ROZHOVOR | Nechají vojáci bojovníky IS z Mosulu utéct? Vojensky je to dobrá strategie, ale nikdo to nepřizná, vysvětluje pro EZ expert

ROZHOVOR - Před týdnem zahájila irácká armáda ve spolupráci s dalšímu skupinami ofenzivu, jejímž cílem je znovudobytí severoiráckého města Mosul z rukou Islámského státu (IS). O tom, kdo vlastně proti džihádistům stojí, a jak může boj vypadat, jsme na konci minulého týdne mluvili s Lukášem Dyčkou, bezpečnostním expertem z Univerzity obrany.

V pondělí 17. října vypukla bitva o Mosul. Podle různých informací stojí proti džihádistům Islámského státu až 50 tisíc bojovníků. Dá se nějak shrnout, kdo všechno se vlastně obléhání města účastní?

Těch skupin je hodně. Především je to irácká armáda a irácké síly. Do města by měli vstoupit především sunnitští vojáci. V těch 50 tisících jsou také Kurdové a šíitské skupiny, které do města údajně nemají vstoupit. Ti tvoří asi 15 tisíc vojáků, kteří Mosul obkličují především ze severu, ale do města by neměli vstoupit, protože město je převážně sunnitské. Aby nedošlo ke třenicím, měly by do něj vstoupit právě jen irácké sunnitské síly. Takže to jsou tři skupiny - iráčtí šíité, iráčtí sunnité a Kurdové.

A jsou tu také skupiny placené Tureckem, převážně Turkméni a někteří místní sunnité. Všichni ostatní aktéři nejsou rádi, že tam tyto skupiny jsou. Ale turecký prezident Receep Tayyip Erdogan chce svůj podíl na vítězství, takže trvá na tom, že do bitvy v nějaké formě zapojí. Zatím to vypadá, že Tureckem placené skupiny se omezí na obsazení několika vesnic nebo částí nárazníkového prostoru kolem Mosulu. Ale přímo do Mosulu je nikdo nepustí.

Podle minulé úterý BBC uvedla, že se fronta nacházela asi 20 kilometrů od Mosulu. O několik dní později Irák vydal zprávu, že postup k městu pokračuje rychleji, než se předpokládalo. Dá se odhadnout, kdy se bojovníci dostanou přímo k městu?

Je to 20 kilometrů od města, ale jen v některých částech, jinde je to třeba 50 kilometrů, obklíčení zatím není vůbec těsné. Také souhlasím, že boje pokračují relativně dobře, protože bojovníci Islámského státu se v okolí města nemají kde skrýt. Ve chvíli, kdy irácké síly disponují leteckou podporou ze strany Západu, tedy Američanů, Francouzů a Britů, by byla hloupost, kdyby se Islámský stát vystavoval útoku letadel někde uprostřed pouště. Pro jeho bojovníky je nejlepší nechat spojenecké síly dojít do Mosulu a až tam s nimi bojovat. Špatně se to odhaduje, ale předpokládám, že do Mosulu se dostanou v rámci týdnů.

Sýrie i vůdce Hizballáhu varují, že má USA vlastní plán a že chce způsobit invazi bojovníků IS z Iráku do Sýrie, aby tam podkopali režim Bašára Asada. Jde jen o konspirační teorii, nebo by něco takového podle vás Washington opravdu mohl zamýšlet?

Řekl bych, že to bude konspirační teorie. Západ samozřejmě nemá rád syrský režim. Ale ve chvíli, kdy by nechali islamisty utéct do Sýrie, aby tam svrhli vládu, pořád budou existovat islamisté, se kterými by se musel vypořádat. To znamená, že ani tímto způsobem by si západní koalice a na ni navázaní Iráčané nepomohli. Obklíčení Mosulu zatím není příliš těsné, protože to je obrovský prostor, na kterém působí relativně málo vojáků. Myslím si, že islamisté budou utíkat, což může být zneužito a označeno za úmyslný čin, ale úmysl to jistě nebyl.

Na Mosulu je zajímavá ještě jedna věc - na to, že je to milionové město, se uvnitř nachází asi 10 tisíc bojovníků Islámského státu, a kolem něj asi 35 až 50 tisíc vojáků, kteří se ho snaží dobýt. A to je velmi málo na tak velké město. Takže se může zdát, že se na většině míst skoro nic neděje, protože hustota bojů je malá. A kdybyste tam byli, věřím, že najdete místa, kterých se boje ani nedotknou.

Přesto se spekuluje se o tom, zda bojovníci ponechají volnou nějakou únikovou cestu z města, nebo zda smyčku stáhnou úplně. Pro jakou možnost se podle vás armáda rozhodne? A jaké výhody tyto dvě strategie mají?

Z vojenského hlediska to je stará taktika, už od dob Alexandra Velikého. Ve chvíli, kdy nepříteli nedáte možnost úniku, samozřejmě bojuje do posledního muže a bojuje statečně, protože ví, že stejně nemá jinou možnost a že zemře. A poslední, čeho chcete dosáhnout, je, aby nepřítel bojoval do posledního muže. Mnohem jednodušší je, když se nepřítel vzdá a jeho morálka se zlomí. Z vojenského hlediska je tedy lepší jim nechat koridor, aby mohli utéct. Jenže z politického hlediska vám to nikdy nikdo nepřizná, protože by to zavánělo konspiračními teoriemi o tom, že je nechali úmyslně utéct.

Politikové vždycky tvrdí a budou tvrdit, že cílem je nepřítele porazit Ale vojensky je logičtější jim koridor nechat, aby až se zlomí morálka a disciplína, utekli. Protože ti, kteří utečou, budou z větší části dezertéři, kteří nebudou chtít dál bojovat, vydají se někam jinam a nebudou zabíjet vaše vojáky. Vy tím pádem ušetříte a zbavíte se problémů.

V čem vůbec spočívají záludnosti boje ve městě jako je Mosul?

Obecně se dá říci, že boje v této oblasti a po celém Blízkém východě, jsou specifické tím, že je všude poušť. Není tu žádné místo, kam se schovat, neexistuje žádné přirozené krytí. Kdybyste bojovali v Evropě, pořád se můžete schovat do hor, údolí nebo lesů. Ale tady nic takového není. Jediné krytí, které vám krajina poskytuje, je v zastavěných oblastech. Znamená to, že se boje nevyhnutelně týkají především měst a zastavěných oblastí, protože jinde to nejde. A čím větší leteckou převahu bude mít irácká vláda a na ni napojené skupiny, tím více se budou bojovníci snažit bojovat ve městech, protože tam se dá ukrýt. A specifikum Mosulu spočívá v tom, že je velmi velký a hodně hustě zalidněný a že těch vojáků na straně islamistů, ale i na straně Iráčanů, je strašně málo na tak velký prostor. Nepůjde o takovou bitvu, jako byla třeba známá bitva u Stalingradu během druhé světové války.

Humanitární organizace varují, že ve městě zůstává 700 tisíc až 1,5 milionu obyvatel. Je vůbec nějakým způsobem možné zajistit, aby byly civilní oběti co možná nejmenší?

Viděl jsem, že Iráčané varovali občany a že po městě rozmístili letáky. Nabádají je k tomu, aby se zabarikádovali v domech, vypli přípojky plynu, aby nedošlo k nějakému zášlehu a všecho tam nevybuchlo. Lidé by podle jejich pokynů měli zůstat doma a nikam neutíkat. Iráčané i další skupiny jsou si dobře vědomy, že uprchlická vlna by byla velký problém. A to jednak proto, že by mezi uprchlíky mohla být skryta celá řada bojovníků Islámského státu, které nikdy úplně neodhalíte.

Když se o uprchlíky musíte starat, znamená to obrovskou ekonomickou zátěž a přináší to velké problémy. Myslím si, že se Iráčané snaží, aby další uprchlická vlna nebyla. A co se týká ztrát na životech, boje v zastavěné oblasti jsou vždy velmi problémové. Abyste omezili počet mrtvých, musíte mít sofisitkovanou technologii, kterou, obávám se, Iráčané nemají. A velká část vojáků nemá ani přiliš velké zkušenosti a jejich schopnost využívat ty technologie je malá, takže to sebou civilní ztráty ponese. Znovu bych ale zdůraznil, že vojáků je relativně málo a nečekám žádné statisícové ztráty.

Situaci v oblasti sleduje i Rusko. Podle prohlášení jednoho z vysoce postavených generálů se v oblasti Mosulu pohybují ruská letadla i drony, které situaci sledují. Je nějaká šance, že by Rusko do tohoto boje nakonec také zasáhlo? Má vůbec důvod zasahovat?

Spíše si myslím, že ne. Teď se soustředí na bitvu kolem Aleppa, což je jejich hlavní starost. Nemyslím si, že by z toho cokoliv měli. Úplně to nevylučuji, ale myslím si, že to není pravděpodobné. Sledovat to samozřejmě budou, ale bombardováním by usnadili práci Američanům i bojujícím Iráčanům, a nejsem si jistý, proč by to zrovna teď dělali.

Odborníci varují, že boj o Mosul rozhodně nebude žádnou bleskovou akcí. Dokázal byste odhadnout, jak dlouho mohou boje trvat? Jak rychle se mohou síly bojující proti IS města zmocnit?

Vím, že to zní jako výmluva, ale na Blízkém východě se nedá odhadnout skoro nic. Vidím to řádově na dobu týdnů či měsíců. Dokážu si představit, že bojovníci z Islámského státu by mohli být do Vánoc z Mosulu pryč. Vzniknou ale další problémy, protože je to velké město, kde dosud vládli islamisté. Objeví se skupiny, které budou chtít rabovat, objeví se tam kriminalita, objeví se skupiny, které si budou chtít vyřizovat vlastní účty. Takže i když vyženete Islámský stát, neznamená to, že automaticky zavládne mír. Nic takového bych nečekal.

Iráčané a ostatní jsou si toho dobře vědomi, takže se připravují ne na porážku Islámského státu v Mosulu, s tou totiž každý počítá, ale spíše na to, co bude potom. Patnáctitisícová skupina policistů se bude snazit ve městě udržet pořádek. Mít na město s 1,5 miliony obyvatel 15 tisíc policistů není úplně málo. Nemyslím si však, že to v situaci, kdy bude mít spousta lidí, bude stačit.

IS bude o město jistě bojovat všemi silami. Už před vypuknutím bojů se hovořilo o tom, že mohou džihádisté některé oblasti podminovat, nebo že vyšlou sebevražedné atentátníky. Jakou další taktiku by mohli použít?

Islámský stát už tradičně hlavně do velkých oblastí na okrajích měst posílá automobily napěchované výbušninami a řízené sebevražednými atentátníky. Zahajuje tak svůj útok. Zároveň také město podkopali různými tunely, aby si usnadnili přesun z jedné části města do druhé. Ve chvíli, kdy čelíte vzdušné nadvládě, je pohyb po povrchu velice riskantní, protože z letadla je mnohem jednodušší vás zlikvidovat. Předpokládám, že se budou hodně pohybovat v podzemí a budou se objevovat na nečekaných místech. Poslední dobou se také ukazuje, že mají velmi efektivní ostřelovače, tedy snipery, které rozmístí po městě. Budou nepozorovaně čekat, a až se bude zdát, že je oblast vyčištěna, postřílí pár vojáků, aby vyvolali chaos. Spojenci budou nuceni stáhnout své sily zpět, aby oblast zajistily, a to jim bude znesnadňovat postup.

Jak pravděpodobné je, že se IS bude chtít mstít a že podnikne nějaké velké útoky – ať už na Blízkém východě, nebo třeba v Evropě?

Je to možné, ale útoky neprovádí nějaká entita, která si říká Islámský stát, ale konkrétní lidé, kteří si pak na sebe dají nálepku Islámského státu. A ve chvíli, kdy prohrává, přestává být atraktivní jako tato nálepka. Téměř žádný terorista se nechce vázat s organizací, která prohrává. Přestává to být tak lákavé, jako třeba před rokem nebo rokem a půl. Já útoky nevylučuji, víceméně předpokládám, že nějaký přijde, ale nebude to žádné inferno, žádná masová záležitost. Prostě se to stane. Nevím, jak to říct méně drastiky, ale počítat se s tím musí. Islámský stát prohrává a to je pozitivní.

Díky za rozhovor.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Lukáš Dyčka Irák

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 4 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy