Jak to skutečně bylo s chemickými zbraněmi v Sýrii? Novinář ČT Jakub Szántó posílá informace přímo s místa

Praha/Damašek – Média z celého světa se již druhý de zabývají situací v Sýrii, kde po útoku chemickými zbraněmi zemřelo asi sto lidí a další stovky byly zraněny. Pohled přímo z místa nabídl prostřednictvím sociálních sítí také  český novinář Jakub Szántó, který působí jako blízkovýchodní zpravodaj České televize.

Novinář s odkazem na útok v syrském Idlibu poukazuje na to, že se všichni diskutující na sociálních sítích považují za experty. „Nová móda českého internetu: nejsem sice expert, ale... Jen pár bodíků pro všechny chytráky a pochybovače k předvčerejšímu náletu na Chán Šajchún - syrská letadla tam v inkriminovanou dobu nalétávala. Potvrdilo to ruské ministerstvo obrany, které v oblasti řídí vojenský letový provoz (koordinují s nimi i USA nebo Izrael),“ nastiňuje fakta reportér České televize.

Připomněl také, že podle vyjádření Světové zdravotnické organizace, tedy nejvyšší světové autorita v oblasti zdravotnictví), která se po prostudování videozáznamů se kloní k názoru, že byl použit nervový plyn. „NIKOLIV chlór, který v neuzavřeném prostoru nemůže zabít tolik lidí a má barvu i zápach. Sarin si v garáži nenamícháte. Jediný nestátní hráč, který to kdy udělal, byl japonský kult Óm Šinrikjó. I tomu to trvalo 2 roky, než ve své pětipatrové laboratoři/továrně za 30 milionů dolarů vyrobil dost na svůj útok v tokijském metru,“ připomněl jiný známí incident Szántó.

Vysvětluje také, že sarin se neskladuje jako sarin, ale složitě se míchá ze skladovatelných komponentů těsně před použitím. „Sarin je mimořádně silně korozivní látka, takže idea zapomenutých Asadových granátů plných sarinu je zcestná. Sýrie měla až do roku 2014 (a podle všeho tajně ještě i potom) rozsáhlý chemický program - jako protiváhu izraelského jaderného arzenálu. V roce 2014 odevzdala OPCW 1300 tun tabunu, sarinu, VX a dalších svinstev. Assad má lidi, prostředky i zařízení, kde desetiletí chemické jedy vyráběl,“ uvedl s odkazem na dohodu o zničení chemických zbraní v Sýrii.

„Režim, IS i rebelové opakovaně dle OPCW (opět nejvyšší autorita světa stran chemických zbraní) použili ve válce chemii - především chlor. Ten je o řád méně účinný, široce dostupný a s odlišnými symptomy než skutečné bojové plyny. V Idlíbu je široká koalice povstalců včetně hard-core islamistů napojených na Al Káidu, kteří mají na svědomí dlouhou řadu odporných zločinů. Ne, v Idlíbu nejsou skupiny napojené na Islámský stát, který od ledna 2014 vede s ne-IS islamisty (Ahrara al Šam, ex-Džabhat an Nusra apod.) krvavou válku s tisícovkami obětí. Xindlové to jsou a mít expertízu vyrobit a použít sarin, nebudou dlouho čekat. Jenže neumějí a nemají,“ uvádí novinář, který dlouhodobě působí na Blízkém východě.

Závěr je pode něj jasný. „Přiletěla syrská letadla (potvrzeno Moskvou) režimu, který od 21.8.2013 opakovaně použil svůj přiznaný chemický arzenál (potvrzeno OPCW), bombardovala (opakovaně i potom) Chán Šajchún, kde zemřela stovka lidí na otravu se symptomy neurotoxinu (který byl přiznaně v syrských skladech a který zatím nikdo jiný prokazatelně nemá)“ dodává.

Související

USS Ross odpaluje střelu Tomahawk na Sýrii

Rok od amerického útoku na Sýrii: Co se od té doby změnilo? A co bude dál?

Před rokem Spojené státy zahájily svůj první vojenský útok proti syrskému režimu. Mnozí předpokládali, že půjde o krok, který by mohl zásadním způsobem změnit občanskou válku v této zemi. Americké válečné lodě 6. dubna 2017 bombardovaly vládní leteckou základnu raketami. Stalo se tak den poté, co při chemickém útoku připisovaném syrské vládě zemřelo více než 80 Syřanů. Změnilo se ale od té doby vůbec něco?

Více souvisejících

plynový útok v syrském Idlibu (4.4.2017) Sýrie Jakub Szántó (novinář) novináři Chemické zbraně

Aktuálně se děje

před 54 minutami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy