Děsivé svědectví. Syrský povstalecký velitel otevřeně promluvil o USA, Rusku i Islámském státu

V létě 2012 získala Svobodná syrská armáda s méně než 500 bojovníky během necelého týdne pod kontrolu 70 čtvrtí v Aleppu, připomíná Abdul Džabar Akvidí, někdejší velitel a mluvčí uvedené povstalecké skupiny, který před vypuknutím syrské občanské války působil jako plukovník v syrských ozbrojených silách. V komentáři pro server CNN vyjádřil názor na důvod pádu Aleppa zpět do Asadových rukou.

Odysea v Aleppu

K obsazení Aleppa došlo během ramadánu, přičemž obyvatelé města povstalcům poskytovali jídlo a vodu, aby urychlili jejich postup, připomíná plukovník. "Osvobodili jsme město od Asadových vládních sil, abychom chránili obyvatele před jeho brutálními zásahy," tvrdí plukovník. Deklaruje, že povstalcům nešlo o peníze, moc ani kontrolu a jednoznačně chtěli bojovat za důstojnost a svobodu Syřanů.     

"Byla to Odysea," vzpomíná Akvidí. Poukazuje, že povstalci spolupracovali se spícími buňkami ve městě čtyři měsíce dopředu, což je také důvod, proč se režimní nadvláda nad městem zhroutila prakticky v momentně, kdy do něj z předměstí začali pronikat rebelové.    

Následující rok si lidé v Aleppu podle povstaleckého velitele užívali svobodu, po které vždy toužili, přičemž protesty proti režimu se odehrávaly denně. Ve městě vznikly koordinační výbory, provinční rada a městské orgány, které oblast spravovaly, vzpomíná důstojník. Dodává, že situace se začala měnit koncem roku 2013 a povstalci začali kontrolu nad Aleppem z mnoha důvodů ztrácet.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Jako první se objevil Islámský stát (IS), konstatuje Akvidí. "Tato skupina nejprve bojovala na naší straně, ale pak nás bodla do zad a začala bojovat proti nám," zoufá si plukovník. Vysvětluje, že v důsledku toho mnoho povstalců, kteří přišli do Aleppa z okolních oblastí, se vrátilo domů bránit své města a vesnice před IS.   

Krom pokusů udržet zisky v Aleppu v boji s režimními vojsky tak museli povstalci svádět tvrdé bitvy s IS na okrajích města, přičemž v nich bylo mnoho bojovníků zajato či zavražděno, uvádí velitel. Doplňuje, že jiní ve strachu o život prchlo do Turecka. "Naše bitva s IS pokračuje do dnešního dne," tvrdí Akvidí. Vysvětluje, že džihádisté za sebou  zanechali, které nadále den co den zabíjejí lidi v okrajových čtvrtích Aleppa.   

Svobodná syrská armáda také musela bojovat proti Jednotkám lidové ochrany, čili syrské odnoži kurdské militantní skupiny Strana kurdských pracujících, které chtěly převzít oblasti osvobozené od IS, jelikož byly klíčové pro propojení západních a východních poloautonomních kurdských oblastí v Sýrii, podotýká povstalecký důstojník.  

Šlo jen o pokračování bitvy

Nedílnou součást ve zvratu situace zpět ve prospěch syrského režimu hrála podle Akvidího ruská vojenská intervence. "Rusko přijalo politiku spálené země, pálilo vše ve východním Aleppu, aby zabránilo (povstaleckým) bojovníkům kdekoliv se schovat," tvrdí plukovník. Uvádí, že Rusové nasadili veškeré těžké zbraně, včetně těch, které jsou mezinárodně zakázané.  

S pomocí Ruska byl Asadův režim schopen výrazně postupovat, přiznává povstalecký velitel. Dodává, že Asad měl výraznou podporu svých spojenců, přičemž na bojišti se mohl plně spolehnout na angažmá Hizballáhu a dalších ši'ítských milicí.

Mezitím syrskou opozici paradoxně rozdělovala finanční a vojenská pomoc, která jí byla poskytována ze zahraničí, uznává Akvidí. Vysvětluje, že USA a jejich spojenci v regionu podporovali rozdílné skupiny, navíc různým způsobem, což vedlo k nejednotě a vnitřním bojům mezi povstalci a navíc existovaly snahy upozadit vysoce postavené důstojníky, kteří v počátku povstání dezertovali k opozici z Asadovy armády.     

"Minulý rok jsem se pokoušel vrátit do Aleppa a pomoci v bitvě, ale nenašel jsem uplatnění. Nedostal jsem nástroje ani pravomoc, abych čehokoliv dosáhl," vzpomíná plukovník. Tvrdí, že podpora se dostávala těm, kterým sice nechybělo odhodlání, ale neměli žádné vojenské zkušenosti a pokud se podíváme na bojovníky v Aleppu nyní, není mezi nimi jediný kvalifikovaný vojenský důstojník.  

Akvidímu se tedy zdá, že USA a jejich spojenci neměli skutečný zájem na tom, aby povstalci Asada porazili, ale šlo jim pouze o udržení bitvy v chodu. "Nedokážu přijít na žádný jiný důvod, proč měli být zkušení důstojníci odstaveni," zuří velitel.

Krom pevné podpory, která se Asadovi dostává od jeho spojenců, stojí podle povstaleckého důstojníka za zmínku, že od loňského roku začal syrský režim nadhazovat smířlivé iniciativy opozičním skupinám v jiných částech země, především v Dar'á a na předměstích Damašku. Jelikož tyto fronty zamrzly, Asad mohl plně soustředit své vojenské síly na Aleppo, vysvětluje Akvidí.   

Výše uvedené faktory vedly k současnému stavu věcí, věří povstalecký velitel. Ničeho však nelituje, naopak je hrdý na svou práci a své velení na bojišti v Aleppu, kde údajně nešlo učinit nic jinak. "Boj není u konce, ale strom svobody může být živen jedině krví," deklaruje varovně důstojník.   

Související

Aleppo se po útoku povstalců i ruských stíhaček mění ve válečnou zónu

Aleppo v plamenech. Syrští povstalci obsadili většinu města, útočí proti nim ruské stíhačky

Syrská válka zažila další zásadní zvrat, když povstalci převzali kontrolu nad většinou druhého největšího města Aleppa. Podle britské monitorovací skupiny Syrian Observatory for Human Rights (SOHR) došlo k intenzivnímu střetu mezi povstalci a vládními silami, přičemž ruské letectvo zareagovalo nálety na vybrané oblasti města. Tyto letecké útoky představují první takovou akci od roku 2016.
Aleppo

Syrské opoziční jednotky ovládly půlku Aleppa

Syrská opozice překvapivě vstoupila do Aleppa, druhého největšího města země, pouhé tři dny po zahájení nečekané ofenzivy. Překvapivý útok, zahájený ve středu, si podle Politica vyžádal již nejméně 277 mrtvých. Syrská vláda reagovala uzavřením letiště v Aleppu a všech příjezdových silnic. 

Více souvisejících

Sýrie Aleppo Sýrie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod

Dálnice D1 spojující Prahu a Brno je nejvytíženější českou dálnicí, na které často nastávají dopravní komplikace. Viníky jsou mnohdy samotní řidiči jako aktéři zbytečných a nebezpečných nehod. Policie se proto rozhodla ukázat záběry z několika havárií a apelovat na řidiče, aby byli za volantem obezřetní. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy