Rok od prvního summitu Trump-Kim: Vztahy skřípou, KLDR opět varovala USA

Severokorejská státní média dnes vyzvala Spojené státy, aby "ukončily svou nepřátelskou politiku" vůči KLDR, jinak se dohody dosažené 12. června 2018 na historickém summitu v Singapuru stanou pouhým cárem papíru. Od první schůzky amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem uplyne ve středu přesně rok. Podle bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona je konání dalšího summitu možné, záleží to ale na Pchjongjangu.

Prohlášení severokorejské oficiální tiskové agentury KCNA odráží napětí ve vztazích mezi USA a KLDR po druhém summitu Kima a Trumpa v únoru ve vietnamské metropoli Hanoji. Tato schůzka skončila předčasně a bez dohody.

Washington po únorovém setkání obvinil Pchjongjang, že požadoval v podstatě zrušení všech sankcí, které na něj byly uvaleny za jeho jaderné a raketové testy, výměnou za pouhé částečné odzbrojení. KLDR naopak uvedla, že žádala zmírnění sankcí, za což nabízela uzavření veškerých zařízení ve svém hlavním jaderném komplexu v Jongbjonu.

Podle KLDR hrozí, že se dohoda podepsaná loni 12. června Kimem a Trumpem "stane pouhým prázdným listem papíru", protože Spojené státy se vyhýbají jejímu naplňování. Ve společném prohlášení ze Singapuru se KLDR zavázala spolupracovat s USA na likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově výměnou za bezpečnostní záruky a zrušení sankcí ze strany Washingtonu.

Japonská tisková agentura Kjódó uvedla, že Severní Korea na poslední chvíli zrušila připomínkovou akci, která se měla dnes konat v místě prvního setkání Trumpa s Kimem v hotelu Capella na singapurském ostrově Sentosa. Severokorejské velvyslanectví sdělilo, že akce plánovaná v předvečer výročí summitu byla "z nepředvídaných důvodů" odložena.

Mluvčí americké ambasády Camille Dawsonová podle listu Straits Times prohlásila, že USA nemají v plánu si summit nijak připomínat.

Trump dnes novinářům v Bílém domě řekl, že v pondělí dostal "nádherný" dopis od Kim Čong-una. Bez dalších podrobností naznačil, že si myslí, že se stane něco pozitivního s Pchjongjangem. Trumpův bezpečnostní poradce Bolton uvedl, že třetí summit s KLDR je "naprosto možný", ale že "míč je na severokorejské straně hřiště".

Severní Korea dodržuje sliby, že nebude provádět jaderné zkoušky nebo testy interkontinentálních balistických střel. Spojené státy nicméně pokračují ve své "kampani maximálního nátlaku", protože Kim podle všeho neudělal strategické rozhodnutí upustit od snah o získání jaderných zbraní, řekl dnes Bolton na konferenci pořádané listem The Wall Street Journal.

Související

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

Více souvisejících

Kim Čong-un Donald Trump Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) John Bolton

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy