Čína utahuje šrouby represí, varuje prestižní deník. Píše o vymývání mozků

NÁZOR - Od roku 2017 začaly ze severozápadu Číny přicházet snímky objektů obklopených hlídkovými věžemi, bez stromů, s vysokými ploty, připomíná editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník dodává, že spolu s tím se objevovaly také zprávy o lidech, kteří mizí bez řádného procesu a jakéhokoliv vysvětlení.

Nové morální dno

Očití svědci a rodinní příslušníci zmizelých popisují, jak Čína buduje síť koncentračních táborů pro Ujgury a další příslušníky etnických menšin a uvěznila přes milion turkických muslimů ve snaze vymazat jejich kulturu, jazyk a identitu, uvádí editorial. Situaci označuje za jeden z nejodpornějších případů porušování lidských práv v dnešním světě.  

"Čínští politici nejprve popírali, že tábory existují, následně tvrdili, že jde o školy odborného vzdělávání," pokračuje washingtonský deník. Deklaruje, že důkazy ale potvrdily, že se jedná o tábory určené k vymazání ujgurské muslimské identity skrze ubíjející lekce v mandarínštině a požadavek, aby se vězni zřekli svého náboženství, přijali zvyky většinového etnika Chanů a respektovali vládnoucí komunistickou stranu.  

Americký prezident Donald Trump se loni 29. června setkal v japonské Ósace se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem, poukazuje vlivný server. Odkazuje na paměti, které v těchto dnech vydává Trumpův někdejší poradce pro národní bezpečnost John Bolton, v nichž tvrdí, že šéf Bílého domu během jednání nejen žadonil, aby Čína začala nakupovat americké zemědělské produkty, což by mu pomohlo ke znovuzvolení, ale došlo i na tábory v provincii Sin-ťiang, které Si hájil.

Bolton s odvoláním na informace od tlumočníka americké delegace píše, že Trump čínského prezidenta nabádal k pokračování výstavby těchto táborů, které označil za správné, konstatuje prestižní deník. Pro úplnost dodává, že Trump ovšem Boltonovu knihu označil za "snůšku lží a smyšlených příběhů".    

"Na jednání s Trumpem čínský prezident zřejmě o táborech nemluvil jako o koncentračních a nevíme, jak přesně Trump reagoval," přiznává Washington Post. Dodává, že záznamy amerických a čínských tlumočníků se mohou lišit, ale pokud Trump skutečně posvětil čínský groteskní projekt kulturního vyhlazení, jde o nové morální dno jeho prezidentství.

Naprosto správná věc

Je dobře známo, že Trump se o lidská práva v Číně vůbec nestará, uvádí editorial. Připomíná, že šéf Bílého domu měl loni na jednání se Si Ťin-pchingem naznačit, že zmírní americkou reakci na čínské represe v Hongkongu, aby se podařilo uzavřít novou americko-čínskou obchodní dohodu, o kterou tolik stojí.

Úmyslné opomíjení čínské represivní politiky má své následky, deklaruje americký server. Konstatuje, že Trump v Ósace vyslal signál, že nevyužije sílu svého úřadu, ani vliv Spojených států, aby zachránil Ujgury před kulturním vyhlazením.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

To mohlo podle prestižního deníku povzbudit Si Ťin-pchinga, aby letos dále utáhl šrouby v Hongkongu, a tak Trump poškozuje lidskou důstojnost a svobodu, které Spojené státy celé generace ve světě obhajovaly.  

Jen pár hodin poté, co na veřejnost pronikly úryvky z Boltonovy knihy, Trump podepsal zákon, který umožňuje uvalit sankce na jedince a subjekty podílející se na represích vůči Ujgurům, poukazuje Washington Post. Upozorňuje, že zákon získat drtivou podporu v Kongresu napříč politickým spektrem.

Renomovaný server to vnímá jako vítaný signál, že Trumpovo pohrdání lidskou důstojností není postojem americké vlády a Spojených států jako takových.

"Trump učinil dobře, že pod (zákon) připojil svůj podpis, ať má nyní jakékoliv motivy," píše washingtonský deník. Dodává, že postavit se nucenému vymývání mozků, věznění a likvidaci lidského dědictví je naprosto správná věc.  

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Ve Sněmovně se budou skloňovat lidská práva v Číně a její podpora Ruska. Panují obavy z materiální pomoci v Putinově válce

Dnes se v Poslanecké sněmovně odehrává konference s názvem Vztahy s Čínou v uplynulém desetiletí. Probíhá pod záštitou Výboru pro bezpečnost PS ČR a jeho předsedy Pavla Žáčka, zahraničního výboru a jeho předsedy Marka Ženíška a poslankyně a členky zahraničního výboru Evy Decroix. Na akci se podílí také projekt Sinopsis s účastí některých zahraničních partnerů.  
Koronavirus v Číně

V Číně propukají silné protesty proti covidovým uzávěrám

V západočínské provincii Sin-ťiang, která do obecného povědomí vešla kvůli postupu Pekingu vůči muslimské menšině Ujgurů, vypukly kvůli přísné protipandemické politice čínské vlády silné protesty. Nepokoje v metropoli Urumči, které jsou tam jinak spíše vzácné, vyvolal požár výškové budovy, při němž v noci na čtvrtek zahynulo nejméně deset lidí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Více souvisejících

Ujgurové Čína Donald Trump lidská práva

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

26. prosince 2024 21:53

Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky

Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy