.000 obětí.

#india attacks #Pakistan#Video pic.twitter.com/1BFksr6Uzo

— Shakir Halim (@shakirhalim_) 26. února 2019

"Taková zařízení, která jsou schopna vycvičit stovky džihádistů, nemohou existovat bez vědomí pákistánských úřadů," uvedlo k dnešnímu indickému náletu na údajný tábor radikálů indické ministerstvo zahraničí.

Podle nejmenovaného indického vládního zdroje, který citovala agentura Reuters, si nálet vyžádal životy 300 extremistů. Jeho terčem byla výcviková základna Balakot v odlehlém údolí pákistánské provincie Chajbar Pachtunchvá, sdělila indická diplomacie.

Pákistán popírá, že by na svém území umožňoval fungování základen hnutí Džajše Muhammad, které je od roku 2001 na seznamu teroristických organizací, jež registruje OSN.

Dnešní přelet indických letadel nad pákistánským územím Islámábád potvrdil, uvedl nicméně, že pákistánské letadlo shodilo svůj "náklad" nad převážně pustou, zalesněnou částí území. Incident si podle Pákistánu nevyžádal žádné oběti a nezpůsobil ani závažnější materiální škody. Pákistánská armáda uvedla, že k indickému letadlu vzlétly pákistánské stíhačky, které je vyprovodily zpět do indického sektoru.

"Indická letadla vnikla do sektoru (správního střediska pákistánské části Kašmíru) Muzaffarábádu," napsal na twitteru mluvčí pákistánské armády Ásif Ghafúr. "Vzhledem k okamžité, efektivní reakci pákistánských vzdušných sil letouny v rychlosti shodily svůj náklad, který dopadl poblíž města Balakot, a vrátily se zpět" dodal.

Obyvatelé zasažené pákistánské oblasti agentuře Reuters řekli, že dnes časně ráno slyšeli čtyři mohutné rány, vědí ale pouze o jednom zraněném člověku.

Související

Elon Musk

Měla to být nejzábavnější AI na světě. Muskův chatbot Grok rozložil Indii, zasáhnout musela i vláda

Zdánlivě nevinná otázka na sociální síti X (dříve Twitter) spustila v Indii nečekanou digitální lavinu. Uživatel s přezdívkou Toka se Groka zeptal, zda by vypsal deset jeho nejlepších „mutuals“, tedy uživatelů, kteří se navzájem sledují a reagují na své příspěvky. Když chatbot odpověď chvíli zdržoval, Toka neudržel nervy a použil několik expresivních slov.

Více souvisejících

Indie Pákistán Armáda Indie

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Ilustrační foto

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

před 32 minutami

Dovoz a vývoz zboží

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod

Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.

před 1 hodinou

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 1 hodinou

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

včera

včera

včera

včera

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami

Ekonomická situace v USA se v poslední době nevyvíjí příznivě. Spotřebitelská důvěra klesá, zadlužení domácností narůstá a lidé stále více zvažují své výdaje v obavách o budoucnost. Rostoucí inflace a vysoké úrokové sazby zvyšují zranitelnost spotřebitelů, a právě v této chvíli přichází další faktor, který může ekonomiku dále zatížit – rozsáhlé celní tarify.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy