Čínská viroložka popírá, že by se koronavirus rozšířil z laboratoře

Laboratoř v čínském velkoměstě Wu-chanu a viroložka Š' Čeng-li přezdívaná netopýří žena se dostaly do centra nynějšího sporu mezi Washingtonem a Pekingem o původu koronaviru, píše dnes deník Financial Times.

Pětapadesátiletá vědkyně, která celý život zasvětila zkoumání virů u netopýrů a pracuje na půdě Wuchanského institutu virologie, ale jednoznačně popírá teorie o tom, že by současná pandemie koronaviru mohla být zapříčiněná únikem z její laboratoře.

Š' Čeng-li se léta věnovala výzkumu genetických variant koronavirů pocházejících od netopýrů a v minulosti se zabývala problémem, jak se virus SARS přenesl na člověka. V minulém týdnu se objevily na sociálních sítích dohady o tom, že viroložka uprchla z Číny a odvezla utajované dokumenty na americkou ambasádu do Paříže, aby nakonec mohla odhalit pravdu o původu viru. Š' Čeng-li ale domněnky o tom, že opustila zemi, odmítla a své tvrzení podepřela fotografiemi, na nichž je vidět, že je v Číně.

Americký prezident Donald Trump trvá na tom, že má důkazy o úniku koronaviru z wuchanského institutu, i když jeho tvrzení naráží na slova amerických vědců, lékařů i představitelů tajných služeb. Trumpovu pozici ale podpořil americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Čínská média v reakci na podobné výroky obvinila Pompea ze "šíření politického viru". Čínský státní deník Global Times americké představitele vyzval, aby svá obvinění podložili důkazy, nebo s nimi přestali. Čínské ministerstvo zahraničí konkrétně na dohady o tom, že virus unikl z laboratoře, sice nereagovalo, nicméně Peking dříve tvrdil, že nákaza pochází z wuchanského trhu, kde byla k mání divoce žijící zvířata, připomíná Financial Times.

Wuchanský institut virologie byl založen v roce 1965. Laboratoř má čtvrtý stupeň biologické bezpečnosti, což je v Číně nejvyšší stupeň, takže se může zabývat zkoumáním smrtelných virů. Díky článku publikovaném v roce 2015 ve vědeckém časopise Nature je známé, že místní vědci vytvořili upravenou verzi netopýřího koronaviru, která dokáže infikovat lidské buňky. Právě tento fakt přispěl k teoriím, že epidemie viru SARS-COV-2 mohla vzniknout kvůli úniku z laboratoře.

Autor studie Simon Wain-Hobson konstatuje, že virus z wuchanské laboratoře se v lidských buňkách množí překvapivě dobře a že pokud by unikl, nikdo by nedokázal předpovědět, jak se bude šířit. Článek samotný byl ale v březnu tohoto roku doplněn o upozornění, že neexistují důkazy o tom, že by virus způsobující onemocnění covid-19 byl výsledkem bioinženýrství, a podle vědců jsou zdrojem současné nákazy zvířata.

Americké tajné služby sice vylučují možnost, že by virus byl vyroben člověkem, nadále však zkoumají, zda by za epidemií mohl stát nechtěný únik z laboratoře, či zda se virus na člověka přenesl z divokých zvířat.

Podle australského virologa Edwarda Holmese, který se podílel na výzkumu genetické sekvence viru, neexistují důkazy o tom, že by virus způsobující covid-19 pocházel z wuchanské laboratoře.

Holmes upřesnil, že nejbližší z virů přechovávaných ve wuchanském institutu k SARS-COV-2 je netopýří virus s názvem RaTG13. Genetické složení tohoto viru se ale liší od koronaviru natolik, že to odpovídá nejméně 20 až 50 letům evolučního vývoje. Vědec se proto domnívá, že virus RaTG13 nemá se současnou pandemií nic společného. Holmes v roce 2014 osobně navštívil wuchanský trh a věří, že koronavirus se nejspíše přenesl na člověka právě z divokých zvířat.

Související

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Více souvisejících

Čína viry a bakterie Wu-chan Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 55 minutami

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

včera

včera

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izrael se vyjádřil k hrozbě Bidena o zákazu dodávek zbraní

Za "velké zklamání" označil ve čtvrtek izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena, který pohrozil zastavením některých dodávek zbraní Izraeli v případě, že zaútočí na město Rafah na jihu Pásma Gazy. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy