Austrálií již zní výzvy k úplnému oddělení od britské koruny. Je to na vás, říkala Alžběta II.

Smrt královny Alžběty v Austrálii prakticky okamžitě zažehla diskuze o možném vzniku republiky. Lídr tamních Zelených Adam Bandt dokonce využil kondolování královské rodině jako možnost zatlačit na ústavní změny. Člen australského senátu za tu samou stranu Mehreen Faruqi dokonce řekl, že nemůže truchlit za hlavu rasistického impéria.

Australský premiér Anthony Albanese je dlouhodobý podporovatel myšlenky Austrálie coby republiky, ale v pátek ráno se odmítl k tomuto tématu jakkoli vyjadřovat. „Dneska není den na politiku. Dnes je den určený k tomu, abychom vzdali hold královně Alžbětě za její služby. Její vláda trvala 70 let. Měli bychom být vděční za její obětavost směrem k Austrálii,“ citoval Albaneseho deník Guardian.  Dodal, že by měla královna být posuzována jako někdo, kdo si zaslouží respekt od každého Australana.

Federální labouristická strana, která vede Austrálii, už oznámila svůj úmysl vyvolat referendum za vznik republiky, pokud si ji lidé zvolí i napodruhé. Premiér Albanese dokonce již dříve založil pozici ministerského náměstka pro republiku, kterou obsadil Matt Thistlethwaite.

Přesto však i největší podporovatelé státního zřízení republiky v parlamentu věděli, že je velice nepravděpodobné, že se jejich cíl naplní za vlády Alžběty. „Její život byl předurčen ke službě ostatním. Chceme jí projevit úctu za její účast, sílu a přizpůsobivost během více než sedmi dekád služby. Upřímnou soustrast královské rodině, ať královna odpočívá v pokoji,“ vzkázal Thistlethwaite.

Bandt kondoloval na Twitteru okolo půl desáté našeho času. „Odpočívejte v pokoji, královno Alžběto. Naše myšlenky jsou s její rodinou a všemi, kteří ji milovali. Nyní se Austrálie musí posunout kupředu. Nyní potřebujeme smlouvu s domorodci a potřebujeme se stát republikou,“ napsal šéf zelené strany.

„Nemůžu truchlit nad smrtí lídra rasistického impéria vybudovaného na zničených životech, zemi a blahobytu původních lidí z kolonií. Jsme si vědomi nutnosti uzavřít dohodu s domorodci a dohodnout se na spravedlnosti a reparacích pro britské kolonie a stát se republikou,“ uvedl Faruqi.

Bývalý ministr pro imigraci za Liberální stranu Alex Hawke kritizoval slova Bandta. „Nemá ani kousek milosti nebo obyčejné slušnosti, když to řekl dnes. Jako by neznal dnešní pocity stovek milionů lidských bytostí po celém světě. To nebylo nutné,“ reagoval.

Australské republikánské hnutí vydalo na počest královny prohlášení. „Mnoho Australanů neznalo jinou hlavu státu - délka jejího panování byla bezkonkurenční. Královna Alžběta byla patronkou více než 600 organizací a sloužila jim obdivuhodně. Stala se respektovanou reprezentantkou Británie a Commonwealthu,“ napsali republikáni.

Královna také podpořila právo Australanů na plně nezávislý národ při referendu o australské republice v roce 1999. „V podstatě vysvětlila, že budoucnost monarchie v Austrálii je problematická a je to na jejích občanech, ať se rozhodnou na základě demokratických a ústavních způsobů,“ cituje Guardian hnutí.

„Lidé mají různé názory a je důležité zvážit je na základě své zralosti a inteligence. Nemyslím si však, že je teď správný čas na vyjadřování těchto názorů. Víte, teď pravděpodobně strávíme zhruba čtrnáct dní v truchlení. To je věc, na které opravdu záleží,“ myslí si člen Australské monarchistické ligy Alexander Woltz.

Související

Participants pose nude during sunrise on Sydney's Bondi Beach for US art photographer Spencer Tunick, to raise awareness for skin cancer, on November 26, 2022.

V Sydney se svléklo 2500 lidí, aby upozornili na velký problém

Na jedné ze známých pláží v Sydney se dnes svléklo 2500 lidí, aby upozornili na nebezpečí rakoviny kůže. Lidé pózovali pro amerického fotografa Spencera Tunicka, který je známý svými hromadnými fotografiemi nahých lidí. Počet účastníků se více méně shoduje s počtem lidí, kteří v Austrálii ročně zemřou v souvislosti s rakovinou kůže, napsala agentura AFP.

Více souvisejících

Austrálie Commonwealth královská rodina (gbr) Královna Alžběta II.

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 10 minutami

před 12 minutami

před 18 minutami

Kyjev

Člověk v tísni už od února pomohl půl milionu Ukrajinců

Humanitární organizace Člověk v tísni za devět měsíců trvání ukrajinsko-ruského konfliktu poskytla pomoc za více než miliardu korun. Její pracovníci pomáhají Ukrajincům v napadené zemi i těm, kteří před válkou uprchli do Česka. Od února, kdy Rusko na Ukrajinu zaútočilo, pomoc organizace přijalo přes půl milionu lidí. Člověk v tísni o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

před 1 hodinou

Josef Baxa

Baxa v reakci na spekulace o novém předsedovi ÚS varoval před "zprzněním ústavy"

Ústavní soudce, který by s půlročním předstihem přijal nominaci na obsazené místo předsedy, by se zpronevěřil své roli strážce ústavnosti, domnívá se bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Reagoval tak na spekulace některých médií, že se prezident Miloš Zeman chystá ještě před březnovým odchodem z funkce jmenovat šéfem Ústavního soudu (ÚS) Josefa Fialu.

před 1 hodinou

Velká Británie

Británie a Kanada dnes uvalily sankce na více než 50 lidí z celého světa

Británie a Kanada dnes uvalily sankce na více než 50 lidí z celého světa, které označily za "zkorumpované politické představitele, porušovatele lidských práv a pachatele sexuálního násilí souvisejícího s konflikty". Odvetná opatření se týkají především osob z Ruska a Íránu, ale i z několika dalších zemí, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Čína, ilustrační foto

Čína se po uvolnění covidových opatření vrací k normálu jen pomalu

Ačkoli čínská vláda ve středu uvolnila přísná opatření proti šíření koronaviru, mnoho lidí a firem v zemi se návratu k běžnému životu stále obává. Podle agentury Reuters o tom svědčí ztichlé ulice Pekingu a dalších měst i množství restaurací, které mají dál otevřená pouze výdejní okénka.

před 2 hodinami

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová v dopise žádá Bělorusko o propuštění Losikové

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v dopise apelovala na svůj běloruský protějšek, aby byla propuštěna Darja Losiková, manželka běloruského politického vězně a spolupracovníka stanice Svobodná Evropa (RFE/RL) Ihara Losika. Sněmovna to uvedla v dnešní tiskové zprávě. K dopisu se připojilo dalších pět zemí.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Yemi A.D.

Česko má prvního vesmírného turistu. Yemi A.D. poletí s japonským miliardářem zadarmo

Japonský miliardář Jusaku Maezawa oznámil jména osmi členů posádky, se kterými se chce vypravit na cestu kolem Měsíce. Je mezi nimi také český umělec, producent a choreograf Yemi A.D, hvězda K-popu T.O.P. či americký DJ Steve Aoki. Členové posádky byli vybráni z přibližně milionu uchazečů. Náklady spojené s týdenní okružní cestou bude hradit Maezawa.

před 2 hodinami

Nachlazení, ilustrační fotografie

V Česku přibývá akutních respiračních nemocí, mezi lidmi se šíří i chřipka

V ČR podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přibývá akutních respiračních infekcí (ARI) včetně chřipky a respiračně syncytiálních virů (RSV). V některých evropských zemích včetně sousedního Německa už se chřipka šíří se střední intenzitou, v Česku zatím počet případů roste hlavně u dětí ve věku šest až 14 let. SZÚ ale upozorňuje na to, že vzorků, které lékaři odesílají do národní referenční laboratoře, není dostatek.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Ceny pohonných hmot na Slovensku nadále klesají, jsou nejnizšší od dubna

Nejprodávanější benzin Natural 95 na čerpacích stanicích na Slovensku minulý týden zlevnil na devítiměsíční minimum, ceny nafty klesly na nejnižší úroveň od druhé poloviny dubna. Vyplývá to z dnešních údajů slovenského statistického úřadu. Ceny pohonných hmot se v zemi snižují už několik týdnů v řadě, předcházel tomu pokles cen ropy na světových trzích.

Aktualizováno před 3 hodinami

Ukrajinská armáda střeží své území (březen 2022).

Armády Moskvy a Kyjeva bojují na východě Ukrajině bez významných změn

Na frontě v Luhanské a Doněcké oblasti pokračují boje mezi ruskými a ukrajinskými jednotkami, ani jedna ze stran ale podle analýzy amerického Institutu pro studium války (ISW) zatím v těchto oblastech nedosáhla přesvědčivých zisků. Ukrajinský generální štáb dnes uvedl, že ruské jednotky nepřestávají útočit ve směru na Bachmut a Avdijivku.

před 3 hodinami

Požár v nákupním centru na okraji Moskvy

Masivní požár zničil část nákupního centra na okraji Moskvy. Nejméně jeden mrtvý

Při rozsáhlém požáru nákupního střediska na severním okraji Moskvy dnes zahynul jeden člověk. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na záchranné složky, podle kterých se oheň rozhořel na ploše 18.000 metrů čtverečních. Požár podle záchranářů souvisel se svářečskými pracemi na střeše budovy, přesnou příčinu určí experti po dohašení plamenů, napsal list Kommersant.

před 3 hodinami

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Počet nakažených stoupá. Za posledních sedm dní přibylo v Česku 5445 potvrzených případů koronaviru

Za posledních sedm dní přibylo v Česku 5445 potvrzených případů koronaviru. Hygienici do tohoto počtu zahrnují i opakované nákazy. V mezitýdenním srovnání je to nárůst zhruba o desetinu. Více se ale také testovalo. V nemocnicích je s covidem 728 lidí, počet hospitalizovaných se tak proti minulému týdnu mírně zvýšil. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Twitter zavede nové prvky, poskytne firmám více kontroly nad reklamami

Společnost Twitter zavede od příštího týdne nové ovládací prvky, které umožní společnostem zabránit tomu, aby se jejich reklamy zobrazovaly u tweetů obsahujících určitá klíčová slova. S odvoláním na e-mail, který provozovatel sociální sítě zaslal inzerentům, o tom dnes informovala agentura Reuters.

před 6 hodinami

Sněhová kalamita, ilustrační fotografie.

Počasí: Přívaly sněhu mohou o víkendu ochromit část Česka

O nadcházejícím víkendu může v některých částech Česka začít intenzivně sněžit, přičemž může napadnout i více než 30 centimetrů sněhu. Na možné nebezpečné jevy ve čtvrtek s předstihem upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na twitterovém profilu. 

před 9 hodinami

Zemřel poslední "ničitel přehrad", letec Johnson. Účastník operace Chastise odešel ve věku 101 let

Ve věku 101 let zemřel poslední účastník bombardovacích náletů na německé přehrady v Porúří za druhé světové války, informoval list The Guardian. George Leonard “Johnny” Johnson byl zaměřovačem britské 617. peruti RAF, podle rodiny zemřel ve středu poklidně ve spánku.

Zdroj: ČTK

Další zprávy