V indickém Kašmíru začaly osmikolové místní volby, separatisté vyzvali k bojkotu

V indické části Kašmíru dnes začaly několikakolové volby místních správ. Jde o první hlasování od loňska, kdy Dillí odňalo původnímu státu Džammú a Kašmír speciální status, jenž dával této části Indie obývané hlavně muslimy nezávislost ve všech sférách kromě zahraniční politiky a obrany.

Volební právo má téměř šest milionů lidí. Hlasy se odevzdávají ve 20 okrscích a hlasování je rozděleno do osmi etap, poslední se bude konat 19. prosince; dnes mohlo volit 700.000 lidí. Rozhoduje se o 280 členech oblastních rozvojových rad. Zvolení zástupci nebudou mít legislativní pravomoci, budou rozhodovat jenom o ekonomických a společenských záležitostech.

Indie do Kašmíru poslala vojenské posily k zajištění bezpečnosti, kolem hlasovacích místností jsou ostnaté dráty a betonové zátarasy. Lidé volili v rouškách, měřila se jim teplota a k dispozici byla dezinfekce.

Separatistické a povstalecké skupiny vyzvaly k bojkotu voleb, které považují za nelegitimní a pořádané v podmínkách vojenské okupace.

Vládnoucí nacionalistická hinduistická Indická lidová strana (BJP) premiéra Náréndry Módího vedla důslednou předvolební kampaň ve snaze nahradit místní kašmírské strany, které se spojily v jeden svaz. Ačkoli v minulosti to byly proindické strany, po loňském odnětí speciálního statusu přestaly Módího vládu podporovat.

Podle agentury AP má BJP v Kašmíru málo stoupenců, daleko větší podporu má v oblasti Džammú, kde žijí hlavně hinduisté.

Někteří Kašmířané volby považují za snahu vytvořit novou politickou elitu loajální Módího vládě.

Region Kašmíru je rozdělen mezi Indii a Pákistán, které o něj od vyhlášení nezávislosti v roce 1947 svedly dvě ze svých tří válek. Indická část Kašmíru je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové. Povstalci v Kašmíru od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu, nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou.

Související

Lavina, ilustrační fotografie

Sesuvy lavin v Kašmíru: Desítky mrtvých, města jsou odříznuta od světa

Nejméně 67 lidí zahynulo od pondělí při sesuvech lavin v Kašmíru. Mnoho dalších se pohřešuje a panují obavy, že jsou rovněž po smrti. V pákistánské části území zahynulo nejméně 57 lidí, uvedla s odkazem na představitele pákistánské vlády agentura Reuters. Minimálně deset mrtvých hlásí indická část Kašmíru.

Více souvisejících

Kašmír volby v Indii Indie Naréndra Módí (indický premiér)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy