Učitelka čínštiny kazašského původu, Sayragul Sauytbayová, promluvila o detenčních táborech v oblasti Sin-ťiang, kam Čína umisťuje příslušníky muslimského menšinového etnika Ujgurů. Její šokující svědectví přinesla stanice CNN.
Sauytbayová, která je čínskou občankou a hovoří plynně kazašsky i čínsky, pracovala v jednom tomto centru jako učitelka čínštiny. Oficiálně jsou Čínou vedená jako „dobrovolná vzdělávací centra“. Řada zahraničních médií o nich hovoří ale jako o „koncentračních táborech“, které nemají za cíl nic jiného než naprostou likvidaci ujgurské kultury. Čína to odmítá.
Bývalé zadržené osoby, které z těchto táborů uprchly nebo byli zadrženy, uvádí, že v nich probíhá nucený proces „počínšťování“. Sauytbayová to potvrzuje. Její nadřízení jí otevřeně řekli, že má za úkol vést své třídy k loajalitě komunistické straně a k přetvoření je na „čínské“ lidi.
„Řekli mi, abych jim řekla, ' Komunistická strana vás vedla k tomuto dni. Skutečnost, že jste živí, je díky komunistické straně. Učinili jste chybu tím, že neznáte čínský jazyk. Chybějící znalost čínského jazyka je zrada státu'," uvedla.
Podle Sautbayové ti, kteří nebyli schopni dosáhnout dostatečného „pokroku“ v učení se čínštiny nebo dokonce tradičních čínských termínů pro věci jako jsou pohřby a prázdniny, byli různě trestáni. Nejčastěji se jednalo o odepření jídla, které „samo je tak špatné“ - jedná se např. o rýžovou kaši, jednu naběračku a jeden kus chleba. Také byli vystavěni spánkové deprivaci.
Těm, co se vzpírali ideologii či orgánům obecně, byli připraveni ještě temnější tresty. Ačkoliv sama toho nebyla svědkem, její přítelkyně od zdravotnic ji řekla o injekcích a lécích podávaných ujghurským vězňům. Sama však viděla, že ti vězni, kteří byli bez vysvětlení vzati z jejich cel, se do nich vrátili celí omámení a poddanější.
Lidé museli spát v přeplněných a nehygienických místnostech, kde toalety a postele byly pospolu. Jako toalety sloužil kbelík s víkem. Lidé prý nemohou žádat stráže, aby použili toaletu nebo kbelík v jiném prostoru. „ Je to fašistický způsob mučení lidí v 21. století,“ uvedla učitelka.
Sauybayová podezřívá stráže, že se dopouštěli sexuálního násilí na ženských vězeňkyních. Tvrdí, že stráže vzali ženy, kterým bylo často okolo 20 let a byly mladé a nezadané, a po nějaké delší době je vrátili zpět, často v o půlnoci. „ Když je přivedli, každý normální člověk mohl vidět, jakým druhem mučení prošli.“
Učitelka si získala pozornost médií, když uprchla minulý rok z Číny do Kazachstánu. Kazašské úřady ji zadržely s tím, že její vstup do země byl díky falešným úřadům nelegální. Zatím ji však ale Kazachstán nevyhostil. Podle ní a její právničky by to pro ni byla jistá smrt.
Kazachstán ji však zatím ani nedal azyl. Pro zemi je to delikátní situace. Čína je v Kazachstánu obrovský investor a důležitý obchodní partner. Zároveň v táborech zadržuje i etnické Kazachy. Kazachstán se o jejich osvobození pokouší diplomatickou cestou. V lednu kazašský ministr zahraničí oznámil, že Čína souhlasila s propuštěním 2 000 Kazachů.
Sauybayoá tvrdí, že Čína tlačí na její vydání, protože jako první pracovnice vynesla na veřejnost informace o dění v táborech. Čínské ministerstvo zahraničí tvrdí, že její informace jsou „překroucená fakta“ a že má stále finanční dluhy v Číně.
16. prosince 2024 11:01
Asie je z Trumpa nervózní. Co bude následovat po jeho nástupu k moci nikdo ani netuší
Související
Princ byl v kontaktu s čínským agentem a přijde o britské královské Vánoce
Čína stranou nestojí. Legitimizuje požadavek Ruska, aby se Ukrajina vzdala značné části území
Čína , Ujgurové , Koncentrační tábory , kazachstán
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Tom Cruise převzal nejvyšší civilní vyznamenání od námořnictva USA
před 36 minutami
Zelenskyj se výrazně změnil. Začíná přiznávat realitu, kterou si mnozí uvědomují dlouho
před 54 minutami
Novináři i lídři NATO. Medveděv označil legitimní cíle Ruska
před 1 hodinou
HRW: Člověk potřebuje 100 litrů vody denně, v Gaze nemají ani 15. Odpíráním vody páchá Izrael genocidu
před 1 hodinou
Ukrajinci už zabili stovku severokorejských vojáků. Tisíc jich zranili
před 3 hodinami
Počasí o víkendu: Do Česka se vrátí zima
včera
Spotřeba uhlí ve světě je rekordní. Může za to válka na Ukrajině
včera
Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly nejsou schopny vytlačit ruské jednotky
včera
Ukrajincům se daří válku s Ruskem přenášet do Afriky a Sýrie. Pro Západ to je výhodné
včera
Severokorejci u Kursku působí jako čerstvé maso. Problémem je to, co bude následovat, varuje norský expert
včera
Princ byl v kontaktu s čínským agentem a přijde o britské královské Vánoce
včera
Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů
včera
Válek je v nemocnici a ruší program do konce týdne
včera
Ani Turecko, ani Rusko. Kdo je nejdůležitějším hráčem v budoucnosti Sýrie?
včera
Netanjahu poprvé řekl, dokdy bude izraelská armáda okupovat syrskou hranici
včera
Zelenskyj rázně: Kdo zaručí, že se Rusko nevrátí? Přestaňte za nás jednat s Kremlem o míru
včera
Trump pošle Kellogga "na zkušenou" do Kyjeva. Koordinaci západní pomoci Ukrajině převezme NATO
včera
Evropské unii dochází čas. Moment pravdy v otázce Ukrajiny se blíží
včera
Politico: Třetí světová válka už začala. Na Ukrajině zástupně válčí desítky zemí
včera
Není to demokracie, ale máme svobodu. Jak se Sýrie za týden od pádu Asada změnila?
Cesta do Idlibu, odlehlého kouta na severozápadě Sýrie, stále nese stopy bývalých frontových linií: zákopy, opuštěné vojenské pozice, zbytky raket a munice. Tato oblast byla až donedávna jediným územím v Sýrii kontrolovaným opozicí.
Zdroj: Libor Novák