Pákistán tvrdí, že se na něj chystá zaútočit Indie

Pákistánský ministr zahraničí Šáh Mahmúd Kureší dnes uvedl, že Indie chystá na jeho zemi "cílené útoky". Pákistánský ministr nepřinesl pro svá tvrzení žádné konkrétní důkazy a odvolal se na zpravodajské zdroje, píše agentura AP.

Podle něj by indické útoky mohly ztížit jednání mezi afghánskou vládou a povstaleckou organizací Tálibán, jejíž delegace se nachází na návštěvě v Pákistánu. Indie slova šéfa pákistánské diplomacie oficiálně nekomentovala.

Bezpečnostní poradce pákistánského premiéra Imrana Chána na twitteru napsal, že "svět musí Indii zabránit, aby destabilizovala region s úmyslem odvést pozornost od svých domácích problémů".

Indie a Pákistán mezi sebou od roku 1947, kdy oba státy vyhlásily nezávislost, svedly tři války. Dvě se týkaly sporné oblasti v Kašmíru, kde stále panuje napětí.

Tento týden přicestovala do Islámábádu delegace afghánského povstaleckého hnutí Tálibán; která se dnes setkala s pákistánským premiérem Chánem. Chán vyjádřil obavu z rostoucí míry násilí v Afghánistánu a vyzval Tálibán a afghánskou vládu k uzavření příměří. Pákistán patří k historickým podporovatelům Tálibánu.

Pákistán také dnes obvinil indické vojáky z útoku na vůz pozorovatelů OSN, kteří hlídkují na sporném území v oblasti Kašmíru. Pákistánské ministerstvo zahraničí zveřejnilo jako důkaz fotografii vozu opatřeného znaky OSN se stopami po střelbě. Dva důstojníci mise OSN, kteří při údajném útoku byli v automobilu, vyvázli bez zranění. Indie střelbu nepotvrdila.

K varovným střelbám mezi indickými a pákistánskými vojáky dochází na hranicích Kašmíru relativně často, uvádí agentura AP. V roce 2003 přitom obě země, které vlastní také jaderné bomby, uzavřely dohodu o klidu zbraní ve sporném regionu. Poslední větší incident se odehrál v polovině listopadu, kdy při střetu mezi indickými a pákistánskými vojáky zahynulo nejméně 15 lidí.

Kašmír, kde většinu obyvatel tvoří muslimové, je rozdělený mezi Pákistán a Indii a po desítky let je zdrojem konfliktů mezi těmito dvěma asijskými zeměmi. Obě mají pod kontrolou pouze část Kašmíru, ale nárokují si ho celý. Kvůli regionu vedly války v letech 1947-1949 a v roce 1965. Podle rezoluce OSN z roku 1948 měli o připojení k Indii či Pákistánu rozhodnout obyvatelé regionu v referendu, které se však nikdy neuskutečnilo. Letos si střety na hranicích vyžádaly už nejméně 40 obětí.

Související

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.
Ilustrační fotografie.

Tragický výbuch na nádraží v Pákistánu. Separatisté zabili nejméně 25 lidí

Sobotní výbuch bomby na nádraží v Pákistánu nepřežilo podle místních úřadů nejméně 25 lidí. K explozi došlo, když se blížil odjezd populárního ranního spoje. Další desítky lidí utrpěly více či méně závažná zranění. K odpovědnosti za útok se přihlásila militantní skupina Balúčistánská osvobozenecká armáda. Podle policie se odpálil sebevražedný atentátník.

Více souvisejících

Pákistán Indie Armáda Indie

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 28 minutami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

Tragédie v Gaze: Třídenní holčička zemřela na podchlazení, další lidé umírají při náletech

Třídenní holčička Sila zemřela v Gaze na podchlazení a nejméně deset dalších lidí bylo zabito při náletech, zatímco se Izrael s Hamásem se vzájemně obviňují z komplikování jednání o příměří, které by mohlo ukončit již čtrnáctiměsíční válku. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy