Jak to skutečně bylo s chemickými zbraněmi v Sýrii? Novinář ČT Jakub Szántó posílá informace přímo s místa

Praha/Damašek – Média z celého světa se již druhý de zabývají situací v Sýrii, kde po útoku chemickými zbraněmi zemřelo asi sto lidí a další stovky byly zraněny. Pohled přímo z místa nabídl prostřednictvím sociálních sítí také  český novinář Jakub Szántó, který působí jako blízkovýchodní zpravodaj České televize.

Novinář s odkazem na útok v syrském Idlibu poukazuje na to, že se všichni diskutující na sociálních sítích považují za experty. „Nová móda českého internetu: nejsem sice expert, ale... Jen pár bodíků pro všechny chytráky a pochybovače k předvčerejšímu náletu na Chán Šajchún - syrská letadla tam v inkriminovanou dobu nalétávala. Potvrdilo to ruské ministerstvo obrany, které v oblasti řídí vojenský letový provoz (koordinují s nimi i USA nebo Izrael),“ nastiňuje fakta reportér České televize.

Připomněl také, že podle vyjádření Světové zdravotnické organizace, tedy nejvyšší světové autorita v oblasti zdravotnictví), která se po prostudování videozáznamů se kloní k názoru, že byl použit nervový plyn. „NIKOLIV chlór, který v neuzavřeném prostoru nemůže zabít tolik lidí a má barvu i zápach. Sarin si v garáži nenamícháte. Jediný nestátní hráč, který to kdy udělal, byl japonský kult Óm Šinrikjó. I tomu to trvalo 2 roky, než ve své pětipatrové laboratoři/továrně za 30 milionů dolarů vyrobil dost na svůj útok v tokijském metru,“ připomněl jiný známí incident Szántó.

Vysvětluje také, že sarin se neskladuje jako sarin, ale složitě se míchá ze skladovatelných komponentů těsně před použitím. „Sarin je mimořádně silně korozivní látka, takže idea zapomenutých Asadových granátů plných sarinu je zcestná. Sýrie měla až do roku 2014 (a podle všeho tajně ještě i potom) rozsáhlý chemický program - jako protiváhu izraelského jaderného arzenálu. V roce 2014 odevzdala OPCW 1300 tun tabunu, sarinu, VX a dalších svinstev. Assad má lidi, prostředky i zařízení, kde desetiletí chemické jedy vyráběl,“ uvedl s odkazem na dohodu o zničení chemických zbraní v Sýrii.

„Režim, IS i rebelové opakovaně dle OPCW (opět nejvyšší autorita světa stran chemických zbraní) použili ve válce chemii - především chlor. Ten je o řád méně účinný, široce dostupný a s odlišnými symptomy než skutečné bojové plyny. V Idlíbu je široká koalice povstalců včetně hard-core islamistů napojených na Al Káidu, kteří mají na svědomí dlouhou řadu odporných zločinů. Ne, v Idlíbu nejsou skupiny napojené na Islámský stát, který od ledna 2014 vede s ne-IS islamisty (Ahrara al Šam, ex-Džabhat an Nusra apod.) krvavou válku s tisícovkami obětí. Xindlové to jsou a mít expertízu vyrobit a použít sarin, nebudou dlouho čekat. Jenže neumějí a nemají,“ uvádí novinář, který dlouhodobě působí na Blízkém východě.

Závěr je pode něj jasný. „Přiletěla syrská letadla (potvrzeno Moskvou) režimu, který od 21.8.2013 opakovaně použil svůj přiznaný chemický arzenál (potvrzeno OPCW), bombardovala (opakovaně i potom) Chán Šajchún, kde zemřela stovka lidí na otravu se symptomy neurotoxinu (který byl přiznaně v syrských skladech a který zatím nikdo jiný prokazatelně nemá)“ dodává.

Související

USS Ross odpaluje střelu Tomahawk na Sýrii

Rok od amerického útoku na Sýrii: Co se od té doby změnilo? A co bude dál?

Před rokem Spojené státy zahájily svůj první vojenský útok proti syrskému režimu. Mnozí předpokládali, že půjde o krok, který by mohl zásadním způsobem změnit občanskou válku v této zemi. Americké válečné lodě 6. dubna 2017 bombardovaly vládní leteckou základnu raketami. Stalo se tak den poté, co při chemickém útoku připisovaném syrské vládě zemřelo více než 80 Syřanů. Změnilo se ale od té doby vůbec něco?

Více souvisejících

plynový útok v syrském Idlibu (4.4.2017) Sýrie Jakub Szántó (novinář) novináři Chemické zbraně

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

před 40 minutami

před 1 hodinou

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 5 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně

Do Štědrého dne zbývají pouhé dva dny, ovšem i v úterý 24. prosince se obchody ještě na pár hodin otevřou. Každopádně předvánoční nákupní horečka vrcholí. Po Vánocích totiž znovu nakoupíte až v pátek 27. prosince.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy