Tají Čína pravdu o novém koronaviru? Z Washingtonu zní obavy

NÁZOR - Čína nesmí opakovat chyby, které učinila při epidemii onemocnění SARS, apeluje editorial serveru Washington Post. Vlivný americký deník přiznává, že nikdo zatím nedokáže odhadnout závažnost koronaviru, který se objevil v čínském městě Wu-chan, způsobuje nemoc podobnou zápalu plic, nakazil přes 550 lidí a 17 jich usmrtil.

Chyby nelze opakovat

Podle renomovaného serveru ale není brzy na to, abychom se poučili z předchozích dvou podobných událostí, syndromu akutního respiračního selhání (SARS), který se šířil v Číně v roce 2002, a blízkovýchodního respiračního syndromu (MERS), který se objevil v roce 2012 v Saúdské Arábii.

Oba případy ukázaly, že pro záchranu životů jsou klíčem transparentnost a rychlá mezinárodní spolupráce, upozorňuje washingtonský deník. Nabádá, že je třeba čelit tendenci autoritářských režimů v případě problému věci zakrývat.

"Čína byla otřesena chybami při řešení SARS, který mezi listopadem 2002 a červencem 2003 zabil 774 lidí, z toho 349 v Číně, a nakazil přes 8 tisíc (lidí) ve světě," pokračuje editorial. Odkazuje na závěry následného zhodnocení čínské reakce, které zjistily, že fatální období váhání ohledně sdělování informací a reakce vedlo v zemi k šíření strachu, paniky a spekulací.

Čínské vedení se tentokrát snaží ukázat, že reaguje jinak, přiznává americký server. Zmiňuje prohlášení pekingské vládní agentury, že každý, kdo bude záměrně odkládat či skrývat hlášení výskytu nemoci z vlastních zájmů, bude "nabit na věčný pilíř hanby".   

Ač jde o lehce teatrální sdělení, podle prestižního deníku je správnou zprávou. Dodává, že skutečným testem bude ale její realizace, protože místní orgány se mohou bát postihu, pokud by se virus zdánlivě vymkl kontrole, a tak budou mít tendence využít rozsáhlé čínské cenzurní mechanismy, aby potlačily fakta.

Washington Post připomíná, že jeho novináři již zaznamenal případ, kdy jistá žena za podivných okolností zemřela na podezřelou infekci, z čehož vyvozuje, že čínská vláda nechtěla, aby se rodina oběti dozvěděla, že šlo právě o koronavirus.

Výzva nekončí

Čína zpočátku tvrdila, že se zdá, že nový virus se nešíří z člověka na člověka, ale následně oznámila opak, poukazuje editorial. Konstatuje, že vypuknutí každé nákazy sice doprovází značná nejistota, ale Peking nesmí situaci komplikovat záměrným matením.

"Čína se rychle podělila o genetickou sekvenci nového viru se zbytkem světa, ale tím výzva nekončí," zdůrazňuje vlivný deník. Za klíčové neznámé označuje, zda se virus šíří z člověka na člověka a jak je smrtící, k jejichž objasnění by Čína měla brzy přispět.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Případy jiných epidemií, od prasečí chřipky po ebolu, v posledních letech ukázaly, že zajistit si důvěru veřejnosti v době krize je stejně důležité jako její biomedicínské aspekty, deklaruje washingtonský server. Středeční rozhodnutí o zákazu vycestování z Wu-chanu, kde žije 11 milionů lidí, proto označuje za velký risk.

Rozhodnutí o uvalení liberijského města Monrovia do karantény během epidemie eboly v roce 2014 totiž vyvolalo pouze chaos, jelikož lidé v pásmu se snažili uniknout, připomíná prestižní deník.

Zhodnocení reakce na SARS zjistilo, že tajnůstkaření vytvořilo informační vakuum, které znesnadňovalo úřadům jejich postup, upozorňuje editorial. Dodává, že na přelomu lunárního nového roku, kdy se v Číně dalo do pohybu 400 milionů lidí, nezbývá než doufat, že čínské vedení si tentokrát povede lépe.     

Související

Více souvisejících

Čína SARS MERS Ebola Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy