Otřesné praktiky Číny. HRW ukázala, jak a proč jsou zatýkáni Ujgurové

Čtení koránu, nošení muslimského oblečení, cesty do zahraničí i mladý věk jsou důvody, proč byli někteří příslušníci čínského menšinového etnika Ujgurů zatčeni a posláni do internačních táborů. Uvádí to mezinárodní organizace Human Rights Watch (HRW), která získala přístup k seznamu více než 2000 zadržovaných Ujgurů.

Ujgurové na seznamu byli zatčeni v prefektuře Aksu mezi roky 2016 a 2018 na základě obří databáze IJOP, v níž čínská vláda shromažďuje údaje o Ujgurech. Do databáze jsou ukládány informace od fyzického vzhledu daného člověka přes telefonní číslo a barvu auta po detaily jako to, jestli častěji vchází do domu předním nebo zadním vchodem. Do informací je zahrnuta i on-line aktivita dotyčného a jeho pravidelné kontakty.

U většiny Ujgurů, kteří skončili v internačních táborech, bylo důvodem zadržení nenásilné chování. U některých bylo jako důvod zadržení uvedeno, že je "obecně nedůvěryhodný", má "nestabilní názory", "opakovaně vypíná mobilní telefon" nebo "se narodil po roce 1980", napsaly s odvoláním na zprávu HRW list The Guardian a agentura Reuters.

Podle HRW seznam jasně popírá tvrzení čínské vlády, že se v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang zaměřuje pouze na podezřelé separatisty a teroristy. Organizace Human Rights Watch s ohledem na bezpečnost svého zdroje neuvedla, jak seznam získala. Agentura Reuters upozornila, že nebyla schopna autentičnost seznamu ověřit.

Jedna ze zadržených žen označená jako paní T byla zadržena za "spojení s citlivými zeměmi" poté, co jí čtyřikrát telefonovala její sestra ze zahraničí. V databázi IJOP byla zaznamenána i délka hovorů. Organizace Human Rights Watch mluvila se sestrou zadržené ženy, která potvrdila, že paní T kvůli telefonátům v Číně vyslýchala policie. Od té doby spolu ženy nejsou v kontaktu. Sestra se ale doslechla, že paní T nyní pracuje v továrně a domů se smí vracet jen na víkendy. Podle ní se zřejmě jedná o nucenou práci.

"Je to poprvé, co vidíme oficiální dokumenty, které ukazují, jak každého z obyvatel táborů systém našel a zadržel," prohlásila Maya Wangová z HRW. "Seznam z Aksu poskytuje svědectví o tom, jak jsou brutální represe muslimů v Sin-ťiangu ze strany čínských úřadů poháněny moderními technologiemi," dodala.

Organizace pro lidská práva obviňují čínské úřady, že v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang zřídily ve jménu boje proti islamismu množství internačních táborů, jimiž prošlo více než milion Ujgurů. Čínské úřady tábory označují za střediska odborného vzdělávání, kde Ujgurové podstupují politickou převýchovu. V táborech se vyučuje čínština, čínské dějiny a zákony. Lidé, kteří těmito tábory prošli, říkají, že v nich byli nuceni odsoudit islám a slíbit věrnost čínské komunistické straně.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Ve Sněmovně se budou skloňovat lidská práva v Číně a její podpora Ruska. Panují obavy z materiální pomoci v Putinově válce

Dnes se v Poslanecké sněmovně odehrává konference s názvem Vztahy s Čínou v uplynulém desetiletí. Probíhá pod záštitou Výboru pro bezpečnost PS ČR a jeho předsedy Pavla Žáčka, zahraničního výboru a jeho předsedy Marka Ženíška a poslankyně a členky zahraničního výboru Evy Decroix. Na akci se podílí také projekt Sinopsis s účastí některých zahraničních partnerů.  
Koronavirus v Číně

V Číně propukají silné protesty proti covidovým uzávěrám

V západočínské provincii Sin-ťiang, která do obecného povědomí vešla kvůli postupu Pekingu vůči muslimské menšině Ujgurů, vypukly kvůli přísné protipandemické politice čínské vlády silné protesty. Nepokoje v metropoli Urumči, které jsou tam jinak spíše vzácné, vyvolal požár výškové budovy, při němž v noci na čtvrtek zahynulo nejméně deset lidí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Více souvisejících

Ujgurové Čína Human Rights Watch lidská práva

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy