KOMENTÁŘ: Americko-čínské partnerství z rozumu nahradil po padesáti letech studený mír

Uplynulo padesát let od chvíle, kdy Richard Nixon jako první americký prezident navštívil komunistickou Čínu, čímž otevřel cestu k normalizaci vztahů mezi Washingtonem a Pekingem. Krok, který někteří odborníci vnímají jako projev mistrovské strategie v tehdy probíhající studené válce mezi Spojenými státy a Sovětským svazem, ve světle vývoje posledních let nabral poněkud hořkou pachuť. Někdejší „partnerství z rozumu“ totiž přerostlo ve vzájemné soupeření, které někteří politici a komentátoři označují za nový typ studenoválečného konfliktu.

Nepřítel mého nepřítele

Nixonův záměr navštívit pevninskou Čínu zcela zaskočil svět. Vztahy mezi oběma státy byly totiž dlouhodobě nepřátelské. Po vítězství komunistů pod vedením Mao Ce-tunga v čínské občanské válce na sklonku 40. let Spojené státy uznávaly jako reprezentanta čínského státu režim generála Čankajška na Tchaj-wanu, Čínská lidové republika zase podporovala lokální komunistické síly na Korejském poloostrově a v Indočíně v boji proti americkým jednotkám.

Čínští komunisté nejpozději od poloviny 50. let vystupovali vůči Spojeným státům verbálně ostřeji než Sovětský svaz. Zatímco sovětský vůdce Nikita Chruščov přišel s tezí o mírové koexistenci a soupeření dvou odlišných společenskopolitických systému, kapitalismu a socialismu, Mao a jeho blízcí spolupracovníci tvrdili, že spolu s posilováním pozic druhého uvedeného systému by měl být ten první, reprezentovaný „americkým imperialismem“, konfrontován vojenskou silou.

Peking odmítal nejen z Moskvy prosazovanou destalinizaci, ale také myšlenku sovětských politických vůdců, že případné vypuknutí otevřené války mezi studenoválečnými bloky by ohrožovalo existenci lidstva. Mao – snad v nadsázce – na uzavřených jednáních lídrů komunistických zemí prohlašoval, že nad ztrátami na životech v případném střetu není třeba zoufat, protože i při záhubě poloviny obyvatel planety přeživší po "zadupání imperialistů do země" vybudují nový, socialistický svět.

Rozevírající se ideologické nůžky mezi Moskvou a Pekingem, ale také osobní animozita jejich klíčových představitelů a neochota sovětského vedení podělit se s Čínou o vojenskou jadernou technologii vyústily během 60. let v rozkol ve světovém komunistickém hnutí a dovedly obě země na pokraj válečného konfliktu. V roce 1969 mezi nimi dokonce došlo ve sporném hraničním pásmu na řece Ussuri k ozbrojeným střetům, které si vyžádaly desítky mrtvých a zraněných vojáků.

Právě eskalace napětí mezi dvěma centry tehdejšího komunistického světa vedla Nixonovu administrativu k přehodnocení dosavadního přístupu k Pekingu. Ve Washingtonu převládl dojem, že není v americkém zájmu, aby Čína byla v případné válce se Sovětským svazem rozdrcena, což by dále posílilo pozice Mosky v situaci, kdy Spojené státy byly svázány krvavými boji v indočínské džungli.

Jednalo se o zásadní zlom v americké zahraniční politice. Spojené státy fakticky projevily zájem na záchraně komunisty ovládané země, se kterou navíc neudržovaly žádné styky a která vystupovala vůči Washingtonu a jeho spojencům dlouhodobě krajně nepřátelsky. I Peking však měl důvod k přehodnocení svého dosavadního postoje.

Strategická pozice Číny nebyla jednoduchá. Uplynulo jen pár let od vojenských střetů na čínsko-indickém pomezí, velmi špatné vztahy měli čínští komunisté se sílícím Japonskem a do toho čelili přímé sovětské vojenské hrozbě. To vše v době, kdy byla země vnitřně rozkolísána rozsáhlými represemi, které provázely neúspěšný pokus o radikální společenskoekonomickou modernizaci s eufemickým názvem "kulturní revoluce".

Zdánlivé protivníky na život a na smrt, Washington a Peking, tedy svedl dohromady společný nepřítel, Sovětský svaz, který zažíval výrazný vzestup. Není náhoda, že pokusy o americko-čínské sblížení započaly v době, kdy sovětské ozbrojené síly díky masivním investicím dohnaly jaderný náskok Spojených států a dosáhly strategické parity. Z pohledu Nixonových spolupracovníků, především poradce pro národní bezpečnost Henryho Kissingera, Čína také stále zřetelněji držela klíč k otevření ústupových dveří z vietnamského bojiště, a tudíž i ukončení destabilizujících protiválečných protestů.

Studená válka, nebo studený mír?

Zmíněné rozložení na pomyslné geopolitické šachovnici vyústilo v Nixonovu cestu do Číny, kterou zahájil 21. února 1972. Tah se jevil jako úspěšný. Přední odborník na studenou válku, americký historik John Gaddis americko-čínské sblížení zpětně označil za „výkon hodný Metternicha“ a dalších mistrů velkých strategií.       

Krok skutečně pomohl Spojeným státům k odchodu z vietnamského bojiště a otupil jeden z nejostřejších protiamerických ostnů na mezinárodní scéně, ale také akceleroval détente, neboli uvolnění napětí mezi Washingtonem a Moskvou. Dvě největší a vzájemně znepřátelené komunistické diktatury se nově ucházely o přízeň amerických politiků, kterou by mohly využít proti svému rivalovi. Nixon tak o pouhé tři měsíce později navštívil i sovětskou metropoli a americko-sovětské vztahy dosáhly patrně nejvřelejšího bodu ve studenoválečném období.                

„Dějiny nás svedly dohromady,“ sdělil Nixon na závěr své návštěvy Maovi. Přes odlišné ideologie měl ve Washingtonu i Pekingu zvítězit realismus, normalizace vztahů měla být přelomovou změnou, která bude v budoucnu oběma zemím a potažmo celému lidstvu ku prospěchu. Jak se však tato slova jeví dnes, kdy Čína představuje pro stávající americkou administrativu prezidenta Joe Bidena hlavního strategického soupeře?

Na politické scéně ve Spojených státech zaznívají slova o nové studené válce, nikoliv však s Ruskem, ale právě s Čínou. Současná situace je některými komentátory přirovnávána ke konci 40. let minulého století, kdy eskalovaly tense mezi někdejšími spojenci z antihitlerovské koalice a formoval se bipolární svět. Přes jisté varovné signály a stále znepokojivější postup Pekingu v mezinárodním kolbišti bychom neměli ztrácet ze zřetele zásadní odlišnosti, které tuto analogii problematizují.

Čína a Spojené státy jsou dnes hospodářsky výrazně provázanější, než byly ve své době supervelmoci počínající studené války. Klasická teorie – a v zásadě i praxe – nám říká, že velcí ekonomičtí partneři spolu nebojují, jelikož sázky a případné ztráty jsou příliš vysoké. Platí to bezpochyby i pohledu Číny, která je na hospodářské spolupráci se Spojenými státy závislá podstatně víc, než se běžně uvádí.

Čínští komunisté také na rozdíl od stalinského Sovětského svazu nedisponují jasnou, uznávanou a integrální sférou vlivu a především postrádají srovnatelnou měkkou sílu. Čínský model je sice některými vyzdvihován pro ekonomické úspěchy, zároveň ale sotva představuje vysněnou, utopickou vizi oslovující miliony lidí po celém světě. Právě tento, pochopitelně zcela idealizovaný a od reality odtržený obraz Sovětského svazu byl jedním z důležitých faktorů, který umožnil jeho poválečnou mocenskou expanzi.

Aktuální vztahy mezi Spojenými státy a Čínou, jejichž historie se začala psát před půlstoletím, tak sotva představují paralelu studenoválečného americko-sovětského konfliktu. Výstižněji je popsal americký politolog a komentátor Fareed Zakaria: nejde o novou studenou válku, ale o studený mír.

Autor je historik.

Související

Donald Trump

Jak vážná bude obchodní válka? Cla vyděsila i spojence USA, trhliny dostává Trumpova administrativa i podpora

Prezident USA Donald Trump se rozhodl bez zaváhání prosadit novou vlnu cel, a to bez ohledu na rostoucí nervozitu trhů či znepokojení zahraničních vlád. Trhy reagovaly jako na horské dráze — po falešné zprávě o devadesátidenním pozastavení cel došlo ke krátkému vzestupu, jen aby následoval další prudký pád. Konečný výsledek? Akcie uzavřely víceméně beze změn, ale volatilita trhů ukazuje, že investoři zůstávají v nejistotě.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína Richard Nixon Sovětský svaz studená válka

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 28 minutami

Donald Trump

Jak vážná bude obchodní válka? Cla vyděsila i spojence USA, trhliny dostává Trumpova administrativa i podpora

Prezident USA Donald Trump se rozhodl bez zaváhání prosadit novou vlnu cel, a to bez ohledu na rostoucí nervozitu trhů či znepokojení zahraničních vlád. Trhy reagovaly jako na horské dráze — po falešné zprávě o devadesátidenním pozastavení cel došlo ke krátkému vzestupu, jen aby následoval další prudký pád. Konečný výsledek? Akcie uzavřely víceméně beze změn, ale volatilita trhů ukazuje, že investoři zůstávají v nejistotě.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Konec jedné éry. Legendární Thomas Müller skončí v Bayernu Mnichov

To, o čem se v posledních dnech spekulovalo, už dostalo definitivní razítko. Po sezóně 2024/25 jeden z nejlegendárnějších německých fotbalistů posledních let Thomas Müller opravdu ukončí své dlouholeté spojenectví s Bayernem Mnichov. Potvrdil to sám pětatřicetiletý útočník, který během své kariéry dokázal s Německem v roce 2014 vyhrát titul mistrů světa. Neuvedl už však, kam povedou jeho další kroky. V zákulisí se už ale mluví o jeho možném angažmá v zámořské MLS.

včera

včera

Maroš Šefčovič v Praze

EU pohrozila Američanům odvetou za cla. Chce však vyjednat jiné řešení

Eurokomisař Maroš Šefčovič řekl, že Evropská unie je v úvodní fázi rozhovorů se Spojenými státy americkými ohledně cel. Diskuzi podle něj komplikuje pohled Washingtonu, který je považuje za nápravné opatření. Brusel je připraven již v dubnu přijmout první vlnu protiopatření, dodal Šefčovič. 

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský pro Politico: EU by měla využít kombinaci tlaku a vstřícnosti. Je cesta, jak s Trumpem jednat

Evropská unie by měla využít kombinaci tlaku a vstřícnosti, aby přiměla prezidenta Donalda Trumpa ke zrušení nově uvalených cel, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský v rozhovoru pro Politico. I přes selhání dosavadních zákulisních jednání věří, že Brusel stále může s Bílým domem uzavřít dohodu, která odvrátí hrozící transatlantickou obchodní krizi.

včera

Americká armáda, ilustrační fotografie

Evropa už s USA nepočítá. Chceme jasný plán pro případ stažení vojsk, varuje Finsko

Evropské státy potřebují jasnou strategii ze strany Spojených států, pokud se Washington rozhodne stáhnout část svých vojenských kapacit z Evropy. V rozhovoru pro server Politico to prohlásil finský ministr obrany Antti Häkkänen, který zároveň varoval před možnými bezpečnostními riziky, jež by takový krok mohl přinést, zejména pro státy sousedící s Ruskem.

včera

Ilustrační foto

Co je to ekonomická recese a proč se jí obávat?

Ekonomická recese. Dvě slova, která dokážou rozvířit vody finančních trhů, otřást důvěrou spotřebitelů a vyvolat nervozitu ve vládních kruzích i mezi běžnými lidmi. Přestože se jedná o běžnou součást hospodářského cyklu, recese je obdobím, které s sebou téměř vždy přináší nejistotu, pokles životní úrovně a zásadní proměnu ekonomické atmosféry.

včera

Ilustrační foto

Nejhorší začátek prezidentského období v moderní historii. Riziko recese prudce stoupá, EU chce zabránit válce

Spojené státy čelí historicky nejhoršímu začátku prezidentského období na akciových trzích. Od nástupu prezidenta Donalda Trumpa a jeho agresivní celní politiky se dříve rostoucí burza dostává na hranici medvědího trhu – tedy propadu o 20 % oproti nedávnému maximu. Pokud trh uzavře v tomto pásmu, půjde o nejrychlejší pád z býčího na medvědí trh v historii indexu S&P 500, který sahá až do roku 1957.

včera

včera

Švédsko, ilustrační foto

Stínová válka v Evropě je národní katastrofou. Jak Írán verbuje evropské děti k útokům?

Švédské bezpečnostní složky řeší alarmující nový trend: děti ve věku 14 a 15 let se stávají nástrojem v rukou organizovaného zločinu, údajně podněcovaného íránskou vládou. Podle vyšetřování CNN byly nezletilé osoby zapojeny do několika pokusů o útok na izraelské velvyslanectví ve Stockholmu, přičemž nejméně jeden z těchto útoků zahrnoval střelbu a jiný pokus o výbuch.

včera

Kyjev

Ukrajina usiluje o členství v EU i obnovu. Má šanci, pokud zahodí stará pravidla a reformy nebudou imitací, říká ekonomka

Ukrajina usiluje o vstup do Evropské unie, zároveň však čelí obrovské výzvě poválečné obnovy. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě připomíná, že bez skutečných reforem, potlačení korupce a masivních zahraničních investic to nepůjde. Budoucnost země závisí na stabilitě, transparentnosti a mezinárodní podpoře.

včera

Donald Trump

Moskva zabíjí malé děti a Trump mlčí. Svět čeká, kdy USA konečně začnou jednat

Zatímco válka na Ukrajině nadále eskaluje, Spojené státy se ocitají pod drobnohledem kvůli váhavému postoji prezidenta Donalda Trumpa vůči Rusku. Tři týdny poté, co Ukrajina s USA souhlasily s třicetidenním úplným příměřím, Moskva návrh odmítla a místo toho předložila vlastní požadavky. Na místo zklidnění fronty se Rusko vydalo opačnou cestou a pokračovalo v útocích na civilní cíle.

včera

Donald Trump

Cla drtí světové trhy, akcie v Evropě a Asii krvácí. Zaplaťte spoustu peněz, vzkazuje Trump

Britská burza zažila dnes ráno volný pád. Index FTSE 100 se během prvních minut obchodování propadl o 488 bodů, což představuje pokles o 6 %. Tím se dostal na úroveň 7566 bodů, nejnižší hodnotu od února 2024. Investoři se podle The Guardian obávají, že obchodní politika prezidenta USA Donalda Trumpa, konkrétně jeho tvrdé celní opatření, může světovou ekonomiku přivést do recese.

včera

Evropa čelí nové válce s Ruskem. Může jít o předzvěst něčeho mnohem horšího, varují experti

Pod hladinou Baltského moře zuří tichá válka. Evropské státy čelí rostoucím útokům na podmořské kabely přenášející elektřinu a internet, přičemž podezření často směřuje k Rusku. Tyto incidenty zatím nezpůsobily rozsáhlé výpadky, ale experti varují: může jít jen o předehru k mnohem závažnějším útokům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy