Porážka IS nic neřeší, radikálové se poohlíží po další zemi. Hrozí jí stejný osud jako Sýrii a Iráku?

Kuvajt - V současnosti jsou za hlavní bašty radikálního hnutí Islámský stát považovány Sýrie a Irák. Vzhledem k masivním ofenzívám proti islamistům by se to ale mohlo v dohledné době změnit. Stále více radikálů totiž utíká do Kuvajtu, a ten začíná být značně znepokojený.

Členové radikální organizace Islámský stát se pokoušejí proniknout z Iráku do Kuvajtu, k čemuž používají falešné pasy s fotografiemi, na kterých jsou bez vousů. S odvoláním na vysoce postavený zdroj v kuvajtských bezpečnostních složkách o tom informoval tamní deník aš-Sahid.

Zdroj pro deník uvedl, že bezpečnostní složky podél hranic s Irákem a Sýrií si vyměňují informace a koordinují své operace v souvislosti s nedávným dopadením několika příslušníků IS, kteří při překračování hranic předložili falešné pasy a snažili se dostat na území nejbližších sousedních států.

Podle utajeného zdroje jde o příslušníky radikálů, kteří mají falešné pasy s pozměněnými identifikačními údaji. V pasech jsou jejich fotografie z doby, kdy byli oholení, tedy bez vousů.

Kuvajtské bezpečnostní složky například zadržely jednoho z příslušníků IS ze Sýrie, který podle dostupných videozáznamů popravoval rukojmí. Do země se snažil dostat na základě víza získaného díky svému příbuznému.

Muž byl podobně jako mnozí další vyfotografován bez vousů v civilním oblečení. Kuvajtské tajné služby ho ale identifikovaly a zadržely. Přesto vyvstává otázka, co bude dál. Počet lidí utíkajících před syrskou a iráckou armádou do jiných zemí stoupá a Kuvajt je znepokojen možností, že by se dostali do země.

Problém si uvědomují i USA?

To opět vyvolává otázku, co bude s radikalizovanými islamisty poté, co bude v Sýrii a Iráku Islámský stát definitivně poražen. Švédská ministryně pro kulturu a demokracii Alice Bah Kuhnkeová navrhla, aby byli lidé, kteří odešli bojovat za radikální skupiny, uvítáni zpět a začleněni do společnosti.

Její slova ale mnozí kritizovali prostřednictvím sociálních médiích. Expert na terorismus Magnus Ranstorp na twitteru připomněl, že je třeba si uvědomit, že nejméně dva džihádisté, kteří se vrátili, byli zapojeni do teroristických útoků, ke kterým došlo v Paříži na konci roku 2015 a v Bruselu v roce 2016.

Tímto problémem se ale mnozí začnou zabývat až poté, co budou hlavní proudy teroristů rozprášeny. Možnost, že by se pole jejich působnosti přesunulo do Kuvajtu, je ale reálná i podle Spojených států.

Ty podle agentur AP připravují útok několika stovek příslušníků námořní pěchoty na území Sýrie, kteří mají podpořit pozemní ofenzívu vůči syrskému městu Rakka, baště Islámského státu.

Nasazení americké armády v Sýrii má podle agentury poskytnout Pentagonu větší flexibilitu při přijímání operativních rozhodnutí týkajících se boje proti IS. Příslušníci námořní pěchoty by měli asistovat lokálním syrským silám. V této souvislosti také údajně připravuje vyslání stovek vojáků právě do Kuvajtu.

Co bude dál?

Proti islamistům v současné době bojují desítky různých států, od mezinárodní koalice vedené Spojenými státy, přes Rusko a Turecko až po arabské země. S přicházející porážkou džihádistů se ale objevují hlasy, které tvrdí, že vyhnat islamisty z jejich bašt nestačí.

Spojenými státy podporovaná koalice se totiž zaměřuje pouze na zničení radikálů, nikoliv na jiné povstalecké skupiny či na podmínky, které je přiživují. Ofenziva s cílem dobýt navíc Mosul probíhá, aniž by ji doplnily politické kroky, které by mohly posílit umírněné sunnitské vůdce proti militantům usilujícím o rozpoutání povstání proti bagdádské vládě.

Někteří odborníci se také obávají, že Spojené státy by mohly obsadit irácká ropná pole, což by vyvolalo nepřátelskou reakci sil napříč politickým spektrem. I pokud by se tak nestalo, přispěje porážka radikálů k destabilizaci regionu a toho se budou snažit využít jiné mocenské skupiny.

Otázkou také zůstává, co je ve skutečnosti považováno za porážku Islámského státu. Nepředpokládá se, že by džihádisté kapitulovali, navíc jejich ideologie je v mnoha lidech zakořeněna a byly v ní vychovávány i děti. Bude tedy muset začít rozsáhlý proces deradikalizace s předem nejasnými výsledky.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Kuvajt USA (Spojené státy americké) Sýrie Irák

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy