Bezpečnost v Evropě? Bez Ruska není možná, tvrdí Maďarsko

Maďarský ministr pro záležitosti Evropské unie János Bóka tvrdí, že budoucí evropská bezpečnostní architektura nemůže vzniknout bez účasti Ruska. Tuto myšlenku napsal ve svém prohlášení na Facebooku v souvislosti s rozhovorem poskytnutým finskému deníku Ilta-Sanomat minulý pátek. 

V prohlášení ministr uvedl, že není jasné, kdy by mohly začít takové jednání a kdo by se na nich mohl podílet, ale doufá, že Evropská unie bude hrát klíčovou roli v těchto diskusích, až přijde čas.

Ministr Bóka se také vyjádřil k situaci na Ukrajině, kde stále probíhají aktivní boje, a zdůraznil, že nejvyšší prioritou maďarské vlády je dosáhnout co nejdříve příměří. Podle něj by právě příměří umožnilo jednání s cílem nalézt trvalé řešení konfliktu.

Ohledně ratifikace vstupu Švédska do Severoatlantické aliance (NATO) ministr uvedl, že to závisí na rychlém pokroku v budování důvěry mezi Maďarskem a Švédskem. Klíčem k tomu je maďarsko-švédský dialog, jak zdůraznil na svém Facebooku.

V rozhovoru pro finský deník také uvedl, že chápe, že členství Švédska v NATO by podpořilo i bezpečnost Finska.

Maďarsko je dlouhodobě považováno za spojence Ruska v EU. Na summitu v Bruselu zablokovalo dohodu o nové finanční pomoci pro Ukrajinu v objemu 50 miliard eur. Z této částky mělo 17 miliard tvořit nevratné granty a 33 miliard půjčky.

Vůči návrhům Evropské komise měly kromě Maďarska výhrady také takzvané "šetrné" členské státy, které jsou čistými plátci do rozpočtu EU. Maďarsko pomoc pro Ukrajinu zablokovalo poté, co lídři členských zemí přijali rozhodnutí otevřít přístupová jednání o vstupu do EU pro Ukrajinu a Moldavsko.

Orbán kritizoval návrhy Evropské komise na změny v dlouhodobém rozpočtu EU již před čtvrtečním začátkem summitu. Další lídři však doufali, že ho přesvědčí o souhlasu kompromisními nabídkami. Předseda Evropské rady Charles Michel v noci na pátek oznámil, že se to nepodařilo. Veto potvrdil i samotný Orbán.

Doporučené články

"Shrnutí noční změny: veto pro dodatečné peníze Ukrajině, veto pro revizi víceletého finančního rámce (rozpočtu). K této otázce se v Evropské radě vrátíme příští rok po náležité přípravě," napsal Orbán na sociální síti.

Michel mluvil o snaze dosáhnout konsensu začátkem příštího roku. Mnozí diplomaté pro DPA potvrdili, že se lídři chtějí touto otázkou zabývat znovu v lednu.

Maďarský premiér už před summitem potvrdil, že odmítá novou finanční pomoc 50 miliard eur pro Ukrajinu. "Chcete-li peníze z dlouhodobého hlediska, větší množství peněz, musí se to uskutečnit mimo společný rozpočet," řekl Orbán.

Dodal, že nevnímá žádný časový tlak z hlediska finanční pomoci Ukrajině, neboť určité přemostění pomoci zajišťuje rozpočet EU. Také upřesnil, že Maďarsko nepodmiňuje poskytnutí finanční pomoci Ukrajině žádnými "maďarskými záležitostmi".

Související

Viktor Orbán

Orbánova politická dráha je u konce. Průzkumy jasně naznačují jeho pád

V Maďarsku se politická situace nevyvíjí pro premiéra Viktora Orbána, který čelí rostoucímu tlaku opozice vedené Péterem Magyarem, příznivě. Francouzský konzervativní týdeník Le Point upozornil na výsledky aktuálních průzkumů veřejného mínění, které naznačují výrazný pokles podpory vládní strany Fidesz.  
Sídlo EU

Maďarská rozvědka špehovala představitele EU

Maďarská zpravodajská služba je podle nové investigativní zprávy podezřelá ze špehování představitelů Evropské unie, kteří navštívili zemi. Vyšetřování, vedené maďarským centrem Direkt36 a belgickým deníkem De Tijd, odhalilo, že maďarská Informační kancelář (IH), obdoba americké CIA, měla mezi lety 2015 a 2017 sledovat a odposlouchávat vyšetřovatele z Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF).

Více souvisejících

Maďarsko Rusko EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Aktualizováno před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy