Čína předvedla první torpédoborec nové generace. Měly by se USA bát?

Čína dnes na přehlídce vojenského námořnictva představila první torpédoborec nové generace, z nějž lze odpálit řízenou střelu. Přehlídky u příležitosti 70. výročí založení čínského námořnictva se na palubě dva roky starého torpédoborce Si-ning zúčastnil také čínský prezident Si Ťin-pching, informovala agentura Reuters.

Přehlídky se bude účastnit 32 čínských plavidel a 39 letadel, spolu s válečnými loděmi ze třinácti zemí včetně těch, s kterými má Čína dlouhodobě napjaté vztahy jako je Indie, Japonsko či Austrálie. Čína na ní poprvé představí nové nukleární ponorky a válečné lodě.

Přítomnost válečných lodí na čínské námořní parádě je v souladu s čínskou výzvou k hlubší spolupráci mezi námořními mocnostmi. „ Čínští lidí milují mír a touží po míru a budou neochvějně následovat cestu mírového rozvoje“, řekl čínský prezident Si Ťin-pching. „ Musí tu být více diskusí a konzultací mezi zeměmi a nemůžeme se uchýlit k násilí nebo hrozbám síly při sebemenší zámince“.

Čína představuje své námořnictvo v době vyhrocených vztahů s Tchaj-wanem, v jehož případě čínský prezident poměrně otevřeně naznačoval, že je ochoten přistoupit i k vojenské invazi ostrova, který Čína považuje za své území.

Otázka Tchaj-wanu a posilující přítomnosti Číny v Jihočínském moři též vedla k narůstajícímu napětí mezi Čínou a USA. Dokladem pošramocených vztahů je skutečnost, že Spojené státy nevyslaly na námořní přehlídku svou loď. Podle serveru Japan Times je to zřejmě z obavy, že by tím potvrdili čínskou vojenskou moc.

Podle oslovených expertů je právě touha Číny po uznání a prestiži důvodem, proč námořní přehlídku pořádá. Čína chce ukázat, že dokáže jako supervelmoc shromáždit kolem sebe další státy, které ochotně participují na jejích akcích. Zároveň svými výzvami k míru a spolupráci chce ukázat i více přátelskou tvář vůči svým sousedům, dlouhodobě se obávajících jejího stoupajícího vlivu.

Podle jiných odborníků však paráda je zcela jasnou ukázkou moci Číny, která má za cíl zastrašit její konkurenty, speciálně pak USA. Čína věnuje značné prostředky do modernizace armády, přičemž námořnictvo je jednou z jejích doslova „vlajkových lodí“.

Současný čínský důraz na námořnictvo vychází z její historie. Admirál a bývalý velitel námořnictva Čínské lidové republiky do roku 2017, který stál za její modernizací, poukázal na to, že Čína byla napadena 470krát externími silami z moře. Čínské vojenské vedení dává jasně najevo, že zabrání všemi možnými způsoby tomu, aby se to opakovalo.

Podle magazínu The National Interest vzrůstající námořní síla Číny – i Ruska – představuje poměrně velkou výzvu pro USA. Ty po rozpadu SSSR byly nekorunovanou námořní silou. Nicméně, změna strategických vojenských priorit je vedla k oslabování námořnictva. Od roku 1989 do roku 2015 klesl počet amerických lodí z 592 na 271 lodí.

USA by se tedy mohly ocitnout v situaci, kdy by neměly dostatek lodí na pojmutí čínské námořní flotily, zvláště pokud by byla zkombinována s vzrůstající ruskou flotilou. Už nyní má Rusko výhodu ve svých ledoborcích, o což se pokouší i Čína.

National Interest nicméně podotýká, že americké lodě jsou stále nadřazené těm čínským i ruským, co se týče válečných schopností i vycvičenosti námořnictva. Americká armáda má též značné vojenské zkušenosti z bitev na moři, např. z největší námořní bitvy od konce 2. světové války, kterou svedla s Íránem (přičemž zcela drtivě vyhrála) v roce 1988.

Čína uskutečnila několik poměrně malých námořních bitev s Vietnamem v Jihočínském moři v letech 1974-1988. Participovala též na protipirátských hlídkách na pobřeží Somálska v roce 2008.

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

Více souvisejících

Čína Čínská armáda Americká armáda (U.S. Navy) Si Ťin-pching

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

Manželka syrského exprezidenta Asada Asma umírá na rakovinu

Manželka bývalého syrského prezidenta Bašára Asada, Asma al-Asadová, údajně bojuje s leukémií, což je agresivní forma rakoviny kostní dřeně a krve.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy