MONITOR: Nový závod ve zbrojení? Čína masivně posiluje svůj jaderný arzenál, zní z USA

Před měsícem se objevila znepokojivá zpráva, která na základě satelitních snímků odhalila, že Čína buduje v oblasti Jü-men v provincii Kan-su, zhruba 1.300 kilometrů od Pekingu, na 120 sil pro mezikontinentální balistické rakety. Situaci rozebral editorial serveru Washington Post, který v této souvislosti od počátku vznášel otázky ohledně čínských záměrů.

Čínské ambice rostou

Minulý týden se objevila další zpráva, která hovoří o druhé základně ve výstavbě, připomíná renomovaný deník. Nastiňuje, že tentokrát má jít o 120 raketových sil nedaleko města Hami na východě provincie Sin-ťiang, ve vzdálenosti necelých 400 kilometrů od prvního odhaleného objektu.  

S ohledem na obě lokality, kde dochází k budování raketových sil, se zdá, že Čína hodlá zdesetinásobit svůj arzenál mezikontinentálních balistických střel, pokud bude každé silo obsazeno, konstatuje americký server. "Co se to děje?" pokládá Washington Post řečnickou otázku.

Čína v minulých letech prohlašovala, že zastává přístup "minimálního odstrašení", připomíná vlivný deník. Podotýká, že země vlastnila zhruba 200 jaderných hlavic, tedy mnohem méně než Spojené státy a Rusko.

Peking se také neuchýlil k tomu, aby vydržoval část svých raket ve stavu stálé pohotovosti, jak činí Washington a Moskva, upozorňuje editorial. Dodává, že podle všech indicií Čína vynakládala své zdroje na modernizaci konvenčních, nejaderných sil a před posledními odhaleními disponovala zhruba stovkou ze země odpalovaných mezikontinentálních balistických raket rozmístěných ve zhruba dvaceti silech a mobilních odpalovacích zařízeních.

"Čínské jaderné ambice ale rostou," píše washingtonský deník. Vysvětluje, že nová raketová sila odhalili Matt Korda a Hans Kristensen z Federace amerických vědců při analýze satelitních snímků pořízených společností Planet Labs, přičemž zjistili, že nad budovanými sily vznikají stejné kopulovité struktury, jaké byly pozorovány v Jü-menu a výcvikovém prostoru Ťi-lan-tchaj v čínském Vnitřním Mongolsku.

Korda a Kristensen tvrdí, že podle všech náznaků nyní Čína buduje na 250 raketových sil, což představuje vůbec největší expanzi čínského jaderného arzenálu, shrnuje prestižní server. Vyzdvihuje, že počet čínských sil ve výstavbě převyšuje počet sil pro mezikontinentální balistické střely, které momentálně provozuje Rusko, a dosahuje více než poloviny všech amerických zbraní tohoto typu.

Zlověstný signál

Jak vědci upozorňují, jedná se o největší výstavbu raketových sil od podobných studenoválečných amerických a sovětských projektů, uvádí Washington Post. Konstatuje, že již při objevu první základny se vyrojily spekulace, že Čína může hrát matoucí hru a do velkého počtu sil rozmístit jen několik málo raket, avšak objev druhé základny tuto teorii zpochybňuje.

Druhá základna je podle renomovaného deníku znepokojivým důkazem o velké expanzi čínského atomového arzenálu, před kterou varoval letos v dubnu v americkém Kongresu velitel amerických strategických jaderných sil, admirál Charles Richard.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Čína se již zaměřuje na vytvoření triády jaderných zbraní odpalovaných ze země, vzduchu i moře, jakou mají Ruska a Spojené státy, navíc bude brzy disponovat technologií MIRV, která umožňuje na jednu raketu instalovat několik bojových hlavic schopných útočit na různé cíle, varuje americký server. Zmiňuje názor admirála Richarda, že Peking také část svých jaderných sil převádí do módu, který umožňuje jejich odpal ve chvíli, kdy systém včasné výstrahy zaznamená start raket protivníka, tudíž přijímá strategii "vysoké pohotovosti".    

"Je nezodpovědnou otázkou, co si Čína myslí, že získá přechodem na jadernou pozici bližší té Spojených států a Ruska," píše vlivný deník. Deklaruje, že odpovědí Spojených států a Západu může být buď posílení vlastního jaderného arzenálu - tedy nový závod ve zbrojení -, nebo dohody o omezení atomových zbraní, o které ale Peking příliš nejeví zájem.

Nová raketová sila tak washingtonský server označuje za "zlověstný signál" rostoucí výzvy, která je dále podtržena dalšími zdroji napětí mezi Spojenými státy a Čínou.

Související

Více souvisejících

Čína Jaderné zbraně Rakety Čínská armáda

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 10 hodinami

Hrůzný nález ostatků v Plzni. V řece plavala lidská hlava

Plzeňská policie se od pátečního večera, kdy ve městě probíhaly populární Slavnosti svobody, zabývá nálezem lidských ostatků. Podle dostupných informací vylovili potápěči z řeky Radbuzy v centru města lidskou hlavu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy