Volby v Indii potrvají šest týdnů, volit může 900 milionů lidí

V Indii, největší demokracii světa, začínají ve čtvrtek parlamentní volby, které se budou konat v sedmi fázích a skončí 19. května; o čtyři dny později mají být známy jejich výsledky. Z 1,3 miliardy obyvatel se k urnám může vydat 900 milionů lidí. Vládnoucí nacionalistická Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího oproti posledním volbám oslabila, ale očekává se, že v dolní sněmovně získá kolem poloviny z 543 volených zástupců. Hlavní opoziční strana Indický národní kongres (INK) vedená Ráhulem Gándhím z vlivné politické dynastie se snaží porazit BJP ve spolupráci s regionálními stranami.

Růst nyní šesté největší ekonomiky světa se v posledním desetiletí zpomalil. Nezaměstnanost zřejmě dosáhla nejvyšší úrovně od 70. let minulého století a podle nezávislého indického listu The Business Standard ve fiskálním roce 2017-2018 stoupla na 6,1 procenta. Zhruba každý pátý mladý Ind ve věku od 15 do 29 let je bez práce.

Ke zvýšení nezaměstnanosti podle ekonomů přispěly mimo jiné nepovedená daňová reforma z roku 2017, tedy během mandátu nynějšího premiéra, a šok způsobený Módího náhlým rozhodnutím z roku 2016 vyměnit většinu bankovek - krok, který načas způsobil akutní nedostatek hotovosti.

Here are highlights from yesterday’s massive rallies in Maharashtra, Karnataka and Tamil Nadu. Do watch. pic.twitter.com/mzNsxUU6kb

— Chowkidar Narendra Modi (@narendramodi) 10. dubna 2019

Volební manifest BJP na to reaguje příslibem investovat do roku 2024 do infrastruktury 1,44 bilionu dolarů (skoro 33 bilionů Kč), což by mělo přispět kromě jiného k vytvoření pracovních míst pro mladé. Plánuje také změny daňového systému. Módí během volební kampaně sliboval "novou Indii" s moderní ekonomikou, která se zařadí po bok světovým mocnostem.

Strana INK před volbami přišla s plánem přidělit 50 milionům nejchudších indických rodin, což znamená zhruba čtvrt miliardy lidí, zaručený základní příjem 1000 dolarů (asi 22.700 Kč) ročně. BJP to považuje za nerealistické, nicméně podle průzkumů veřejného mínění může vidina dávek přitáhnout voliče, zejména v relativně chudých a lidnatých státech, jako jsou Rádžastán, Čhattísgarh a Madhjapradéš, kde INK zvítězil na konci minulého roku v místních volbách.

Předseda INK Ráhul Gándhí je šestým členem dynastie Néhrú-Gándhí v čele Indického národního kongresu. Jeho otec Rádžív Gándhí, babička Indira Gándhíová a pradědeček Džaváharlál Néhrú působili všichni jako premiéři poté, co Indie v roce 1947 získala nezávislost na Británii.

Nynější premiér podle kritiků nedostál svým předvolebním slibům z roku 2014, například vytvořit pracovní místa pro mladé Indy, a spolu se svou voličskou základnou hinduistických nacionalistů ohrožuje sekulární základ Indie na úkor 172 milionů muslimů a dalších náboženských menšin. Organizace Human Rights Watch například upozornila, že od května 2015 do prosince 2018 při útocích na osoby obviněné z konzumace hovězího či z porážky krav, které většinoví hinduisté považují za posvátné, zemřelo 44 lidí, z toho 36 muslimů.

Šance na úspěch nacionalistické BJP podle médií patrně zvyšuje nedávné vyhrocení vztahů mezi Indií a Pákistánem. V únoru zabil sebevražedný útočník v indické části Kašmíru 40 příslušníků indické polovojenské policie. K akci se přihlásila pákistánská radikální skupina Džajše Muhammad a Indie v reakci podnikla v Pákistánu nálet, který byl podle ní namířen na pachatele útoku.

Na konci března Módí oznámil, že Indie sestřelila z oběžné dráhy kolem Země satelit a úspěšně tak vyzkoušela nový obranný systém. "Má vláda předvedla odvahu provést chirurgický zásah ve všech sférách - na zemi, na nebi i ve vesmíru," konstatoval. Indie, jež vlastní jaderné zbraně, je po Číně, Rusku a USA teprve čtvrtým státem, kterému se podařilo sestřelit satelit. Zatímco příznivci vládě gratulovali, vlivná zástupkyně opozice podala volební komisi stížnost kvůli porušení volebního kodexu chování.

Nezanedbatelnou politickou sílu představují v Indii početné regionální strany, z nichž některé se přiklánějí k Módímu, zatímco další patří k jeho odpůrcům; jejich vklad může ovlivnit výsledek voleb. K urnám mohou přijít všichni Indové starší 18 let. V roce 2014 mohlo volit 830 milionů Indů a využilo toho přes 550 milionů z nich. Módího koalice tehdy získala 336 křesel v dolní komoře, tedy většinu.

Související

Módí, Naréndra (indický premiér)

Protimuslimské tažení narazilo. Strana indického premiéra prohrála místní volby

Nacionalistická a hinduistická Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího prohrála důležité volby v indickém státě Džhárkhand. Informovala o tom agentura AP. Kabinet čelí v posledních dnech velkému tlaku kvůli novému zákonu o státním občanství, který podle kritiků cíleně diskriminuje muslimy. Při protestech dosud zahynulo přes 20 lidí.

Více souvisejících

volby v Indii Naréndra Módí (indický premiér) Indie

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 34 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy