Hádka u Arafatova hrobu: Vůdce Palestiny Abbás se navezl do Hamasu

Ramalláh - Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes obvinil palestinskou radikální stranu Hamas z bojkotu snah o národní usmíření. Abbás, který stojí v čele Fatahu, zahrnul téma do projevu, který pronesl v Ramalláhu u příležitosti 10. výročí smrti svého předchůdce Jásira Arafata. Hamas si taková slova nenechal líbit.

Abbásův Fatah s Hamasem letos sestavily společnou vládu ve snaze sjednotit správu obou palestinských území - Západního břehu Jordánu a Pásma Gazy. Hamas je ale v Izraeli i jinde řazen k teroristickým organizacím a spojením s ním si Abbás zkomplikoval zahraniční vztahy.

Dnes se v projevu vrátil k pátečním výbuchům, při nichž byly v Pásmu Gazy zničeny domy i auta členů Fatahu. "Organizátorem explozí v Gaze je vedení Hamasu, to oni jsou odpovědní," řekl Abbás. Hovořil rovněž o "sabotáži a maření" národního usmíření.

"Abbásovů projev je snůška lží, urážek a dezinformací. Dokazuje jeho sektářství a stranickost, ale palestinský národ potřebuje odvážného prezidenta," sdělil jeden z mluvčích Hamasu Mušír Masrí. Podle něj se Abbásův Fatah snaží na Hamas "svést odpovědnost za neúspěšnou organizaci Arafatova výročí a chce za obviňováním Hamasu skrýt vnitřní neshody".

Zdroj: YouTube

Abbás ve svém projevu napadl také Izrael za to, že vyvolal "náboženskou válku", když dovolil židovským věřícím chodit na posvátná místa ve východním Jeruzalémě. Na mysli měl Chrámovou horu, kde stojí významné mešity a kam mohou Židé chodit. Někteří z nich chtějí, aby jim vláda dovolila se na místě také modlit, protože do roku 70 tam stával židovský chrám.

Zatímco v Ramalláhu přišlo na ceremonii k uctění Arafata několik tisíc lidí, oslavy v Gaze byly zrušeny. Účastníci programu v Ramalláhu si přinesli prapory Fatahu, zněly fanfáry i písně. V Gaze se neobjevil jediný portrét zemřelého vůdce, podium, na němž se měla oslava konat, bylo zničeno při páteční explozi.

Související

Jicchak Rabin a Jásir Arafat si potřásli rukou před zraky Billa Clintona po podepsání dohody z Osla, která ukončila první intifádu. Rozhovor

Palestinci před 35 lety povstali. Izraelsko-palestinský konflikt se opět blíží k bodu varu, obává se Kalhousová

Zjištění, že Izrael nebude vojensky poražen a zároveň nepřichází s žádným programem jak předat Palestincům kontrolu nad pásmem Gazy a Západním břehem Jordánu, kde místo toho docházelo k rozšiřování židovských osad, vedlo před 35 lety, 9. prosince 1987, k vypuknutí první palestinské intifády, nastiňuje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz politoložka Irena Kalhousová. Ředitelka Herzlova centra izraelských studií na pražské Univerzitě Karlově v něm dále přiblížila, nakolik povstání, které trvalo více než pět let a přineslo podstatnou eskalaci blízkovýchodního konfliktu, zaskočilo tehdejší izraelské představitele, proč považuje kritiku izraelského postupu za přemrštěnou a jak souvisí výsledek první intifády s opětovným růstem frustrace Palestinců. 
Palestina

AFP: Jediný Íránec v Gaze chce domů, ale není kudy

Odborník na výbušniny Kásim Šajasí odjel z Teheránu před 40 lety, aby se připojil k Jásiru Arafatovi a jeho Organizaci pro osvobození Palestiny (OOP). Stal se jeho strážcem a důvěrníkem a může to dokázat fotografiemi, které ho zachycují po Arafatově boku. Řízením osudu a následováním Arafata se dostal i do Gazy, avšak tam uvízl, neboť dnes toto území řídí hnutí Hamás, které není s Arafatovým Fatahem zadobře.

Více souvisejících

Jásir Arafat palestina Hamás

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

Ukrajina hlásí šest zraněných po nočních útocích. Sama útočila na Krymu

Ruské drony v noci na sobotu útočily v Charkovské a Dněpropetrovské oblasti na Ukrajině. Útoky si podle místních úřadů vyžádaly nejméně šest zraněných a škody na kritické infrastruktuře i komerčních a obytných budovách, informují agentury Reuters a DPA. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy