Čína opět zvýší obranný rozpočet. Svět netuší, kolik už do armády napumpovala peněz

Čína letos znovu zvýší svůj obranný rozpočet, aby přispěla k posílení své národní bezpečnosti a podpořila armádní reformy. Podle agentury Reuters to dnes oznámil předseda čínského zákonodárného sboru Čang Jie-suej. Rozpočet na obranu, stejně jako cíl ekonomického růstu pro letošní rok, by měl čínský premiér Li Kche-čchiang zveřejnit v úterý na úvod výročního plenárního zasedání parlamentu.

Loni Čína zvýšila rozpočet na obranu o 8,1 procenta, což bylo nejvíce za uplynulé tři roky. Výdaje na obranu na rok 2018 byly stanoveny v přepočtu na 175 miliard dolarů (3,95 bilionu Kč). Diplomaté nicméně soudí, že skutečná suma vynakládaná na obranu v Číně je mnohem vyšší, přičemž část z ní se schová za civilní výdaje.

"Udržení přiměřeného růstu rozpočtu na obranu je zapotřebí k ochraně národní bezpečnosti, svrchovanosti a územní celistvosti a z důvodu armádních reforem," prohlásil dnes předseda parlamentu Čang Jie-suej.

Čang současně zdůraznil, že Čína nebude ohrožovat jiné země. "To, jestli nějaká země představuje pro druhé státy bezpečnostní hrozbu, záleží spíš na její zahraniční a obranné politice než na tom, jak moc zvyšuje výdaje na obranu," řekl předseda parlamentu.

Čang rovněž poukázal na to, že Čína loni na obranu vynaložila kolem 1,3 procenta HDP, zatímco "jisté velké rozvinuté země" vynakládají na obranné účely přes dvě procenta HDP.

Současný čínský prezident Si Ťin-pching označil modernizaci vojska za jeden z klíčových bodů vlády. Peking investuje mimo jiné do stavby letadlových lodí, raketových systémů či do stíhaček s technologií stealth, díky které jsou takové letouny obtížně zjistitelné radarem.

Výdaje Číny na obranu a její ambiciózní program modernizace armády ostře sledují nejen její sousedé, ale i Washington, protože naznačují širší strategické cíle Pekingu. Obavy každoročně vyjadřuje Tchaj-wan, který Peking považuje za svou odtrženou provincii a kterému hrozí v případě vyhlášení samostatnosti vojenským útokem, i další asijské země, s nimiž Čína vede teritoriální spory v oblasti Jihočínského a Východočínského moře.

Růst vojenských výdajů v posledních letech předhání růst čínské ekonomiky, která zpomaluje. Loni si čínská vláda stanovila za cíl udržet ekonomický růst kolem 6,5 procenta. Nakonec růst činil 6,6 procenta, přesto šlo o nejpomalejší tempo za poslední téměř tři desetiletí. Podle listu The Daily Telegraph se očekává, že na rok 2019 premiér oznámí cíl hospodářského růstu mezi 6,0 a 6,5 procenta.

Výroční schůze Všečínského shromáždění lidových zástupců (parlamentu), které se zúčastní na 3000 delegátů, začne v úterý 5. března v 09:00 místního času (02:00 SEČ) v pekingském Paláci lidu a potrvá do 15. března.

Loni delegáti plenárního zasedání čínského parlamentu odhlasovali změnu ústavy, která prezidentovi Si Ťin-pchingovi umožňuje vládnout neomezeně dlouho. Si Ťin-pching tehdy působil jako nezastavitelný, mocný vládce, uvedl list The Daily Telegraph.

Letos prezident před zákonodárce předstoupí v podstatně složitější době, kdy je Čína uprostřed obchodní války se Spojenými státy, velkolepý projekt nové Hedvábné stezky dostává trhliny a čínský telekomunikační gigant Huawei čelí v řadě zemí podezření, že čínská vláda jeho zařízení využívá ke špionáži.

Očekává se, že čínský parlament v reakci na obchodní konflikty v poslední den svého zasedání odhlasuje nový zákon o zahraničních investicích, který by měl posílit ochranu duševního vlastnictví a omezit nucené přenosy technologií. Deník The Guardian připomněl, že parlament od svého prvního zasedání v roce 1954 ještě nikdy žádný navrhovaný zákon nezamítl.

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

Více souvisejících

Čína Čínská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

26. prosince 2024 21:53

Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky

Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy