Obranné pásmo Jižní Koreje narušilo několik letounů, Rusko přišlo s vysvětlením

Rusko sdělilo Jižní Koreji, že jeho armádní letoun, po němž jihokorejská letadla v úterý vypálila výstražné výstřely, se v nezamýšleném prostoru ocitl kvůli poruše. S odvoláním na prezidentskou kancelář v Soulu to dnes uvedla jihokorejská agentura Jonhap. Ruské ministerstvo obrany původně jihokorejskou verzi o narušení vzdušného prostoru ruským letadlem popřelo. V reakci na zprávy jihokorejských médií ruské velvyslanectví zdůraznilo, že se oficiálně neomluvilo.

Informaci o poruše zařízení ruského vojenského letadla podle prezidentské kanceláře předal jihokorejskému ministerstvu obrany ruský vojenský přidělenec v Soulu. Přislíbil, že ruské ministerstvo obrany incident prošetří a podnikne nezbytné kroky. Požádal zároveň jihokorejskou stranu o údaje k letu ruského stroje.

Ruské úřední zdroje tuto jihokorejskou informaci nepotvrdily. "Zaznamenali jsme zprávy v jihokorejských médiích, která citují údajné výroky vojenského přidělence. Hodně z toho neodpovídá skutečnosti. Ruská strana nevyjádřila oficiální omluvu," uvedl mluvčí ruského velvyslanectví v Soulu podle ruskojazyčného webu stanice BBC.

Čína dnes oznámila, že lety byly součástí plánu strategické spolupráce obou zemí. Stroje podle jejího sdělení jihokorejský vzdušný prostor nenarušily. Podobně velitel ruského dálkového letectva generál Sergej Kobylaš prohlásil, že ruské bombardéry nenarušily vzdušný prostor Jižní Koreje ani Japonska, byly podle něj nejméně 25 kilometrů daleko.

Jižní Korea obvinila z narušení svého vzdušného prostoru dva čínské bombardéry H-6 a dva ruské letouny Tu-95MS. Podle úterního sdělení mluvčího jihokorejské armády letouny nejprve pronikly do takzvaného identifikačního pásma protivzdušné obrany východně od Korejského poloostrova. 

Následně jedno letadlo opakovaně proniklo i do vzdušného prostoru Jižní Koreje, jejíž armáda okamžitě vyslala do vzduchu stíhačky F-15 a F-16. Ty pak vypálily 360 varovných výstřelů a také odpálily desítky takzvaných flér, tedy klamných cílů ke zmatení infračervených čidel pro navádění protiletadlových raket.

Jihokorejští analytici se domnívají, že se ruská a čínská letadla pokoušela narušením identifikačního pásma protivzdušné obrany a vzdušného prostoru Jižní Koreje získat údaje o komunikaci mezi Soulem, Washingtonem a Tokiem a zjistit, jak na incident tyto země zareagují. Je podle nich možné, že tyto lety souvisely i s tím, že v Soulu byl právě na návštěvě poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost John Bolton, uvedla agentura Interfax.

Související

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

Více souvisejících

Jižní Korea Ruská armáda Rusko Tu-95 Bear

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty

Jak se lídři z celého světa scházejí na dvou významných summitech v Jižní Americe, nad jednáními visí nejistota způsobená možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu. Mnoho zemí přemýšlí, co jeho politika „America First“ může znamenat pro globální ekonomiku a probíhající konflikty v Evropě a na Blízkém východě, uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy