V Indii začaly parlamentní volby, v etapách potrvají až do května

V Indii dnes začaly parlamentní volby, které se uskuteční v sedmi etapách v průběhu dubna a května. Favoritem hlasování je vládnoucí nacionalistická Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího, jejím hlavním soupeřem bude opoziční Indický národní kongres (INK) v čele s Ráhulem Gándhím z vlivné politické dynastie. Hlasování skončí 19. května a výsledky by měly být známy o čtyři dny později.

Dnešní první etapa hlasování se koná v 91 volebních okrscích ve 20 indických státech a svazových teritoriích. Z 900 milionů oprávněných voličů bylo dnes k urnám přizváno 142 milionů. Podle reportérů agentury Reuters je o hlasování velký zájem a již od rána se před volebními místnostmi na řadě míst v zemi tvořily dlouhé fronty.

V konfliktním státě Džammú a Kašmír, který převážně obývá muslimská menšina, separatisté vyzvali ke stávce na protest proti konání voleb. V Kašmíru byly dnes uzavřeny obchody a školy a většina ulic zela prázdnotou. Hlasování zde probíhá za přísných bezpečnostních opatření a volební místnosti střeží příslušníci polovojenských sil.

‘महामिलावटियों’ ने सत्तर साल लालबत्ती का रौब जमाया। आपके इस चौकीदार ने लालबत्ती का कल्चर खत्म किया और गरीबों के घर सफेद बत्ती जलाई। pic.twitter.com/AHbr1Gtm1z

— Chowkidar Narendra Modi (@narendramodi) 11. dubna 2019

Mnozí voliči v Kašmíru agentuře AP řekli, že hlasují proti straně premiéra Módího, protože je zaměřená proti muslimům a proti Kašmířanům. Indická lidová strana v posledních letech prosazuje v Indii svou politiku hinduistického nacionalismu, což podle kritiků zvýšilo náboženské napětí v zemi. Hinduisté tvoří zhruba 80 procent z 1,3 miliardy obyvatel Indie.

Vážnější volební násilnosti nejsou zatím z Indie hlášeny. Podle agentury AP si násilí dnes vyžádalo jednu oběť, jíž se stal místní vůdce regionální centristické strany Telugu déšam ve státě Ándhrapradéš, který zahynul při střetu se stoupenci regionální opoziční strany. Potyčky se odehrály i v jiných lokalitách v Ándhrapradéši.

Podle výsledků získaných ve čtyřech nedávných průzkumech veřejného mínění by vládnoucí koalice premiéra Módího mohla získat těsnou většinu 273 křesel v 545členné dolní komoře parlamentu, z níž 543 poslanců volí lid (dva členy z řad anglo-indické komunity jmenuje prezident).

Módímu podle agentur pro výzkum veřejného mínění pomohlo zvýšit popularitu nedávné napětí mezi Indií a jejím rivalem Pákistánem, které vzniklo, když při sebevražedném atentátu zahynulo v únoru v Kašmíru 44 členů indické polovojenské policie. Indie obviňuje Pákistán, že podporuje islamistické hnutí, které se k útoku přihlásilo, a Módího vláda ihned provedla v Pákistánu odvetné nálety na údajné cíle radikálů.

"Zlepšil globální postavení Indie a pomstil nás tváří v tvář nepřátelům země," prohlásil dnes na adresu premiéra 38letý majitel obchodu s mobilními telefony nedaleko volební místnosti ve státě Uttarpradéš, ze kterého vzejde vůbec nejvíc poslanců v dolní komoře federálního parlamentu. "Jsem s Módím spokojený, jen zaměstnanost by se mohla zvýšit," dodal.

Přestože se Indie nadále řadí k nejrychleji rostoucím ekonomikám světa, je Módího hospodářská politika stále častěji terčem kritiky. Růst nyní šesté největší ekonomiky světa se v posledním desetiletí zpomalil a nezaměstnanost zřejmě dosáhla nejvyšší úrovně od 70. let minulého století. I proto si Módího aliance oproti minulým volbám v roce 2014 s největší pravděpodobností pohorší.

Zlepšení ekonomické situace bylo hlavním bodem předvolební kampaně opozičního Indického národního kongresu. INK v kampani sliboval především vytvoření nových pracovních míst a také podporu nejchudších rodin a zemědělců ve venkovských oblastech, kde žijí dvě třetiny Indů.

Související

Módí, Naréndra (indický premiér)

Protimuslimské tažení narazilo. Strana indického premiéra prohrála místní volby

Nacionalistická a hinduistická Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího prohrála důležité volby v indickém státě Džhárkhand. Informovala o tom agentura AP. Kabinet čelí v posledních dnech velkému tlaku kvůli novému zákonu o státním občanství, který podle kritiků cíleně diskriminuje muslimy. Při protestech dosud zahynulo přes 20 lidí.

Více souvisejících

volby v Indii Naréndra Módí (indický premiér) Indie

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 36 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy