Čína dnes na přehlídce vojenského námořnictva představila první torpédoborec nové generace, z nějž lze odpálit řízenou střelu. Přehlídky u příležitosti 70. výročí založení čínského námořnictva se na palubě dva roky starého torpédoborce Si-ning zúčastnil také čínský prezident Si Ťin-pching, informovala agentura Reuters.
Přehlídky se bude účastnit 32 čínských plavidel a 39 letadel, spolu s válečnými loděmi ze třinácti zemí včetně těch, s kterými má Čína dlouhodobě napjaté vztahy jako je Indie, Japonsko či Austrálie. Čína na ní poprvé představí nové nukleární ponorky a válečné lodě.
Přítomnost válečných lodí na čínské námořní parádě je v souladu s čínskou výzvou k hlubší spolupráci mezi námořními mocnostmi. „ Čínští lidí milují mír a touží po míru a budou neochvějně následovat cestu mírového rozvoje“, řekl čínský prezident Si Ťin-pching. „ Musí tu být více diskusí a konzultací mezi zeměmi a nemůžeme se uchýlit k násilí nebo hrozbám síly při sebemenší zámince“.
Čína představuje své námořnictvo v době vyhrocených vztahů s Tchaj-wanem, v jehož případě čínský prezident poměrně otevřeně naznačoval, že je ochoten přistoupit i k vojenské invazi ostrova, který Čína považuje za své území.
Otázka Tchaj-wanu a posilující přítomnosti Číny v Jihočínském moři též vedla k narůstajícímu napětí mezi Čínou a USA. Dokladem pošramocených vztahů je skutečnost, že Spojené státy nevyslaly na námořní přehlídku svou loď. Podle serveru Japan Times je to zřejmě z obavy, že by tím potvrdili čínskou vojenskou moc.
Podle oslovených expertů je právě touha Číny po uznání a prestiži důvodem, proč námořní přehlídku pořádá. Čína chce ukázat, že dokáže jako supervelmoc shromáždit kolem sebe další státy, které ochotně participují na jejích akcích. Zároveň svými výzvami k míru a spolupráci chce ukázat i více přátelskou tvář vůči svým sousedům, dlouhodobě se obávajících jejího stoupajícího vlivu.
Podle jiných odborníků však paráda je zcela jasnou ukázkou moci Číny, která má za cíl zastrašit její konkurenty, speciálně pak USA. Čína věnuje značné prostředky do modernizace armády, přičemž námořnictvo je jednou z jejích doslova „vlajkových lodí“.
Současný čínský důraz na námořnictvo vychází z její historie. Admirál a bývalý velitel námořnictva Čínské lidové republiky do roku 2017, který stál za její modernizací, poukázal na to, že Čína byla napadena 470krát externími silami z moře. Čínské vojenské vedení dává jasně najevo, že zabrání všemi možnými způsoby tomu, aby se to opakovalo.
Podle magazínu The National Interest vzrůstající námořní síla Číny – i Ruska – představuje poměrně velkou výzvu pro USA. Ty po rozpadu SSSR byly nekorunovanou námořní silou. Nicméně, změna strategických vojenských priorit je vedla k oslabování námořnictva. Od roku 1989 do roku 2015 klesl počet amerických lodí z 592 na 271 lodí.
USA by se tedy mohly ocitnout v situaci, kdy by neměly dostatek lodí na pojmutí čínské námořní flotily, zvláště pokud by byla zkombinována s vzrůstající ruskou flotilou. Už nyní má Rusko výhodu ve svých ledoborcích, o což se pokouší i Čína.
National Interest nicméně podotýká, že americké lodě jsou stále nadřazené těm čínským i ruským, co se týče válečných schopností i vycvičenosti námořnictva. Americká armáda má též značné vojenské zkušenosti z bitev na moři, např. z největší námořní bitvy od konce 2. světové války, kterou svedla s Íránem (přičemž zcela drtivě vyhrála) v roce 1988.
Čína uskutečnila několik poměrně malých námořních bitev s Vietnamem v Jihočínském moři v letech 1974-1988. Participovala též na protipirátských hlídkách na pobřeží Somálska v roce 2008.
Související
Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů
Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl
Čína , Čínská armáda , Americká armáda (U.S. Navy) , Si Ťin-pching
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého
před 58 minutami
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
před 1 hodinou
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
před 1 hodinou
Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
před 2 hodinami
Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
před 2 hodinami
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
před 4 hodinami
Předpověď počasí na příští týden
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
včera
Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
včera
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před náledím
včera
O nás bez nás. Francie chtěla vyjednat mír s Ruskem, ale bez Kyjeva, tvrdí Lavrov
včera
Selhání protivzdušné obrany? Sestřelení ázerbájdžánského letounu připomnělo tragédii MH17
včera
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?
včera
Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?
Aktualizováno včera
Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří
včera
V pražské zoo zemřel velemlok čínský Karlo, zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů
včera
Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů
včera
Manželka syrského exprezidenta Asada Asma umírá na rakovinu
Manželka bývalého syrského prezidenta Bašára Asada, Asma al-Asadová, údajně bojuje s leukémií, což je agresivní forma rakoviny kostní dřeně a krve.
Zdroj: Libor Novák