NÁZOR - Čína nesmí opakovat chyby, které učinila při epidemii onemocnění SARS, apeluje editorial serveru Washington Post. Vlivný americký deník přiznává, že nikdo zatím nedokáže odhadnout závažnost koronaviru, který se objevil v čínském městě Wu-chan, způsobuje nemoc podobnou zápalu plic, nakazil přes 550 lidí a 17 jich usmrtil.
Chyby nelze opakovat
Podle renomovaného serveru ale není brzy na to, abychom se poučili z předchozích dvou podobných událostí, syndromu akutního respiračního selhání (SARS), který se šířil v Číně v roce 2002, a blízkovýchodního respiračního syndromu (MERS), který se objevil v roce 2012 v Saúdské Arábii.
Oba případy ukázaly, že pro záchranu životů jsou klíčem transparentnost a rychlá mezinárodní spolupráce, upozorňuje washingtonský deník. Nabádá, že je třeba čelit tendenci autoritářských režimů v případě problému věci zakrývat.
"Čína byla otřesena chybami při řešení SARS, který mezi listopadem 2002 a červencem 2003 zabil 774 lidí, z toho 349 v Číně, a nakazil přes 8 tisíc (lidí) ve světě," pokračuje editorial. Odkazuje na závěry následného zhodnocení čínské reakce, které zjistily, že fatální období váhání ohledně sdělování informací a reakce vedlo v zemi k šíření strachu, paniky a spekulací.
Čínské vedení se tentokrát snaží ukázat, že reaguje jinak, přiznává americký server. Zmiňuje prohlášení pekingské vládní agentury, že každý, kdo bude záměrně odkládat či skrývat hlášení výskytu nemoci z vlastních zájmů, bude "nabit na věčný pilíř hanby".
Ač jde o lehce teatrální sdělení, podle prestižního deníku je správnou zprávou. Dodává, že skutečným testem bude ale její realizace, protože místní orgány se mohou bát postihu, pokud by se virus zdánlivě vymkl kontrole, a tak budou mít tendence využít rozsáhlé čínské cenzurní mechanismy, aby potlačily fakta.
Washington Post připomíná, že jeho novináři již zaznamenal případ, kdy jistá žena za podivných okolností zemřela na podezřelou infekci, z čehož vyvozuje, že čínská vláda nechtěla, aby se rodina oběti dozvěděla, že šlo právě o koronavirus.
Výzva nekončí
Čína zpočátku tvrdila, že se zdá, že nový virus se nešíří z člověka na člověka, ale následně oznámila opak, poukazuje editorial. Konstatuje, že vypuknutí každé nákazy sice doprovází značná nejistota, ale Peking nesmí situaci komplikovat záměrným matením.
"Čína se rychle podělila o genetickou sekvenci nového viru se zbytkem světa, ale tím výzva nekončí," zdůrazňuje vlivný deník. Za klíčové neznámé označuje, zda se virus šíří z člověka na člověka a jak je smrtící, k jejichž objasnění by Čína měla brzy přispět.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Případy jiných epidemií, od prasečí chřipky po ebolu, v posledních letech ukázaly, že zajistit si důvěru veřejnosti v době krize je stejně důležité jako její biomedicínské aspekty, deklaruje washingtonský server. Středeční rozhodnutí o zákazu vycestování z Wu-chanu, kde žije 11 milionů lidí, proto označuje za velký risk.
Rozhodnutí o uvalení liberijského města Monrovia do karantény během epidemie eboly v roce 2014 totiž vyvolalo pouze chaos, jelikož lidé v pásmu se snažili uniknout, připomíná prestižní deník.
Zhodnocení reakce na SARS zjistilo, že tajnůstkaření vytvořilo informační vakuum, které znesnadňovalo úřadům jejich postup, upozorňuje editorial. Dodává, že na přelomu lunárního nového roku, kdy se v Číně dalo do pohybu 400 milionů lidí, nezbývá než doufat, že čínské vedení si tentokrát povede lépe.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl
Čína disponuje "magickou zbraní." Na Západě vyvolává stejná obavy jako její armáda
Čína , SARS , MERS , Ebola , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek