Smrt královny Alžběty v Austrálii prakticky okamžitě zažehla diskuze o možném vzniku republiky. Lídr tamních Zelených Adam Bandt dokonce využil kondolování královské rodině jako možnost zatlačit na ústavní změny. Člen australského senátu za tu samou stranu Mehreen Faruqi dokonce řekl, že nemůže truchlit za hlavu rasistického impéria.
Australský premiér Anthony Albanese je dlouhodobý podporovatel myšlenky Austrálie coby republiky, ale v pátek ráno se odmítl k tomuto tématu jakkoli vyjadřovat. „Dneska není den na politiku. Dnes je den určený k tomu, abychom vzdali hold královně Alžbětě za její služby. Její vláda trvala 70 let. Měli bychom být vděční za její obětavost směrem k Austrálii,“ citoval Albaneseho deník Guardian. Dodal, že by měla královna být posuzována jako někdo, kdo si zaslouží respekt od každého Australana.
Federální labouristická strana, která vede Austrálii, už oznámila svůj úmysl vyvolat referendum za vznik republiky, pokud si ji lidé zvolí i napodruhé. Premiér Albanese dokonce již dříve založil pozici ministerského náměstka pro republiku, kterou obsadil Matt Thistlethwaite.
Přesto však i největší podporovatelé státního zřízení republiky v parlamentu věděli, že je velice nepravděpodobné, že se jejich cíl naplní za vlády Alžběty. „Její život byl předurčen ke službě ostatním. Chceme jí projevit úctu za její účast, sílu a přizpůsobivost během více než sedmi dekád služby. Upřímnou soustrast královské rodině, ať královna odpočívá v pokoji,“ vzkázal Thistlethwaite.
Bandt kondoloval na Twitteru okolo půl desáté našeho času. „Odpočívejte v pokoji, královno Alžběto. Naše myšlenky jsou s její rodinou a všemi, kteří ji milovali. Nyní se Austrálie musí posunout kupředu. Nyní potřebujeme smlouvu s domorodci a potřebujeme se stát republikou,“ napsal šéf zelené strany.
„Nemůžu truchlit nad smrtí lídra rasistického impéria vybudovaného na zničených životech, zemi a blahobytu původních lidí z kolonií. Jsme si vědomi nutnosti uzavřít dohodu s domorodci a dohodnout se na spravedlnosti a reparacích pro britské kolonie a stát se republikou,“ uvedl Faruqi.
Bývalý ministr pro imigraci za Liberální stranu Alex Hawke kritizoval slova Bandta. „Nemá ani kousek milosti nebo obyčejné slušnosti, když to řekl dnes. Jako by neznal dnešní pocity stovek milionů lidských bytostí po celém světě. To nebylo nutné,“ reagoval.
Australské republikánské hnutí vydalo na počest královny prohlášení. „Mnoho Australanů neznalo jinou hlavu státu - délka jejího panování byla bezkonkurenční. Královna Alžběta byla patronkou více než 600 organizací a sloužila jim obdivuhodně. Stala se respektovanou reprezentantkou Británie a Commonwealthu,“ napsali republikáni.
Královna také podpořila právo Australanů na plně nezávislý národ při referendu o australské republice v roce 1999. „V podstatě vysvětlila, že budoucnost monarchie v Austrálii je problematická a je to na jejích občanech, ať se rozhodnou na základě demokratických a ústavních způsobů,“ cituje Guardian hnutí.
„Lidé mají různé názory a je důležité zvážit je na základě své zralosti a inteligence. Nemyslím si však, že je teď správný čas na vyjadřování těchto názorů. Víte, teď pravděpodobně strávíme zhruba čtrnáct dní v truchlení. To je věc, na které opravdu záleží,“ myslí si člen Australské monarchistické ligy Alexander Woltz.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
Nešťastný pátek třináctého? V historii tomu tak někdy skutečně bylo
Austrálie schválila přelomový zákon. Mladým kompletně zakazuje sociální sítě
Austrálie , Commonwealth , královská rodina (gbr) , Královna Alžběta II.
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 3 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 5 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 5 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 12 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 13 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek