Nakažených koronavirem přibývá i v Asii, Japonsko chce však uvolňovat omezení

Japonsko k dnešnímu dni zaznamenalo již 1016 lidí nakažených koronavirem. Ačkoli počet infikovaných v zemi roste, Tokio se chystá zrušit některá společenská omezení namířená proti šíření nákazy, informovala agentura Reuters. Počet infikovaných novým virem roste i v dalších asijských zemích, například v Thajsku, na Filipínách, na Tchaj-wanu, v Indonésii a v Malajsii.

Japonsko, které má v červenci hostit olympijské hry, se snaží před největším sportovním svátkem vyhnout zdravotnické krizi. Místní úřady oznámily, že nehodlají prodlužovat příkaz k zavření škol, učebny by se tak v zemi mohly otevřít již od dubna.

Indonésie dnes oznámila šest nových úmrtí a 81 dalších případů. Stalo se tak den poté, co místní úřady vyhlásily v hlavním městě na dva týdny nouzový stav. Celkový počet obětí tam vystoupal již na 38, což je nejvíce v jihovýchodní Asii.

Jeden člověk podlehl nemoci COVID-19 způsobené koronavirem i v sousední Malajsii. Ta má v regionu zase nejvíce nakažených (1183), k nimž se dnes přidalo dalších 153 lidí. Na 714 osob se přitom zřejmě nakazilo při čtyřdenním masovém náboženském svátku.

Thajsko dnes v souvislosti s postupující epidemií uzavřelo na 22 dní všechna nákupní centra a o stejnou dobu prodloužilo uzavření škol. Omezení, jež se netýká supermarketů, přišlo poté, co úřady ohlásily dalších 89 nakažených koronavirem. Jejich celkový počet vystoupal již na 411, většina pacientů přitom pochází z metropole Bangkoku. Fungovat nesmějí také místní boxerské stadiony, kde se nákaza šíří, salóny krásy a herny. Thajsko zatím eviduje jednu oběť COVID-19.

Sedmasedmdesát nových případů nákazy dnes ohlásily také Filipíny, kde se tak virem infikovalo již 307 lidí, informuje Reuters. Manila také oznámila devatenáctou oběť onemocnění. Vláda již dříve uvalila asi na polovinu obyvatelstva striktní karanténní opatření ve snaze zabránit dalšímu šíření viru.

Počet případů vzrostl o 27 také na Tchaj-wanu, kde nemoci COVID-19 podlehl druhý člověk. Ostrovní stát zaznamenal zatím 135 nakažených. Tchaj-wan si získal pochvalu mezinárodních expertů za epidemiologická opatření, které přijala vláda. Nově nakažení jsou v drtivé většině lidé, kteří se do země vrátili ze zahraničí, zvláště z Evropy. Tchaj-pej už dříve značně omezila vstup do země z řady států a všichni, kdo přijedou, musí podstoupit čtrnáctidenní karanténu.

Hongkong dnes varoval, že lidé přijíždějící z ciziny by mohli v poloautonomní čínské provincii způsobit novou vlnu epidemie, což by mohlo přetížit místní nemocnice. Nadále zůstávají zavřené hongkongské školy.

Související

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

Více souvisejících

Japonsko Thajsko indonésie Filipíny Tchaj-Wan Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy