Rodiče našli po 32 letech ztraceného syna. Dojemné setkání umožnily moderní technologie

Čínský muž, který byl v roce 1988 unesen z hotelu v čínském městě Si-an jako dvouleté batole, se mohl opět shledat se svými biologickými rodiči. Dopomohl k tomu tamní systém rozpoznávání obličeje.

Mao Yin byl vychován adoptivními rodiči pod jménem Gu Ningning, aniž by tušil, že jeho biologičtí rodiče jej hledají více než tři desítky let. Na konci dubna letošního roku obdržela policie tip, že muž na konci 80. let koupil dítě z provincie Šen-si, kde se nachází město Si-an a poté byl podle čínské státní televize CCTV prodán bezdětnému páru v provincii S’-čchuan.

Podle staré fotografie chlapce policie vytvořila počítačovou simulaci, jak by mohl Mao vypadat v dospělosti a porovnala ji s fotografiemi v národní databázi, o které CCTV neuvedla více podrobností. Díky této technologii policie nalezla muže ve městě Mien-jang v provincii S’-čchuan, kterého databáze vyhodnotila jako ztraceného Maa a pomocí testů DNA byl muž potvrzen jako unesený dvouletý chlapec.

V pondělí se si-anské policii podařilo uspořádat tiskovou konferenci, kde došlo k dojemnému setkání rozdělené rodiny. „Nechci, aby mě už nikdy opustil, už to nikdy nedovolím,“ řekla matka Maa v živém vysílání CCTV. Mao, kterému je nyní 34 let a vlastní obchod s dekoracemi, uvedl, že se přestěhuje do Si-anu, aby žil se svými biologickými rodiči.

Li Jingzhi, matka Maa, nikdy svůj boj o nalezení syna nevzdala. Opustila svou práci, rozeslala více než 100 tisíc letáků a několikrát promluvila v televizi. Sbírala informace o dalších ztracených dětech a pomohla 29 rodinám, aby se opět shledaly. Mao pro CCTV řekl, že svou biologickou matku viděl několikrát v televizi mluvit o svém ztraceném synovi, ale nikdy ho nenapadlo, že se jedná přímo o něj.

Oficiální čísla dětí, které jsou ročně v Číně uneseny, neexistují, ale podle CNN na čínské platformě „Baby Come Home“ existuje až 51 000 registrovaných rodin, které pátrají po svých ztracených dětech. V roce 2009 vytvořilo čínské Ministerstvo bezpečnosti celonárodní databázi DNA a díky tomu policie v Si- anu vrátila více než 6 300 dětí domů.

Po celém světě se ztrácejí děti každý den, jen v České republice policie pátrá po pětitisících dětech ročně, ale v 98 % je policie vypátrá nebo se domů vrátí sami. Každý rok připadá na 25. května tzv. Pomněnkový den, který připomíná děti, které se nikdy nepodařilo najít.

Související

Více souvisejících

Čína Policie Čína děti

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 7 minutami

před 17 minutami

před 35 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy