Jak to skutečně bylo s chemickými zbraněmi v Sýrii? Novinář ČT Jakub Szántó posílá informace přímo s místa

Praha/Damašek – Média z celého světa se již druhý de zabývají situací v Sýrii, kde po útoku chemickými zbraněmi zemřelo asi sto lidí a další stovky byly zraněny. Pohled přímo z místa nabídl prostřednictvím sociálních sítí také  český novinář Jakub Szántó, který působí jako blízkovýchodní zpravodaj České televize.

Novinář s odkazem na útok v syrském Idlibu poukazuje na to, že se všichni diskutující na sociálních sítích považují za experty. „Nová móda českého internetu: nejsem sice expert, ale... Jen pár bodíků pro všechny chytráky a pochybovače k předvčerejšímu náletu na Chán Šajchún - syrská letadla tam v inkriminovanou dobu nalétávala. Potvrdilo to ruské ministerstvo obrany, které v oblasti řídí vojenský letový provoz (koordinují s nimi i USA nebo Izrael),“ nastiňuje fakta reportér České televize.

Připomněl také, že podle vyjádření Světové zdravotnické organizace, tedy nejvyšší světové autorita v oblasti zdravotnictví), která se po prostudování videozáznamů se kloní k názoru, že byl použit nervový plyn. „NIKOLIV chlór, který v neuzavřeném prostoru nemůže zabít tolik lidí a má barvu i zápach. Sarin si v garáži nenamícháte. Jediný nestátní hráč, který to kdy udělal, byl japonský kult Óm Šinrikjó. I tomu to trvalo 2 roky, než ve své pětipatrové laboratoři/továrně za 30 milionů dolarů vyrobil dost na svůj útok v tokijském metru,“ připomněl jiný známí incident Szántó.

Vysvětluje také, že sarin se neskladuje jako sarin, ale složitě se míchá ze skladovatelných komponentů těsně před použitím. „Sarin je mimořádně silně korozivní látka, takže idea zapomenutých Asadových granátů plných sarinu je zcestná. Sýrie měla až do roku 2014 (a podle všeho tajně ještě i potom) rozsáhlý chemický program - jako protiváhu izraelského jaderného arzenálu. V roce 2014 odevzdala OPCW 1300 tun tabunu, sarinu, VX a dalších svinstev. Assad má lidi, prostředky i zařízení, kde desetiletí chemické jedy vyráběl,“ uvedl s odkazem na dohodu o zničení chemických zbraní v Sýrii.

„Režim, IS i rebelové opakovaně dle OPCW (opět nejvyšší autorita světa stran chemických zbraní) použili ve válce chemii - především chlor. Ten je o řád méně účinný, široce dostupný a s odlišnými symptomy než skutečné bojové plyny. V Idlíbu je široká koalice povstalců včetně hard-core islamistů napojených na Al Káidu, kteří mají na svědomí dlouhou řadu odporných zločinů. Ne, v Idlíbu nejsou skupiny napojené na Islámský stát, který od ledna 2014 vede s ne-IS islamisty (Ahrara al Šam, ex-Džabhat an Nusra apod.) krvavou válku s tisícovkami obětí. Xindlové to jsou a mít expertízu vyrobit a použít sarin, nebudou dlouho čekat. Jenže neumějí a nemají,“ uvádí novinář, který dlouhodobě působí na Blízkém východě.

Závěr je pode něj jasný. „Přiletěla syrská letadla (potvrzeno Moskvou) režimu, který od 21.8.2013 opakovaně použil svůj přiznaný chemický arzenál (potvrzeno OPCW), bombardovala (opakovaně i potom) Chán Šajchún, kde zemřela stovka lidí na otravu se symptomy neurotoxinu (který byl přiznaně v syrských skladech a který zatím nikdo jiný prokazatelně nemá)“ dodává.

Související

USS Ross odpaluje střelu Tomahawk na Sýrii

Rok od amerického útoku na Sýrii: Co se od té doby změnilo? A co bude dál?

Před rokem Spojené státy zahájily svůj první vojenský útok proti syrskému režimu. Mnozí předpokládali, že půjde o krok, který by mohl zásadním způsobem změnit občanskou válku v této zemi. Americké válečné lodě 6. dubna 2017 bombardovaly vládní leteckou základnu raketami. Stalo se tak den poté, co při chemickém útoku připisovaném syrské vládě zemřelo více než 80 Syřanů. Změnilo se ale od té doby vůbec něco?

Více souvisejících

plynový útok v syrském Idlibu (4.4.2017) Sýrie Jakub Szántó (novinář) novináři Chemické zbraně

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Miroslav Imrich

Zemřel Miroslav Imrich, zpěvák skupin Tango a Abraxas

Českou hudební scénu zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 71 let zemřel zpěvák Miroslav Imrich, který se proslavil působením v kapelách Tango a Abraxas. Podle dostupných informací nepřežil srážku s vlakem. 

před 53 minutami

před 2 hodinami

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

Počasí: V Česku dnes hrozí bouřky. Problém může nastat na horách

V Česku by dnes mohly udeřit bouřky, jejich výskyt je však pro tuto chvíli zatížen velkou nejistotou, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli dopoledne. Nebude tak ještě vydána první letošní výstraha před bouřkami. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy