Čína se loni překvapivě stala největším světovým dovozcem vzácných kovů. S dovoláním na údaje výzkumné firmy Adamas Intelligence to dnes uvedla agentura Reuters. Čína je největším světovým producentem kovů vzácných zemin, což je skupina 17 nerostů používaných při výrobě široké škály produktů od elektrických vozů až po spotřební elektroniku. Čína je přitom už léta i jejich největším vývozcem.
Čína loni dovezla 41.400 tun vzácných kovů, což bylo o 167 procent více než v předchozím roce. K vysokému růstu přispěl zásah proti nelegální produkci, který snížil domácí těžbu. Vývoz ze země se pak zvýšil o čtyři procenta na více než 53.000 tun. Adamas vychází ve své analýze z vlastních výzkumů a z údajů celního úřadu.
Dovoz se uskutečnil primárně ve formě minerálních a chemických koncentrátů z Barmy a z USA, uvedl výkonný ředitel Adamas Ryan Castilloux. V případě nejméně sedmi důležitých kovů - včetně praseodymu, používaného v magnetech, a yttria, používaného v keramice - byla Čína poprvé po více než 30 letech čistých dovozcem, řekl Castilloux agentuře Reuters.
Objem dovozu vzácných kovů byl loni zhruba desetkrát vyšší než před rokem 2015, poznamenal analytik společnosti China Merchants Securities Liou Wen-pching.
Spojené státy, které jsou hlavním trhem pro vzácné kovy z Číny, loni poslaly do Číny rudy bohaté na lanthan, používaný při zpracování ropy, a poté kupovaly z Číny zpět oxidy a chemikálie, upozornil Castilloux. Washington loni v rámci obchodního sporu mezi oběma zeměmi navrhl zavést cla na dovoz kovů vzácných zemin z Číny, pak ale své rozhodnutí změnil.
Barma se loni stala nezbytným zdrojem dysprosia, terbia a gadolinia pro čínské výrobce magnetů a slitin. Pokud Peking v letošním roce zakáže dovoz vzácných kovů z Barmy kvůli obavám, že země je využívána k praní nelegálně vytěžených surovin z Číny, mohl by se současný stav dočasně obrátit a Čína by se letos opět stala čistým vývozcem sedmi vzácných kovů, dodal Castilloux. Nicméně rostoucí dovoz z Číny bude podle něj zřejmě dlouhodobým trendem.
Vzácné kovy jsou převážně prvky ve spodní části Mendělejevovy tabulky, mezi které patří třeba neodym, praseodym, europium či terbium. Některé z nich se používají například při výrobě obrazovek, kde fungují jako luminofory. Jiné zase hrají nezastupitelnou roli při výrobě laserů, bateriových článků pro hybridní a elektrické vozy nebo při výrobě systémů na výrobu energií z obnovitelných zdrojů.
Související
Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl
Čína disponuje "magickou zbraní." Na Západě vyvolává stejná obavy jako její armáda
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
před 1 hodinou
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
před 3 hodinami
Česko si připomíná oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
před 4 hodinami
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
před 5 hodinami
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
před 6 hodinami
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
včera
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
včera
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
včera
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
včera
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
včera
Rusko nesmí vyhrát. Budu jednat s Putinem, prohlásil Scholz
včera
USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa
včera
Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik
včera
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
včera
Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí
včera
Zemřela zpěvačka Helena Zeťová
včera
Ukrajině se nedaří, Evropa bez USA válku nevyřeší, prohlásil Orbán a zablokoval protiruské sankce
včera
Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum
včera
Rusko zaútočilo na Kyjev. Odveta za útok na chemický závod, vzkazuje Moskva
Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že dnešní útok na Kyjev byl „odvetnou“ reakcí na útok na chemický závod Kamensky v ruské Rostovské oblasti, který údajně provedla Ukrajina 18. prosince 2024. Uvedl to server Ukrajinska pravda.
Zdroj: Libor Novák