Z Kašmíru je země duchů, indičtí vojáci hlídkují ve vylidněných ulicích

Ulice Šrínagaru, letního hlavního města indického státu Džammú a Kašmír, kde platí zákaz vycházení, jsou dnes vylidněné s výjimkou hlídkujících vojáků. Ti mají zajistit, aby nevypukly nepokoje po pondělním rozhodnutí vlády indického premiéra Naréndry Módího zrušit zvláštní autonomní status převážně muslimy obývaného státu Džammú a Kašmír.

Miliónový Šrínagar nyní vypadá jako město duchů - ozbrojení vojáci stojící na rozích ulic a před zátarasy z ostnatého státu jsou obvykle jediní lidé, které je na ulicích vidět. Informací z tohoto himálajského státu je jen velmi málo; společně s vyhlášením zákazu vycházení bylo odpojeno telefonní spojení a internet.

Navzdory odříznutí Šrínagaru od okolního světa se v úterý objevily informace o sporadických protestech. Nejmenovaný zdroj z městské nemocnice agentuře AFP sdělil, že tu bylo hospitalizováno nejméně šest lidí se střelnými a dalšími zraněními.

#Kashmir has been home and will always continue to be. With #Article370 scrapped the mood has undeniably changed. Please don’t spread rumours they are meant to only create panic and division. All is calm here in the valley amidst the crackdown. #kashmir #Article370 pic.twitter.com/lCJbf8EZfw

— Ashish Sharma (@ashishsphotos) August 6, 2019

Podle policisty, který si nepřál být jmenován, se jeden z protestujících utopil, když při útěku před policií skočil do řeky, dodala AFP. Tyto zprávy ale není možné ověřit z žádného jiného zdroje.

Vojáky střežená kontrolní stanoviště jsou na hlavních ulicích po každých 100 metrech. Z domů mají dovoleno vycházet jen lidé v nezbytně nutných profesích. Prakticky všechny obchody jsou zavřené a do města se nedostává žádné čerstvé zboží.

Po stovkách začali odjíždět dělníci, kteří si sem přijeli vydělat z jiných částí Indie. Podle AP jim zaměstnavatelé přestali vyplácet mzdy. V Džammú, které je zimním hlavním městem státu, dnes na tamním nádraží čekaly na vlaky stovky těchto lidí se svými věcmi sbalenými do prostěradel. Jeden z nich řekl, že mnozí šli pěšky kilometry po dálnici, kudy proudily také vojenské kolony a autobusy. Někteří nejedli několik dní a další neměli peníze ani na jízdenku do rodné vesnice.

Indická část Kašmíru je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové. Povstalci tam od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt si už vyžádal téměř 70.000 obětí.

Na celou himálajskou oblast Kašmíru si činí nárok Indie i Pákistán, obě země disponující jadernými zbraněmi kontrolují jen část Kašmíru; od vyhlášení nezávislosti v roce 1947 o něj Dillí a Islámábád svedly dvě ze tří vzájemných válek.

Indická vláda svým pondělním rozhodnutím stát rozdělila na dvě svazová územní - Džammú a Kašmír a Ladákh, v němž žijí převážně vyznavači buddhismu. V tamním městě Kargil, které leží na hranici muslimské části a v němž žijí hlavně muslimové, se dnes konaly protesty proti pondělnímu rozhodnutí Dillí. Náboženské a politické organizace v Kargilu po společném jednání vydaly prohlášení s odsouzením indické vlády za to, že jedná bez souhlasu občanů. Organizace rozhodly uzavřít městské instituce, dnes nebyly v provozu školy ani obchody.

Související

Více souvisejících

Kašmír Indie Armáda Indie Pákistán

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy