Summit Trump-Kim úplně neselhal? Ze světa přicházejí rozpačité reakce

Jižní Korea lituje, že americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un při své hanojské schůzce nedosáhli dohody. Úřad jihokorejského prezidenta zároveň v prohlášení uvedl, že nicméně "učinili významný pokrok". Podle Kremlu rozhovory selhaly, protože jejich aktéři nebyli ochotni udělat ústupky.

Trump a Kim "rozšířili rozsah a hloubku vzájemného porozumění", prohlásil jihokorejský prezident Mun Če-in. Jestliže se vedla debata o zrušení protiseverokorejských sankcí, znamená to, že se vztah mezi oběma zeměmi "posunul na novou úroveň", dodal.

Trumpova ochota pokračovat v dialogu je pak příslibem, že v budoucnu dojde k dalšímu summitu, doplnil Soul podle agentury Reuters.

Moskva se domnívá, že rozhovory v Hanoji podle všeho selhaly, protože ani jedna země nebyla ochotna ke kompromisu. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil za pozitivní, že vyjednávání neselhala úplně. Kritizoval ale nedostatek "menších kroků" a flexibility, které by přispěly k dosažení pokroku.

President @realDonaldTrump, @StateDept @SecPompeo, and @WhiteHouse Acting Chief of Staff Mick Mulvaney at dinner with Chairman Kim Jong-un and the #DPRK delegation at the Sofitel Legend Metropole in Hanoi, Vietnam. #HanoiSummit pic.twitter.com/m5AsqdKSqb

— Dan Scavino Jr. (@Scavino45) 27. února 2019

O dosažení kompromisu hovořilo ve své reakci i čínské ministerstvo zahraničí. Mluvčí čínské diplomacie na pravidelném briefingu řekl, že za poslední rok se situace na Korejském poloostrově významně změnila a tento "těžce vybojovaný výsledek" je třeba ocenit.

Japonský premiér Šinzó Abe prohlásil, že Trumpovo rozhodnutí ukončit dnes jednání s KLDR bez dosažení dohody plně podporuje. Po telefonátu s americkým prezidentem dodal, že se severokorejským vůdcem by se chtěl sejít i on. 

Trump podle něj během schůzky s Kim Čong-unem hovořil rovněž o japonských občanech unesených severokorejskými agenty. Japonský premiér poznamenal, že k normalizaci vztahů Japonska s KLDR nedojde do té doby, než budou všichni tito lidé, kteří zůstali naživu, vráceni.

Šéf Bílého domu na dnešní tiskové konferenci prohlásil, že severokorejská delegace chtěla, aby byly zrušeny všechny sankce vůči KLDR, což americká strana nemohla udělat. Po dvoudenním jednání mělo být v Hanoji dnes podepsáno společné prohlášení, ceremonie se však neuskutečnila. Stejně tak byl zrušen plánovaný společný oběd obou státníků. "Někdy musíte z jednání odejít, a to byla ta chvíle," poznamenal Trump. Podle jeho slov "(Kim Čong-un) má určité představy, které ale neodpovídají našim představám".

President @realDonaldTrump and @SecPompeo participate in a Press Conference in Hanoi, Vietnam, on February 28, 2019. pic.twitter.com/qgKX4cbuMd

— Department of State (@StateDept) 28. února 2019

Hanojský summit byl druhou vrcholnou schůzkou USA a KLDR po loňském setkání Trumpa a Kima v Singapuru. Oba vůdci se ale zatím nedohodli, zda a kdy by se měl konat třetí summit, poznamenal zpravodajský server BBC. Další setkání s Kim Čong-unem se může uskutečnit brzy, ale také se nemusí konat delší dobu, řekl americký prezident.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Kim Čong-un Jižní Korea Rusko Čína Severní Korea (KLDR) Mun Če-in Šinzó Abe

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy