Odpůrci zelených politik je často kritizují s tím, že ostatní státy na rozdíl od evropských se stejně o dopady průmyslu na životní prostředí příliš nestarají. Studie otištěná ve vědeckém časopise The Nature, se jim zdá dávat nepřímo za pravdu. Ukázalo se, že Čína vypouštěla do vzduchu nebezpečnou látku, která vede k rozšiřování ozónové díry.
Touto látkou je trichlorfluormethan známý pod zkratkou CFC-11, který spadá do skupiny chlorfluoruhlovodíků (CFC). Ty jsou známy tím, že poškozují ozonovou vrstvu. CFC byly používány např. v chladničkách či přípravcích pro chemické čistění.
Poté, co bylo zjištěno, že přispívají k vytváření obří díry v ozónové vrstvě nad Antarktidou každé září, byly podle Montrealského protokolu o látkách poškozujících ozonovou vrstvu Země z roku 1987 zakázány. Do roku 2012 CFC-11 v ovzduší ubýval.
V roce 2013 ale látka začala ubývat. Jediným vysvětlením bylo, že jí někdo navzdory zákazu stále produkuje. Prvotní podezření padlo na Čínu, vědci ale neměli údaje, aby to mohli dokázat.
Zkoumáním atmosferických dat shromážděných z Jižní Koreje a Japonska a prostřednictvím počítačové simulace však zjistili, že více než polovinu výskytu emisí plynu CFC-11 lze vysledovat na severovýchod Číny do průmyslových provincií Šan-tung a Che-pej. Počet emisí se od roku 2013 každoročně zvyšoval o sedm tisíc tun.
„Čínská vláda je vděčná mezinárodním vědcům za dlouhodobé monitorování CFC-11 a za včasné varování příslušných stran, aby si všimly problémů a přijaly opatření v souladu s Montrealským protokolem," uvedlo čínské ministerstvo pro životní prostředí ve svém prohlášení. Podle Číny však stále existují „ velké nejistoty ohledně odhadu množství emisí a nalezení zdrojů emisí."
Vědci přiznávají, že ze severovýchodu Číny pochází jen 40 až 60% emisí trichlorfluormethanu. Zbytek by mohl vznikat v jiné části Číny, případně v Indii, Africe nebo Jižní Americe, což jsou oblasti, které vědci v rámci studie neprobádali.
Čína v roce 1991 podepsala Montrealský protokol. Snaží se vystupovat jako ochránce klimatu. Minulý rok uvedla, že již eliminovala až 280 000 tun roční výrobní kapacity látek poškozujících ozonovou vrstvu.
V loňském roce též spustila speciální inspekční kampaň mezi 3 000 výrobci pěny v celé zemi a slíbila, že potrestá jakékoli porušení Montrealského protokuolu. V březnu uvedla, že uzavřela dvě výrobní místa, která produkovala CFC-11, reportovala agentura Reuters.
Podle Ian Raeho ze školy chemie na University of Melbourne a technického poradce Montrealského protokolu však v Číně nelegální producenti a dodavatelé používají CFC-11 pro výrobu pěny, protože je to velice efektivní.
Podle čínského ministerstva životního prostředí šetření výrobců polyuretanových pěn dosud neprokázalo žádné rozsáhlé nelegální používání. Podniky zapojené do nelegálních činností se však lépe skrývají.
Ozonová vrstva chrání planetu před ultrafialovým zářením. Podle vědců z NASA opatření Montrealského protokolu vedou k obnově ozonové díře. Zvýšený výskyt CFC-11 by neměl této obnově příliš bránit.
Související
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
Čína , ozonová díra , Ekologie , životní prostředí , vesmir
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák