Laboratoř v čínském velkoměstě Wu-chanu a viroložka Š' Čeng-li přezdívaná netopýří žena se dostaly do centra nynějšího sporu mezi Washingtonem a Pekingem o původu koronaviru, píše dnes deník Financial Times.
Pětapadesátiletá vědkyně, která celý život zasvětila zkoumání virů u netopýrů a pracuje na půdě Wuchanského institutu virologie, ale jednoznačně popírá teorie o tom, že by současná pandemie koronaviru mohla být zapříčiněná únikem z její laboratoře.
Š' Čeng-li se léta věnovala výzkumu genetických variant koronavirů pocházejících od netopýrů a v minulosti se zabývala problémem, jak se virus SARS přenesl na člověka. V minulém týdnu se objevily na sociálních sítích dohady o tom, že viroložka uprchla z Číny a odvezla utajované dokumenty na americkou ambasádu do Paříže, aby nakonec mohla odhalit pravdu o původu viru. Š' Čeng-li ale domněnky o tom, že opustila zemi, odmítla a své tvrzení podepřela fotografiemi, na nichž je vidět, že je v Číně.
Americký prezident Donald Trump trvá na tom, že má důkazy o úniku koronaviru z wuchanského institutu, i když jeho tvrzení naráží na slova amerických vědců, lékařů i představitelů tajných služeb. Trumpovu pozici ale podpořil americký ministr zahraničí Mike Pompeo.
Čínská média v reakci na podobné výroky obvinila Pompea ze "šíření politického viru". Čínský státní deník Global Times americké představitele vyzval, aby svá obvinění podložili důkazy, nebo s nimi přestali. Čínské ministerstvo zahraničí konkrétně na dohady o tom, že virus unikl z laboratoře, sice nereagovalo, nicméně Peking dříve tvrdil, že nákaza pochází z wuchanského trhu, kde byla k mání divoce žijící zvířata, připomíná Financial Times.
Wuchanský institut virologie byl založen v roce 1965. Laboratoř má čtvrtý stupeň biologické bezpečnosti, což je v Číně nejvyšší stupeň, takže se může zabývat zkoumáním smrtelných virů. Díky článku publikovaném v roce 2015 ve vědeckém časopise Nature je známé, že místní vědci vytvořili upravenou verzi netopýřího koronaviru, která dokáže infikovat lidské buňky. Právě tento fakt přispěl k teoriím, že epidemie viru SARS-COV-2 mohla vzniknout kvůli úniku z laboratoře.
Autor studie Simon Wain-Hobson konstatuje, že virus z wuchanské laboratoře se v lidských buňkách množí překvapivě dobře a že pokud by unikl, nikdo by nedokázal předpovědět, jak se bude šířit. Článek samotný byl ale v březnu tohoto roku doplněn o upozornění, že neexistují důkazy o tom, že by virus způsobující onemocnění covid-19 byl výsledkem bioinženýrství, a podle vědců jsou zdrojem současné nákazy zvířata.
Americké tajné služby sice vylučují možnost, že by virus byl vyroben člověkem, nadále však zkoumají, zda by za epidemií mohl stát nechtěný únik z laboratoře, či zda se virus na člověka přenesl z divokých zvířat.
Podle australského virologa Edwarda Holmese, který se podílel na výzkumu genetické sekvence viru, neexistují důkazy o tom, že by virus způsobující covid-19 pocházel z wuchanské laboratoře.
Holmes upřesnil, že nejbližší z virů přechovávaných ve wuchanském institutu k SARS-COV-2 je netopýří virus s názvem RaTG13. Genetické složení tohoto viru se ale liší od koronaviru natolik, že to odpovídá nejméně 20 až 50 letům evolučního vývoje. Vědec se proto domnívá, že virus RaTG13 nemá se současnou pandemií nic společného. Holmes v roce 2014 osobně navštívil wuchanský trh a věří, že koronavirus se nejspíše přenesl na člověka právě z divokých zvířat.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl
Čína disponuje "magickou zbraní." Na Západě vyvolává stejná obavy jako její armáda
Čína , viry a bakterie , Wu-chan , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 3 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 11 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák