Represe kvůli koronaviru. Čína stíhá tisíce lidí upozorňuje prestižní deník

NÁZOR - V současnosti je dobře známo, že lidé v Číně, kteří nahlas mluví o epidemii nemoci covid-19, riskují kybernetickou šikanu, zatčení ne-li horší postih ze strany tamních komunistických úřadů, deklaruje editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník poukazuje, že takto byl potrestán i právník Čang Süe-čung.

Inspirace Havlem

Podle serveru China Digital Times bylo mezi 1. lednem a 4. dubnem sděleno trestní obvinění 4.484 Číňanům za to, že veřejně komentovali zdravotní krizi, upozorňuje editorial. Dodává, že k obvinění stačilo i tak neškodné jednání, jakým je sdílení článku o dlouhých frontách před pohřebním ústavem ve Wu-chanu, odkud nový koronavirus pochází.

Americký deník proto oceňuje odvahu zmíněného Čanga Süe-čunga, právního vědce, který minulou sobotu zveřejnil na platformě WeChat otevřený dopis Národnímu lidovému kongresu, tedy čínskému loutkovému parlamentu, který se má tento měsíc sejít.

"Nejenže Čang ostře zkritizoval přístup režimu Ši Ťin-pchinga k epidemii; vyzval zákonodárce, aby nařídili propuštění politických vězňů, legalizovali politické strany a nestátní média a začali navrhovat novou ústavu," píše washingtonský server. Dodává, že Čang se v dopise nechal slyšet, že nejlepším způsobem boje za svobodu projevu je mluvit tak, jako by svoboda projevu již platila.

Čang tak odkazoval na Václava Havla, který - jak Washington Post připomíná - byl nejprve disidentem v komunistickém Československu a následně se po pádu sovětského bloku stal prezidentem země.

Výsledek Čangova dopisu byl zcela předvídatelný, konstatuje americký deník. Uvádí, že poté, co text začal masivně kolovat na internetu, byl třiačtyřicetiletý právník podle hongkongských médií v neděli večer zadržen bezpečnostními složkami ve svém domově v Šanghaji.

Čang si musel uvědomovat, jak tvrdý postih mu hrozí, deklaruje prestižní server. Připomíná, že Liou Siao-po, který získal Nobelovu cenu míru, když v roce 2008 sepsal podobný apel, byl uvězněn a na svobodu se dostal až pár týdnů před svou smrtí v roce 2017.

Nyní byl Čang sice propuštěn hned druhý den, ale jeho dopis byl smazán ze všech čínských sociálních sítí, nastiňuje Washington Post. Dodává, že by nebylo překvapivé, pokud by právník čelil dalším důsledkům.  

Široký, ale tichý aplaus

Jak renomovaný deník upozorňuje, Čang brojí proti čínskému totalitnímu politickému systému delší dobu, v roce 2013 byl vyhozen z Východočínské univerzity politologie a práva, kvůli své kritice aktuální ústavy, a loni mu bylo zakázáno praktikovat advokacii poté, co hájil několik disidentů, například lidskoprávního aktivistu Kuo Fej-siunga.

"Zdá se však, že Čang byl šokován reakcí režimu na epidemii covid-19 zahrnující umlčování lékařů a novinářů, kteří se k ní snažili přitáhnout pozornost," pokračuje vlivný deník. Podotýká, že již 22 dní předtím, než úřady uvalily Wu-chan do karantény, Čang varoval, že dochází k vyšetřování a trestání čínských občanů, kteří na epidemii upozorňují, čímž ukazoval, jak tvrdé a arbitrární je vládní utlačování čínské společnosti.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Mnoho čínských občanů zjevně není s nemilosrdným postupem čínského režimu k disentu spokojeno, tvrdí americký server. Připomíná, že případ Li Wen-lianga, lékaře, který byl potrestán za svou prosincovou snahu varovat před koronavirem a v únoru na nemoc sám zemřel, vyvolal na čínských sociálních sítích výbuch smutku i hněvu.  

Zajisté ne všichni Číňané by podpořili Čangem navrhovanou liberálně-demokratickou cestu, připouští Washington Post. Očekává však, že právníkovi bude tamní společnost široce, i když tiše aplaudovat za to, že pravdivě promlouvá k moci.    

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

Více souvisejících

Čína Čang Süe-čung (čínský disident) lidská práva Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy