Epidemie Covid-19 se prudce zhoršuje? V údajích je stále větší chaos

Pevninská Čína zaznamenala za čtvrtek 5090 nových případů koronaviru a eviduje tak již 63.851 nakažených. Nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, tam podle místních úřadů podlehlo dalších 121 lidí. Celkový počet mrtvých tak v pevninské Číně k dnešnímu dni dosáhl již 1380.

S odkazem na místní úřady to napsala agentura Reuters. V údajích zveřejňovaných Pekingem je čím dál větší chaos. Ve čtvrtek úřady hlásily z pevninské Číny 1367 mrtvých, takže s přičtením 121 nových obětí měla bilance dnes dosáhnout 1488 mrtvých. Čínská Národní zdravotní komise ovšem dnes uvedla, že některá úmrtí pacientů s koronavirem byla v předchozích dnech započtena dvakrát a bilance je ve skutečnosti 1380 mrtvých.

China reports 5,000 new coronavirus cases, cruise ship disembarks in Cambodia https://t.co/JbGGFyF6v9 Follow our liveblog for the latest developments around the new #coronavirus outbreak: https://t.co/pfX7dAN87k pic.twitter.com/wI2dGmXGxU

— Reuters (@Reuters) February 14, 2020

Experti vyjadřují obavy, zda Čína plní svůj slib a informuje o šíření nákazy transparentně. V noci na čtvrtek v Číně počet nahlášených případů nákazy skokově vzrostl, protože úřady v nejvíce zasažené provincii Chu-pej začaly do statistik nově započítávat i nemocné, u nichž nákazu definitivně nepotvrdily laboratorní testy, ale pouze rentgen plic. O den dříve zase vyšlo najevo, že čínské úřady do statistik již nezahrnují osoby, které jsou infikovány, ale neprojevily se u nich žádné příznaky nemoci. To je v rozporu se směrnicemi Světové zdravotnické organizace (WHO).

Téměř všechna úmrtí na koronavirus ve světě eviduje právě pevninská Čína, drtivá většina všech případů pak pochází z provincie Chu-pej, jež je považována za ohnisko současné epidemie. Jednoho mrtvého již dříve zaznamenaly Filipíny a Hongkong, první úmrtí ve čtvrtek oznámilo Japonsko, které je po Číně nákazou nejhůře postiženo.

Postup Pekingu ve čtvrtek kritizovaly Spojené státy, jež dnes potvrdily 15. nakaženého na svém území. Byl jím jeden z lidí nedávno evakuovaných z Wu-chanu, nejhůře zasaženého města v provincii Chu-pej.

"Jsme trochu zklamáni nedostatkem transparentnosti Číňanů, ta čísla tu poskakují... Jsou tu určitá překvapení," řekl ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow. Dodal rovněž, že administrativu prezidenta Donalda Trumpa mrzí, že Čína odmítla přijmout tým expertů z amerického Centra pro kontrolu nemocí (CDC), kteří chtěli pomoci při snaze zabránit dalšímu šíření nemoci.

Trump však ve čtvrtek v rozhovoru Čínu za její přístup k epidemii chválil. "Myslím, že to zvládli profesionálně, a domnívám se, že jsou výjimečně schopní," prohlásil. Na otázku, zda si myslí, že Čína uvádí pravdivé údaje, odpověděl: "No, to nikdy nevíte. Myslím, že se to snaží předkládat v co nejlepším světle."

Americké ministerstvo zahraničí ve čtvrtek rovněž uvedlo, že je hluboce znepokojeno případnými dopady epidemie v Severní Koreji, jež s Čínou sousedí. USA jsou podle něj připraveny výjimečně uvolnit sankce uvalené na Pchjongjang kvůli jeho jadernému programu, aby zajistily distribuci potřebného zdravotnického materiálu a další humanitární pomoci do země.

Agentura Reuters dnes informovala, že v Kambodži po dvou týdnech na moři přistála výletní loď MS Westerdam s téměř 2300 lidmi na palubě. Plavidlo přitom předtím kvůli obavám z šíření nákazy odmítlo přijmout pět asijských zemí, ačkoliv se na palubě u žádného z pasažérů ani členů posádky neobjevily symptomy viru. Kambodžské úřady provedly po vylodění testy u lidí s příznaky chřipky, všechny však vyšly negativní.

Pokračující epidemie stále citelněji dopadá na asijské akciové trhy a čínskou a japonskou ekonomiku. Podle Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) také koronavirus přinese ztráty ve výši až pěti miliard dolarů (144,8 miliard korun) leteckému průmyslu. Spoje do pevninské Číny již úplně zrušilo na 70 leteckých společností, dalších 50 potom lety do země významně omezilo.

Související

Více souvisejících

Čína Donald Trump Kambodža Výletní lodě USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 4 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 4 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 8 hodinami

včera

včera

RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?

Na streamovací platformě Canal+ můžete zhlédnout českou minisérii Dcera národa, která se ve svěžím formátu navrací k životu Zdenky Havlíčkové – dcery takřka mytologizovaného literáta Karla Havlíčka Borovského.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy