Děsivé svědectví. Syrský povstalecký velitel otevřeně promluvil o USA, Rusku i Islámském státu

V létě 2012 získala Svobodná syrská armáda s méně než 500 bojovníky během necelého týdne pod kontrolu 70 čtvrtí v Aleppu, připomíná Abdul Džabar Akvidí, někdejší velitel a mluvčí uvedené povstalecké skupiny, který před vypuknutím syrské občanské války působil jako plukovník v syrských ozbrojených silách. V komentáři pro server CNN vyjádřil názor na důvod pádu Aleppa zpět do Asadových rukou.

Odysea v Aleppu

K obsazení Aleppa došlo během ramadánu, přičemž obyvatelé města povstalcům poskytovali jídlo a vodu, aby urychlili jejich postup, připomíná plukovník. "Osvobodili jsme město od Asadových vládních sil, abychom chránili obyvatele před jeho brutálními zásahy," tvrdí plukovník. Deklaruje, že povstalcům nešlo o peníze, moc ani kontrolu a jednoznačně chtěli bojovat za důstojnost a svobodu Syřanů.     

"Byla to Odysea," vzpomíná Akvidí. Poukazuje, že povstalci spolupracovali se spícími buňkami ve městě čtyři měsíce dopředu, což je také důvod, proč se režimní nadvláda nad městem zhroutila prakticky v momentně, kdy do něj z předměstí začali pronikat rebelové.    

Následující rok si lidé v Aleppu podle povstaleckého velitele užívali svobodu, po které vždy toužili, přičemž protesty proti režimu se odehrávaly denně. Ve městě vznikly koordinační výbory, provinční rada a městské orgány, které oblast spravovaly, vzpomíná důstojník. Dodává, že situace se začala měnit koncem roku 2013 a povstalci začali kontrolu nad Aleppem z mnoha důvodů ztrácet.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Jako první se objevil Islámský stát (IS), konstatuje Akvidí. "Tato skupina nejprve bojovala na naší straně, ale pak nás bodla do zad a začala bojovat proti nám," zoufá si plukovník. Vysvětluje, že v důsledku toho mnoho povstalců, kteří přišli do Aleppa z okolních oblastí, se vrátilo domů bránit své města a vesnice před IS.   

Krom pokusů udržet zisky v Aleppu v boji s režimními vojsky tak museli povstalci svádět tvrdé bitvy s IS na okrajích města, přičemž v nich bylo mnoho bojovníků zajato či zavražděno, uvádí velitel. Doplňuje, že jiní ve strachu o život prchlo do Turecka. "Naše bitva s IS pokračuje do dnešního dne," tvrdí Akvidí. Vysvětluje, že džihádisté za sebou  zanechali, které nadále den co den zabíjejí lidi v okrajových čtvrtích Aleppa.   

Svobodná syrská armáda také musela bojovat proti Jednotkám lidové ochrany, čili syrské odnoži kurdské militantní skupiny Strana kurdských pracujících, které chtěly převzít oblasti osvobozené od IS, jelikož byly klíčové pro propojení západních a východních poloautonomních kurdských oblastí v Sýrii, podotýká povstalecký důstojník.  

Šlo jen o pokračování bitvy

Nedílnou součást ve zvratu situace zpět ve prospěch syrského režimu hrála podle Akvidího ruská vojenská intervence. "Rusko přijalo politiku spálené země, pálilo vše ve východním Aleppu, aby zabránilo (povstaleckým) bojovníkům kdekoliv se schovat," tvrdí plukovník. Uvádí, že Rusové nasadili veškeré těžké zbraně, včetně těch, které jsou mezinárodně zakázané.  

S pomocí Ruska byl Asadův režim schopen výrazně postupovat, přiznává povstalecký velitel. Dodává, že Asad měl výraznou podporu svých spojenců, přičemž na bojišti se mohl plně spolehnout na angažmá Hizballáhu a dalších ši'ítských milicí.

Mezitím syrskou opozici paradoxně rozdělovala finanční a vojenská pomoc, která jí byla poskytována ze zahraničí, uznává Akvidí. Vysvětluje, že USA a jejich spojenci v regionu podporovali rozdílné skupiny, navíc různým způsobem, což vedlo k nejednotě a vnitřním bojům mezi povstalci a navíc existovaly snahy upozadit vysoce postavené důstojníky, kteří v počátku povstání dezertovali k opozici z Asadovy armády.     

"Minulý rok jsem se pokoušel vrátit do Aleppa a pomoci v bitvě, ale nenašel jsem uplatnění. Nedostal jsem nástroje ani pravomoc, abych čehokoliv dosáhl," vzpomíná plukovník. Tvrdí, že podpora se dostávala těm, kterým sice nechybělo odhodlání, ale neměli žádné vojenské zkušenosti a pokud se podíváme na bojovníky v Aleppu nyní, není mezi nimi jediný kvalifikovaný vojenský důstojník.  

Akvidímu se tedy zdá, že USA a jejich spojenci neměli skutečný zájem na tom, aby povstalci Asada porazili, ale šlo jim pouze o udržení bitvy v chodu. "Nedokážu přijít na žádný jiný důvod, proč měli být zkušení důstojníci odstaveni," zuří velitel.

Krom pevné podpory, která se Asadovi dostává od jeho spojenců, stojí podle povstaleckého důstojníka za zmínku, že od loňského roku začal syrský režim nadhazovat smířlivé iniciativy opozičním skupinám v jiných částech země, především v Dar'á a na předměstích Damašku. Jelikož tyto fronty zamrzly, Asad mohl plně soustředit své vojenské síly na Aleppo, vysvětluje Akvidí.   

Výše uvedené faktory vedly k současnému stavu věcí, věří povstalecký velitel. Ničeho však nelituje, naopak je hrdý na svou práci a své velení na bojišti v Aleppu, kde údajně nešlo učinit nic jinak. "Boj není u konce, ale strom svobody může být živen jedině krví," deklaruje varovně důstojník.   

Související

Islámský stát (ISIS)

Američané oznámili, že v Sýrii nejspíš zabili vysoce postaveného činitele IS

Při americkém útoku v severní Sýrii dnes brzy ráno pravděpodobně zahynul vysoce postavený představitel Islámského státu (IS) zodpovědný za plánování teroristických útoků v Evropě a na Blízkém východě. Při útoku z vrtulníku zemřeli také dva další ozbrojenci, uvedlo na twitteru Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM).

Více souvisejících

Sýrie Aleppo Sýrie

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy