Americká agrese, ozvala se Asadova armáda. Opozice naopak žádá další nálety

Damašek - Syrská armáda označila dnešní americký útok na svou leteckou základnu u Homsu za agresi, která činí z USA "partnera" Islámského státu. Asadova opozice by naopak uvítala další bombardování.

Syrská armáda v prohlášení podle agentury Reuters také uvedla, že odpovědí vlády bude pokračování v boji proti terorismu a za obnovení míru a bezpečnosti v celé Sýrii.

"Spojené státy provedly ve 3:42 (0:42 GMT) akt zjevné agrese proti jedné z našich leteckých základen, který si vyžádal šest mrtvých, několik zraněných a značné materiálních škody," uvádí se v prohlášení syrské armády, které přečetl její mluvčí ve státní televizi.

Syrský ministr informací Muhammad Turdžmán vyjádřil naději, že útok nepovede k další vojenské eskalaci. "Věřím, že tento útok byl omezený v čase i místu, dal se očekávat," uvedl ministr v rozhovoru pro syrskou státní televizi. Na otázku, jaká bude podle něj reakce Ruska, Turdžmán odpověděl: "Neočekávám, že by to vedlo k vojenské eskalaci."

Syrská opozice americké útoky přivítala a vyzvala k dalším útokům. "Vyzýváme ke společným mezinárodním útokům...na všechny letecké základny," řekl televizi Al-Arabíja Muhammad Allúš, který býval hlavním vyjednávačem na mírových rozhovorech vedených OSN. "Útok na jednu základnu nestačí, je tu 26 letišť, která režim používá k bombardování civilistů," řekl Allúš agentuře AFP.

Armáda USA v oblasti Blízkého východu

Podle odhadů je v oblasti Blízkého východu rozmístěno kolem 35.000 amerických vojáků, po celém světě je jich asi 150.000. Veškeré operace spadají pod Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (USCENTCOM) s místním sídlem v Kataru. V Afghánistánu například působí 8400 amerických vojáků, v Iráku mají USA nyní zhruba 5000 vojáků, a asi 500 členů amerických speciálních jednotek je nasazeno v Sýrii. Dalších několik stovek tvoří poradci nebo příslušníci dělostřelectva.

K útokům na cíle v Sýrii USA využívají střely s plochou dráhou letu Tomahawk, které odpalují z válečných lodí ve Středozemním moři, které spadají pod šestou flotilu amerického námořnictvo v Evropě (NAVEUR) se sídlem v italské Neapoli. V oblasti působí torpédoborec USS Porter a USS Ross nebo obojživelná vojenská loď USS Mesa Verde.

USA využívají několik leteckých základen v Jordánsku, Kataru, Kuvajtu, Bahrajnu nebo Spojených arabských emirátech, Sýrii je nejblíže letecká základna Inçirlik v Turecku, která leží asi 100 kilometrů od hranic se Sýrií. Z této základny startují vojenská letadla k operacím proti bojovníkům Islámského státu (IS) v Sýrii a v Iráku.

Spojené státy používají bojové letouny F-15, F-16, F-22, tankovací letoun KC-135, průzkumná letadla s výstražným radarovým systémem AWACS nebo bombardéry B-52. V září 2014 byl také poprvé použit v boji v Sýrii a Iráku bojový letoun F-22 Raptor, který je pokládán za nejpokročilejší bojové letadlo zařazené ve službě. Oblohu nad Irákem a Sýrií také brázdí řada amerických bezpilotních letounů Reaper a Predator.

Související

USS Ross odpaluje střelu Tomahawk na Sýrii

ROZHOVOR: Potrestání pachatelů chemických útoků v Sýrii? Nepříliš pravděpodobné, tvrdí expert na Střední východ Jan Daniel

Před pěti lety dopadlo na syrskou vojenskou základnu Šajrát téměř šest desítek amerických střel s plochou dráhou letu. Jednalo se o proklamovanou odvetu za chemický útok v Chán Šajchúnu, k němuž došlo 4. dubna 2017. Americká reakce však měla spíše symbolický než vojenský rozměr, domnívá se Jan Daniel, vedoucí Výzkumné skupiny pro Střední východ a severní Afriku na pražském Ústavu mezinárodních vztahů. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz mimo jiné přiblížil, proč se kolem zmíněných událostí vyrojilo velké množství konspiračních teorií, jaká byla role Ruska či jak křehká je v současnosti zdánlivá konsolidace syrského vládnoucího režimu.
USS Ross odpaluje střelu Tomahawk na Sýrii

Rusko a Čína se hlásí o slovo, moc USA upadá? Analytik varuje před sílícím chaosem

NÁZOR - Spojenými státy vedený úder na Sýrii je možná za námi, alespoň pro zatím, ale válka, která jej vyvolala - stejně jako širší mezinárodní konfrontace, která ji živí -, se jen více zamotala. S tímto tvrzením vystoupil v komentáři pro server Reuters ředitel think tanku Project for the Study of the 21st century, bezpečnostní a mezinárodněpolitický analytik Peter Apps.

Více souvisejících

útok USA na Sýrii (7. 4. 2017) Americká armáda (U.S. AIR FORCE) USS Porter Sýrie Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

před 1 hodinou

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 12 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna

Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy