Indie zmírní blokádu Kašmíru, lidé si budou moci po 12 dnech zavolat

Indičtí vojáci při pohraniční přestřelce v Kašmíru zabili dalšího pákistánského vojáka. Jde o šestou pákistánskou oběť přeshraniční střelby za necelých 24 hodin, informovala agentura AP. Indie přišla za den o pět svých vojáků. Pákistánská armáda oznámila, že ve čtvrtek Indové zastřelili na pákistánské straně Kašmíru tři vojáky a dva civilisty.

Oblast Kašmíru sdílejí jaderné mocnosti Pákistán a Indie, která nedávno ve své části provedla zásadní správní změnu v neprospěch místního obyvatelstva.

Odebrala Kašmíru autonomní status, rozdělila jej na dvě teritoria a poslala tam vojenské posily. Ve snaze předejít protestům Dillí zavedlo mimořádná bezpečnostní opatření, která jsou v platnosti už 12 dní.

Šéf kašmírské místní správy dnes oznámil, že od dnešního večera bude obnovováno telefonní spojení a během víkendu by měla začít znovu fungovat většina ústředen, informuje agentura Reuters. Indické bezpečnostní složky začátkem tohoto měsíce přerušily téměř všechny komunikační kanály, díky nimž se obyvatelé Kašmíru mohou spojovat se světem. Kromě telefonu v oblasti nefunguje ani internet.

"I am 62 years old.My son lives in Oman who I haven't been able to talk to since 10 days.Ive been here since 11am waiting my turn to use the phone.Finally it's my turn to talk to him for 1 minute.And they claim everything in #Kashmir is fineThis is my wife, a diabetic" pic.twitter.com/KOW38azOrs

— Muzzammil Ayyub Thakur (@M_A_Thakur) August 16, 2019

Dnes má o situaci v Kašmíru jednat Rada bezpečnosti OSN a indický nejvyšší soud se má zabývat peticemi podanými kvůli změně statusu.

Britská zpravodajská stanice BBC ve čtvrtek oznámila, že znásobí své rozhlasové pořady věnované Kašmíru a bude je vysílat na krátkých vlnách a v místních jazycích.

Indický premiér Naréndra Módí ve svém čtvrtečním projevu předneseném při příležitosti svátku nezávislosti řekl, že nový přístup jeho vlády ke Kašmíru byl nezbytný po sedmi desetiletích neúspěšné politiky v této oblasti.

Dillí a Islámábád svedly o toto území od získání nezávislosti na Británii v roce 1947 dvě ze tří vzájemných válek.

Související

Více souvisejících

Kašmír Armáda Indie Pákistán Indie BBC

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 33 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy