Za zbourání Báburovy mešity trest nepadl, indický soud vynesl kontroverzní verdikt

Soud v indickém státě Uttarpradéš nepravomocně osvobodil všech 32 osob obžalovaných z násilné demolice Báburovy mešity v poutním městě Ajódhja. Uvádí to dnes agentura AP. Zbourání mešity vyvolalo v roce 1992 vlnu náboženského násilí mezi hinduisty a muslimy, o život tehdy přišlo přes 2000 lidí.

Státnímu zástupci se u soudu nepodařilo prokázat, že obžalovaní jednali koordinovaně s cílem odstranit mešitu, která na hinduistickém poutním místě stála od 16. století.

Obžalovaní, mezi kterými jsou i čtyři vrcholní představitelé vládnoucí nacionalistické hinduistické Indické lidové strany (BJP), uspěli s argumentací, že zbourání bylo "spontánním výbuchem hněvu" hinduistických věřících.

Proti rozsudku podá odvolání právní zástupce muslimské menšiny. "Rozsudek jde proti důkazům i právu," uvedl podle AP advokát Džaffarjab Džilani.

Hinduističtí aktivisté zbourali mešitu, aby na jejím místě postavili chrám hinduistického boha Rámy, který podle staroindického eposu Rámájana ve městě Ajódhja sídlil. Obnovení hinduistického chrámu na místě mešity vloni povolil indický Nejvyšší soud a současně určil pozemek na postavení nového chrámu pro muslimy. Nejvyšší soud také konstatoval, že zbourání Báburovy mešity bylo nezákonné.

O obnovu hinduistického chrámu na místě Báburovy mešity usilovala BJP od začátku 90. let, kdy to téma zvedl její tehdejší předseda Lál Kišínčand Advání. Základní kámen nového chrámu nakonec položil v srpnu letošního roku současný předseda BJP a indický premiér Naréndra Módí.

Násilné zbourání muslimského chrámu vyvolalo v roce 1992 vlnu náboženských konfliktů mezi hinduisty a muslimy. Ve střetech přišlo o život přes 2000 lidí. Hinduisté tvoří více než 83 procent obyvatel Indie, muslimové jen 12 procent. Vztahy mezi oběma konfesními skupinami jsou desítky let napjaté.

Související

Petr Fiala (ODS)

Fiala vyrazí na zahraniční cestu, od úterý bude v Indii

Premiér Petr Fiala (ODS) bude v příštím týdnu z pracovních důvodů mimo Českou republiku. Od úterý do čtvrtka bude v Indii, informoval Úřad vlády. Středeční schůzi vlády tak zřejmě povede některý z místopředsedů kabinetu. 

Více souvisejících

Indie islám hinduismus Náboženství Naréndra Módí (indický premiér)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

Modul SLIM je ve spánkovém režimu. JAXA ho chce oživit až za měsíc

Japonský přistávací modul SLIM, který na Měsíci překvapivě přežil mrazivou čtrnáctidenní lunární noc, byl opět uveden do tvz. spánkového režimu. V pátek o tom na síti X informovala Japonská agentura pro výzkum vesmíru (JAXA).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy