Tají Čína pravdu o novém koronaviru? Z Washingtonu zní obavy

NÁZOR - Čína nesmí opakovat chyby, které učinila při epidemii onemocnění SARS, apeluje editorial serveru Washington Post. Vlivný americký deník přiznává, že nikdo zatím nedokáže odhadnout závažnost koronaviru, který se objevil v čínském městě Wu-chan, způsobuje nemoc podobnou zápalu plic, nakazil přes 550 lidí a 17 jich usmrtil.

Chyby nelze opakovat

Podle renomovaného serveru ale není brzy na to, abychom se poučili z předchozích dvou podobných událostí, syndromu akutního respiračního selhání (SARS), který se šířil v Číně v roce 2002, a blízkovýchodního respiračního syndromu (MERS), který se objevil v roce 2012 v Saúdské Arábii.

Oba případy ukázaly, že pro záchranu životů jsou klíčem transparentnost a rychlá mezinárodní spolupráce, upozorňuje washingtonský deník. Nabádá, že je třeba čelit tendenci autoritářských režimů v případě problému věci zakrývat.

"Čína byla otřesena chybami při řešení SARS, který mezi listopadem 2002 a červencem 2003 zabil 774 lidí, z toho 349 v Číně, a nakazil přes 8 tisíc (lidí) ve světě," pokračuje editorial. Odkazuje na závěry následného zhodnocení čínské reakce, které zjistily, že fatální období váhání ohledně sdělování informací a reakce vedlo v zemi k šíření strachu, paniky a spekulací.

Čínské vedení se tentokrát snaží ukázat, že reaguje jinak, přiznává americký server. Zmiňuje prohlášení pekingské vládní agentury, že každý, kdo bude záměrně odkládat či skrývat hlášení výskytu nemoci z vlastních zájmů, bude "nabit na věčný pilíř hanby".   

Ač jde o lehce teatrální sdělení, podle prestižního deníku je správnou zprávou. Dodává, že skutečným testem bude ale její realizace, protože místní orgány se mohou bát postihu, pokud by se virus zdánlivě vymkl kontrole, a tak budou mít tendence využít rozsáhlé čínské cenzurní mechanismy, aby potlačily fakta.

Washington Post připomíná, že jeho novináři již zaznamenal případ, kdy jistá žena za podivných okolností zemřela na podezřelou infekci, z čehož vyvozuje, že čínská vláda nechtěla, aby se rodina oběti dozvěděla, že šlo právě o koronavirus.

Výzva nekončí

Čína zpočátku tvrdila, že se zdá, že nový virus se nešíří z člověka na člověka, ale následně oznámila opak, poukazuje editorial. Konstatuje, že vypuknutí každé nákazy sice doprovází značná nejistota, ale Peking nesmí situaci komplikovat záměrným matením.

"Čína se rychle podělila o genetickou sekvenci nového viru se zbytkem světa, ale tím výzva nekončí," zdůrazňuje vlivný deník. Za klíčové neznámé označuje, zda se virus šíří z člověka na člověka a jak je smrtící, k jejichž objasnění by Čína měla brzy přispět.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Případy jiných epidemií, od prasečí chřipky po ebolu, v posledních letech ukázaly, že zajistit si důvěru veřejnosti v době krize je stejně důležité jako její biomedicínské aspekty, deklaruje washingtonský server. Středeční rozhodnutí o zákazu vycestování z Wu-chanu, kde žije 11 milionů lidí, proto označuje za velký risk.

Rozhodnutí o uvalení liberijského města Monrovia do karantény během epidemie eboly v roce 2014 totiž vyvolalo pouze chaos, jelikož lidé v pásmu se snažili uniknout, připomíná prestižní deník.

Zhodnocení reakce na SARS zjistilo, že tajnůstkaření vytvořilo informační vakuum, které znesnadňovalo úřadům jejich postup, upozorňuje editorial. Dodává, že na přelomu lunárního nového roku, kdy se v Číně dalo do pohybu 400 milionů lidí, nezbývá než doufat, že čínské vedení si tentokrát povede lépe.     

Související

Více souvisejících

Čína SARS MERS Ebola Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy