Austrálií již zní výzvy k úplnému oddělení od britské koruny. Je to na vás, říkala Alžběta II.

Smrt královny Alžběty v Austrálii prakticky okamžitě zažehla diskuze o možném vzniku republiky. Lídr tamních Zelených Adam Bandt dokonce využil kondolování královské rodině jako možnost zatlačit na ústavní změny. Člen australského senátu za tu samou stranu Mehreen Faruqi dokonce řekl, že nemůže truchlit za hlavu rasistického impéria.

Australský premiér Anthony Albanese je dlouhodobý podporovatel myšlenky Austrálie coby republiky, ale v pátek ráno se odmítl k tomuto tématu jakkoli vyjadřovat. „Dneska není den na politiku. Dnes je den určený k tomu, abychom vzdali hold královně Alžbětě za její služby. Její vláda trvala 70 let. Měli bychom být vděční za její obětavost směrem k Austrálii,“ citoval Albaneseho deník Guardian.  Dodal, že by měla královna být posuzována jako někdo, kdo si zaslouží respekt od každého Australana.

Federální labouristická strana, která vede Austrálii, už oznámila svůj úmysl vyvolat referendum za vznik republiky, pokud si ji lidé zvolí i napodruhé. Premiér Albanese dokonce již dříve založil pozici ministerského náměstka pro republiku, kterou obsadil Matt Thistlethwaite.

Přesto však i největší podporovatelé státního zřízení republiky v parlamentu věděli, že je velice nepravděpodobné, že se jejich cíl naplní za vlády Alžběty. „Její život byl předurčen ke službě ostatním. Chceme jí projevit úctu za její účast, sílu a přizpůsobivost během více než sedmi dekád služby. Upřímnou soustrast královské rodině, ať královna odpočívá v pokoji,“ vzkázal Thistlethwaite.

Bandt kondoloval na Twitteru okolo půl desáté našeho času. „Odpočívejte v pokoji, královno Alžběto. Naše myšlenky jsou s její rodinou a všemi, kteří ji milovali. Nyní se Austrálie musí posunout kupředu. Nyní potřebujeme smlouvu s domorodci a potřebujeme se stát republikou,“ napsal šéf zelené strany.

„Nemůžu truchlit nad smrtí lídra rasistického impéria vybudovaného na zničených životech, zemi a blahobytu původních lidí z kolonií. Jsme si vědomi nutnosti uzavřít dohodu s domorodci a dohodnout se na spravedlnosti a reparacích pro britské kolonie a stát se republikou,“ uvedl Faruqi.

Bývalý ministr pro imigraci za Liberální stranu Alex Hawke kritizoval slova Bandta. „Nemá ani kousek milosti nebo obyčejné slušnosti, když to řekl dnes. Jako by neznal dnešní pocity stovek milionů lidských bytostí po celém světě. To nebylo nutné,“ reagoval.

Australské republikánské hnutí vydalo na počest královny prohlášení. „Mnoho Australanů neznalo jinou hlavu státu - délka jejího panování byla bezkonkurenční. Královna Alžběta byla patronkou více než 600 organizací a sloužila jim obdivuhodně. Stala se respektovanou reprezentantkou Británie a Commonwealthu,“ napsali republikáni.

Královna také podpořila právo Australanů na plně nezávislý národ při referendu o australské republice v roce 1999. „V podstatě vysvětlila, že budoucnost monarchie v Austrálii je problematická a je to na jejích občanech, ať se rozhodnou na základě demokratických a ústavních způsobů,“ cituje Guardian hnutí.

„Lidé mají různé názory a je důležité zvážit je na základě své zralosti a inteligence. Nemyslím si však, že je teď správný čas na vyjadřování těchto názorů. Víte, teď pravděpodobně strávíme zhruba čtrnáct dní v truchlení. To je věc, na které opravdu záleží,“ myslí si člen Australské monarchistické ligy Alexander Woltz.

Související

Sydney přivítalo rok 2025

Celý svět už vstoupil do roku 2025. Sydney předvedlo úchvatnou show, Zelenskyj promluvil k Ukrajincům

Úderem jedné hodiny odpolední našeho času vstoupil celý svět do roku 2025. Kvůli existenci časových pásem trval přechod prakticky jeden celý den. Nový rok jako první přivítali obyvatelé Kiribati a Austrálie, poté i velké části Asie a Evropy včetně Česka, kde se největší oslavy pořádaly tradičně na náměstích v Praze, a následně do něj vstoupila Amerika. Přechod do nového roku završil Bakerův ostrov, kde půlnoc nastala ve chvíli, kdy už má Kiribati 2. ledna.

Více souvisejících

Austrálie Commonwealth královská rodina (gbr) Královna Alžběta II.

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Svět a zbraně hromadného ničení. Dlouhý a marný boj, který snad nikdy neskončí

Maďarská a slovenská vláda během tohoto týdne vzbudily pozornost tvrzením o možném bioteroristickém útoku, přestože pro něj nepředložily žádné konkrétní důkazy ani nezmínily souvislosti, které by podezření dávaly smysl. Boj proti biologickým zbraním a dalším zbraním hromadného ničení je přitom i bez toho mimořádně složitý a nepředvídatelný. Zejména s ohledem na skutečnost, že největší riziko dnes nepředstavují státy, ale radikalizované teroristické skupiny s ideologickým pozadím a vůlí způsobit co největší škody.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku opět zaútočil medvěd na člověka

Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici. 

před 4 hodinami

Marco Rubio

Američané tlačí na Kyjev, nikoliv na Rusko, prozradili evropští diplomaté

Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině. 

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň

Slovenský prezident Peter Pellegrini před loňskými volbami porušil kampaňová pravidla. Dostal pokutu ve výši 10 tisíc eur (cca 250 tisíc korun). Provinil se tím, že přijal značný finanční dar po uplynutí lhůty k tomu určené. 

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce

Američané ve čtvrtek v Paříži představili spojencům návrhy mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou. Počítají se zmrazením konfliktu na současné linii a ponecháním okupovaných území pod kontrolou Moskvy. Kyjev také v tuto chvíli nebude mít jistotu budoucího přijetí do NATO.  

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres

Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit. 

včera

Ježíš Kristus

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným

Na Velký pátek si věřící připomínají smrt Ježíše Krista na kříži. Ukřižování v minulosti patřilo k častým trestům smrti, a tak bylo takto popraveno mnoho osob, a to především z řad věřících křesťanů. Kdo stejně jako Kristus zemřel na kříži?

včera

včera

včera

včera

Pavel Hapal

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky

I když sezóna 2024/25 ještě není u konce, už teď se může v ostravském Baníku mluvit o sezóně úspěšné. Vždyť ani samotní ostravští fanoušci a možná ani sám klub nečekal, že bude hrát o druhou příčku ligové tabulky zaručující boj o Ligu mistrů v příští sezóně. Proto se tak klub, jenž se aktuálně před posledním kolem základní části Chance ligy nachází se svými 61 body na kontě na třetí příčce o bod za druhou Plzní a dva body před čtvrtou Spartou, rozhodl pokračovat v dosavadní úspěšné spolupráci s trenérem Pavlem Hapalem. Dle nově podepsané smlouvy by měl na lavičce Baníku vydržet minimálně další dva roky.

včera

V Polsku si dejte pozor, radí ministerstvo. Platí nový zákaz, hrozí i zadržení

Popularita Polska mezi českými turisty roste, ale nově je nutné si dát u našich sousedů na jednu věc pozor. Od čtvrtka je zakázáno fotografování vojenských objektů a kritické infrastruktury bez povolení. Kdo se ho dopustí, může být pokutován či dokonce zadržen.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy