Nové spekulace o Kim Čong-unovi. Podle expertů je v kómatu či dokonce po smrti

Nové spekulace o špatném zdravotním stavu, či dokonce smrti severokorejského diktátora Kim Čong-una se v posledních dnech objevily v některých britských bulvárních denících a dalších světových médiích.

Deník Daily Mail citoval jihokorejského experta Čang Song-mina, podle nějž je Kim již od dubna v kómatu a všechny záznamy o jeho vystoupeních na veřejnosti od té doby byly zfalšovány.

Čang Song-min, který působil jako poradce jihokorejského exprezidenta Kim Te-džunga, se domnívá, že vedení země od Kima nyní postupně přebírá jeho mladší sestra Kim Jo-čong. Jihokorejská rozvědka minulý týden uvedla, že Kimova sestra získala větší pravomoci a je nyní "de facto druhou nejvýše postavenou představitelkou země". Kim Jo-čong má prý teď na starosti mimo jiné vztahy KLDR se Spojenými státy a s Jižní Koreou.

Podle Čanga je takový krok v historii KLDR bezprecedentní a může znamenat jen dvě věci: buď je diktátor těžce nemocný, nebo došlo v zemi k převratu. "Já se domnívám, že je Kim v kómatu, ale jeho život ještě neskončil," napsal Čang na facebooku.

"Ještě nebyla vytvořena nástupnická struktura, takže do popředí se dostala Kim Jo-čong, protože mocenské vakuum nemůže být udržováno moc dlouho," dodal Čang, podle něhož jsou videonahrávky a fotografie s Kimem z poslední doby falešné. Naposledy se Kim údajně objevil na zasedání vládnoucí Korejské strany práce minulý týden.

Řada pozorovatelů, kteří se dlouhodobě zabývají situací v KLDR, ale Čangovy komentáře považuje za absurdní. Jihokorejský server Sinmunko uvedl, že Čang mluvil o vážných zdravotních problémech Kima již v první polovině letošního roku a teď se snaží potvrdit pravdivost svých dřívějších výroků. Další experti na Severní Koreu připomněli, že i různé spekulace pocházející od jihokorejských tajných služeb se v minulosti ukázaly být mylné.

Podobný názor jako Čang Song-min naopak vyjádřil Roy Calley, kterého britský bulvární list Daily Express označuje za experta na KLDR a který tuto zemi opakovaně navštívil. "Pokud je pořád ještě naživu, slábne. Myslím si, že v blízké budoucnosti můžeme očekávat změnu vedení KLDR," prohlásil podle Daily Expressu Calley.

Kdyby byl severokorejský vůdce v pořádku, pak by podle něj bylo zmíněné předání části pravomocí nemyslitelné. "Kim Čong-un se nikdy netěšil dobrému zdraví a já si neumím představit, že by přirozeně dovolil, aby se něco takového stalo," citoval Calleyho list Daily Express.

Kim Čong-un, kterému je kolem 36 let, se letos na veřejnosti objevil jen několikrát. V dubnu se rozšířily zprávy, že podstoupil nezdařenou operaci srdce, po níž zůstal v kritickém stavu.

Podstatně častěji je naopak v poslední době vidět jeho sestra Kim Jo-čong, která například v červnu vydala rozkaz, aby byl vyhozen do povětří styčný úřad obou korejských států. Kim Jo-čong také pohrozila Jižní Koreji blíže nespecifikovanou vojenskou akcí; později KLDR tuto výhrůžku odvolala.

Podle některých analytiků se ale diktátor Kim převedením části odpovědností na svou sestru a několik dalších blízkých poradců snaží jen zabránit tomu, aby na něj byla svalována vina v případě politických nezdarů.

Další politologové podle deníku Daily Mail soudí, že Kim a jeho sestra hrají "hodného a zlého policajta", čehož chtějí využít při jednání se zahraničními mocnostmi po kolapsu jaderných rozhovorů Kima s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Související

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

Více souvisejících

Kim Čong-un Severní Korea (KLDR) Kim Jo-čong (sestra diktátora) Jižní Korea

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 40 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy