Vědci si všimli ve vzduchu nebezpečné látky. Stopy vedou do Číny

Odpůrci zelených politik je často kritizují s tím, že ostatní státy na rozdíl od evropských se stejně o dopady průmyslu na životní prostředí příliš nestarají. Studie otištěná ve vědeckém časopise The Nature, se jim zdá dávat nepřímo za pravdu. Ukázalo se, že Čína vypouštěla do vzduchu nebezpečnou látku, která vede k rozšiřování ozónové díry.

Touto látkou je trichlorfluormethan známý pod zkratkou CFC-11, který spadá do skupiny chlorfluoruhlovodíků (CFC). Ty jsou známy tím, že poškozují ozonovou vrstvu. CFC byly používány např. v chladničkách či přípravcích pro chemické čistění.

Poté, co bylo zjištěno, že přispívají k vytváření obří díry v ozónové vrstvě nad Antarktidou každé září, byly podle Montrealského protokolu o látkách poškozujících ozonovou vrstvu Země z roku 1987 zakázány. Do roku 2012 CFC-11 v ovzduší ubýval.

V roce 2013 ale látka začala ubývat. Jediným vysvětlením bylo, že jí někdo navzdory zákazu stále produkuje. Prvotní podezření padlo na Čínu, vědci ale neměli údaje, aby to mohli dokázat.

Zkoumáním atmosferických dat shromážděných z Jižní Koreje a Japonska a prostřednictvím počítačové simulace však zjistili, že více než polovinu výskytu emisí plynu CFC-11 lze vysledovat na severovýchod Číny do průmyslových provincií Šan-tung a Che-pej.  Počet emisí se od roku 2013 každoročně zvyšoval o sedm tisíc tun.

„Čínská vláda je vděčná mezinárodním vědcům za dlouhodobé monitorování CFC-11 a za včasné varování příslušných stran, aby si všimly problémů a přijaly opatření v souladu s Montrealským protokolem," uvedlo čínské ministerstvo pro životní prostředí ve svém prohlášení. Podle Číny však stále existují „ velké nejistoty ohledně odhadu množství emisí a nalezení zdrojů emisí."

Vědci přiznávají, že ze severovýchodu Číny pochází jen 40 až 60% emisí trichlorfluormethanu. Zbytek by mohl vznikat v jiné části Číny, případně v Indii, Africe nebo Jižní Americe, což jsou oblasti, které vědci v rámci studie neprobádali.

Čína v roce 1991 podepsala Montrealský protokol. Snaží se vystupovat jako ochránce klimatu. Minulý rok uvedla, že již eliminovala až 280 000 tun roční výrobní kapacity látek poškozujících ozonovou vrstvu.

V loňském roce též spustila speciální inspekční kampaň mezi 3 000 výrobci pěny v celé zemi a slíbila, že potrestá jakékoli porušení Montrealského protokuolu. V březnu uvedla, že uzavřela dvě výrobní místa, která produkovala CFC-11, reportovala agentura Reuters.

Podle Ian Raeho ze školy chemie na University of Melbourne a technického poradce Montrealského protokolu však v Číně nelegální producenti a dodavatelé používají CFC-11 pro výrobu pěny, protože je to velice efektivní.

Podle čínského ministerstva životního prostředí šetření výrobců polyuretanových pěn dosud neprokázalo žádné rozsáhlé nelegální používání. Podniky zapojené do nelegálních činností se však lépe skrývají.

Ozonová vrstva chrání planetu před ultrafialovým zářením. Podle vědců z NASA opatření Montrealského protokolu vedou k obnově ozonové díře. Zvýšený výskyt CFC-11 by neměl této obnově příliš bránit.

Související

Tomáš Zdechovský Komentář

Evropa se musí lépe bránit ruskému a čínskému vměšování

Zahraniční zásahy do demokratických procesů zvláště ze strany Ruska a Číny představují rostoucí hrozbu pro bezpečnost členských států i EU jako celku, zejména v souvislosti s opravdu překotným technologickým rozvojem a probíhající válkou odehrávající se těsně za hranicemi EU. Evropská lidová strana (EPP GROUP in the EP), která je nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu, usilovně bojuje proti vměšování Ruska a Číny do demokratických procesů v zemích EU.

Více souvisejících

Čína ozonová díra Ekologie životní prostředí vesmir

Aktuálně se děje

před 44 minutami

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

včera

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

včera

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

OSN: Obnova zničeného Pásma Gazy může trvat až do příštího století

Obnova domů v Pásmu Gazy by se podle zprávy Organizace spojených národů (OSN) zveřejněné ve čtvrtek mohla prodloužit až do následujícího století, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy