Státy, které se úspěšně "popraly" s pandemií covid-19. Svět se z nich může poučit

Většina světa se stále potýká s nákazou koronavirem, ale hrstce zemí se podařilo buď nemoci covid-19 úplně vyhnout, anebo se z ní rychle vzpamatovat. Podle posledních informací celkem 16 zemí - většinou malých a odlehlých - nezaznamenalo žádné případy nákazy.

Ovšem existují také jiné, které byly koronaviru více vystaveny, ale podařilo se jim omezit jeho šíření i počet obětí, napsal zpravodajský server Worldcrunch.

Při pohledu na tyto země je zjevné, že neexistuje jedno, dokonalé řešení - spíše celá škála různých kroků, strategií a s největší pravděpodobností i štěstí, které se ukázaly jako nejúčinnější v boji proti koronaviru. A důležité také je, že se z nich mohou ostatní poučit:

Vietnam

Tato země v jihovýchodní Asii má impozantní výsledky na stát s 93 milióny obyvatel - 268 případů nákazy a žádné úmrtí. Co udělal Vietnam jinak? Vláda se rozhodla pro nízkonákladovou strategii. Namísto hromadného testování vsadila na rychlou identifikaci a izolaci nakažených osob, společně s vyhledáním jejich kontaktů s pomocí mobilní aplikace.

V důsledku toho téměř 75.000 Vietnamců prošlo dvěma týdny karantény ve vojenských táborech a státních hotelech. Šest obcí a předměstí bylo v rámci karantény uzavřeno. A především byl Vietnam jednou z prvních zemí, které uzavřely hranici s Čínou, i když je vietnamská ekonomika na svém velkém sousedovi do značné míry závislá.

Nový Zéland

Premiérka Jacinda Ardernová tento týden prohlásila, že země vyhrála boj s koronavirem, "protože nedochází k žádnému širšímu, nepodchycenému šíření". Za epidemie země ohlásila 19 úmrtí pacientů s koronavirem - to jsou čtyři úmrtí na milión obyvatel.

Po téměř pěti týdnech jedněch z nejpřísnějších karanténních opatření na světě, kdy byly uzavřeny nejen úřady, školy, bary a restaurace, ale také rozvážkové služby, nyní Nový Zéland začíná s postupným uvolňováním restrikcí.

Jižní Korea

Před několika měsíci byla Jižní Korea nejhůře postiženou asijskou zemí mimo Čínu. Nyní je chválena jako vzor úspěšného zvládnutí epidemie. V centru jejího úspěchu leží strategie rozsáhlého testování a intenzivního vyhledávání kontaktů.

Jihokorejské úřady předvedly impozantní rychlost, s níž se postaraly o to, aby byly testy volně dostupné pro všechny. Vznikly "drive-in" stanice, kde se mohl kdokoli dát vyšetřit. Ti, kdo měli pozitivní test na koronavirus, byli izolováni - země tak dostala epidemii rychle pod kontrolu, a přitom se vyhnula celonárodním karanténním opatřením.

Slovensko

S dosud ohlášenými 20 úmrtími má Slovensko nejnižší počet obětí s nákazou nemocí covid-19 v přepočtu na počet obyvatel v Evropě. Země zavedla jedny z nejpřísnějších a nejvčasnějších opatření v Evropě včetně zákazu cestování do zahraničí a všech veřejných, náboženských, kulturních a sportovních akcí.

Uzavřeny byly školy a většina obchodů, a lidé vracející se z ciziny museli nastoupit do dvoutýdenní karantény. Slovensko také patřilo mezi první země, které zavedly povinné nošení ochranných roušek na veřejnosti.

Ale přísná omezení nemohou být jediným důvodem vysvětlujícím tak nízká čísla, protože i další země střední a východní Evropy postupovaly obdobně a skončily s podstatně vyššími počty mrtvých a nakažených v přepočtu na počet obyvatel.

Pravdou je, že epidemiologové a demografové nemají jasné vysvětlení toho, jak se mohla tato země stát "ostrůvkem v moři úmrtnosti", jak napsal slovenský Denník N.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Nový Zéland Jižní Korea vietnam Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy