Rok od prvního summitu Trump-Kim: Vztahy skřípou, KLDR opět varovala USA

Severokorejská státní média dnes vyzvala Spojené státy, aby "ukončily svou nepřátelskou politiku" vůči KLDR, jinak se dohody dosažené 12. června 2018 na historickém summitu v Singapuru stanou pouhým cárem papíru. Od první schůzky amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem uplyne ve středu přesně rok. Podle bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona je konání dalšího summitu možné, záleží to ale na Pchjongjangu.

Prohlášení severokorejské oficiální tiskové agentury KCNA odráží napětí ve vztazích mezi USA a KLDR po druhém summitu Kima a Trumpa v únoru ve vietnamské metropoli Hanoji. Tato schůzka skončila předčasně a bez dohody.

Washington po únorovém setkání obvinil Pchjongjang, že požadoval v podstatě zrušení všech sankcí, které na něj byly uvaleny za jeho jaderné a raketové testy, výměnou za pouhé částečné odzbrojení. KLDR naopak uvedla, že žádala zmírnění sankcí, za což nabízela uzavření veškerých zařízení ve svém hlavním jaderném komplexu v Jongbjonu.

Podle KLDR hrozí, že se dohoda podepsaná loni 12. června Kimem a Trumpem "stane pouhým prázdným listem papíru", protože Spojené státy se vyhýbají jejímu naplňování. Ve společném prohlášení ze Singapuru se KLDR zavázala spolupracovat s USA na likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově výměnou za bezpečnostní záruky a zrušení sankcí ze strany Washingtonu.

Japonská tisková agentura Kjódó uvedla, že Severní Korea na poslední chvíli zrušila připomínkovou akci, která se měla dnes konat v místě prvního setkání Trumpa s Kimem v hotelu Capella na singapurském ostrově Sentosa. Severokorejské velvyslanectví sdělilo, že akce plánovaná v předvečer výročí summitu byla "z nepředvídaných důvodů" odložena.

Mluvčí americké ambasády Camille Dawsonová podle listu Straits Times prohlásila, že USA nemají v plánu si summit nijak připomínat.

Trump dnes novinářům v Bílém domě řekl, že v pondělí dostal "nádherný" dopis od Kim Čong-una. Bez dalších podrobností naznačil, že si myslí, že se stane něco pozitivního s Pchjongjangem. Trumpův bezpečnostní poradce Bolton uvedl, že třetí summit s KLDR je "naprosto možný", ale že "míč je na severokorejské straně hřiště".

Severní Korea dodržuje sliby, že nebude provádět jaderné zkoušky nebo testy interkontinentálních balistických střel. Spojené státy nicméně pokračují ve své "kampani maximálního nátlaku", protože Kim podle všeho neudělal strategické rozhodnutí upustit od snah o získání jaderných zbraní, řekl dnes Bolton na konferenci pořádané listem The Wall Street Journal.

Související

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

Více souvisejících

Kim Čong-un Donald Trump Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) John Bolton

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy