V Jižní Koreji se ujal úřadu nově zvolený prezident Jun Sok-jol

V Jižní Koreji se dnes ujal úřadu nový prezident Jun Sok-jol, který po březnových volbách nahradil ve funkci odcházející hlavu státu Mun Če-ina. Jun ve svém inauguračním projevu řekl, že nechává otevřené dveře pro dialog se Severní Koreou a že pokud se Pchjongjang zcela vzdá atomových zbraní, navrhne Soul plán na podporu tamní ekonomiky.

"Ačkoliv je severokorejský jaderný program hrozbou nejen pro bezpečnostní nás a severovýchodní Asie, dveře dialogu zůstávají otevřené, abychom mohli vyřešit tyto hrozby mírovou cestou," řekl Jun po převzetí úřadu.

"Pokud se Severní Korea skutečně vydá na cestu ke kompletní denuklearizaci, jsme připraveni spolupracovat s mezinárodní komunitou na přípravě odvážného plánu, který široce posílí severokoejskou ekonomiku a zlepší kvalitu života jejích lidí," dodal.

Jonovy inaugurace se ze zahraničních hostů zúčastnil například první gentleman USA Douglas Emhoff či japonský ministr zahraničí Jošimasa Hajaši. Na ceremoniál přijel rovněž zvláštní vyslanec čínského prezidenta Si Ťin-pchinga Wang Čchi-šan.

Jun býval nejvyšším jihokorejským prokurátorem, než se dostal do sporu s vládou nyní již bývalého prezidenta Muna. Loni v březnu z funkce odstoupil a stal kandidátem opozice v prezidentských volbách, které nakonec těsně vyhrál.

Mun se za své vlády snažil se střídavým úspěchem rozproudit diplomatická jednání se Severní Koreou, podle pozorovatelů lze ale nyní za Junovi vlády očekávat tvrdší postoj Soulu vůči Pchjongjangu založený spíše na nátlaku. Jun dal rovněž najevo, že chce posílit vztahy se Spojenými státy.

Do Jižní Koreje zamíří 20. května americký prezident Joe Biden, který bude jednat s Junem před svou cestou do Japonska.

Související

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol šlapal politikům na paty. Teď si na něj došlápli oni sami

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.
Jun Sok-jol

Jun Sok-jol končí? Parlament napodruhé schválil impeachment

Jihokorejský parlament schválil v sobotu impeachment prezidenta Jun Sok-jola. Jde o mimořádný politický otřes a druhý případ za poslední desetiletí, kdy bylo vůči jihokorejskému prezidentovi zahájeno řízení o odvolání z funkce. Důvodem impeachmentu je prezidentovo kontroverzní vyhlášení stanného práva, které vedlo k politické krizi a pobouření veřejnosti.

Více souvisejících

Jižní Korea Jun Sok-jol

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy