Damašek - Syrská armáda označila dnešní americký útok na svou leteckou základnu u Homsu za agresi, která činí z USA "partnera" Islámského státu. Asadova opozice by naopak uvítala další bombardování.
Syrská armáda v prohlášení podle agentury Reuters také uvedla, že odpovědí vlády bude pokračování v boji proti terorismu a za obnovení míru a bezpečnosti v celé Sýrii.
"Spojené státy provedly ve 3:42 (0:42 GMT) akt zjevné agrese proti jedné z našich leteckých základen, který si vyžádal šest mrtvých, několik zraněných a značné materiálních škody," uvádí se v prohlášení syrské armády, které přečetl její mluvčí ve státní televizi.
Syrský ministr informací Muhammad Turdžmán vyjádřil naději, že útok nepovede k další vojenské eskalaci. "Věřím, že tento útok byl omezený v čase i místu, dal se očekávat," uvedl ministr v rozhovoru pro syrskou státní televizi. Na otázku, jaká bude podle něj reakce Ruska, Turdžmán odpověděl: "Neočekávám, že by to vedlo k vojenské eskalaci."
Syrská opozice americké útoky přivítala a vyzvala k dalším útokům. "Vyzýváme ke společným mezinárodním útokům...na všechny letecké základny," řekl televizi Al-Arabíja Muhammad Allúš, který býval hlavním vyjednávačem na mírových rozhovorech vedených OSN. "Útok na jednu základnu nestačí, je tu 26 letišť, která režim používá k bombardování civilistů," řekl Allúš agentuře AFP.
Armáda USA v oblasti Blízkého východu
Podle odhadů je v oblasti Blízkého východu rozmístěno kolem 35.000 amerických vojáků, po celém světě je jich asi 150.000. Veškeré operace spadají pod Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (USCENTCOM) s místním sídlem v Kataru. V Afghánistánu například působí 8400 amerických vojáků, v Iráku mají USA nyní zhruba 5000 vojáků, a asi 500 členů amerických speciálních jednotek je nasazeno v Sýrii. Dalších několik stovek tvoří poradci nebo příslušníci dělostřelectva.
K útokům na cíle v Sýrii USA využívají střely s plochou dráhou letu Tomahawk, které odpalují z válečných lodí ve Středozemním moři, které spadají pod šestou flotilu amerického námořnictvo v Evropě (NAVEUR) se sídlem v italské Neapoli. V oblasti působí torpédoborec USS Porter a USS Ross nebo obojživelná vojenská loď USS Mesa Verde.
USA využívají několik leteckých základen v Jordánsku, Kataru, Kuvajtu, Bahrajnu nebo Spojených arabských emirátech, Sýrii je nejblíže letecká základna Inçirlik v Turecku, která leží asi 100 kilometrů od hranic se Sýrií. Z této základny startují vojenská letadla k operacím proti bojovníkům Islámského státu (IS) v Sýrii a v Iráku.
Spojené státy používají bojové letouny F-15, F-16, F-22, tankovací letoun KC-135, průzkumná letadla s výstražným radarovým systémem AWACS nebo bombardéry B-52. V září 2014 byl také poprvé použit v boji v Sýrii a Iráku bojový letoun F-22 Raptor, který je pokládán za nejpokročilejší bojové letadlo zařazené ve službě. Oblohu nad Irákem a Sýrií také brázdí řada amerických bezpilotních letounů Reaper a Predator.
Související
ROZHOVOR: Potrestání pachatelů chemických útoků v Sýrii? Nepříliš pravděpodobné, tvrdí expert na Střední východ Jan Daniel
Rusko a Čína se hlásí o slovo, moc USA upadá? Analytik varuje před sílícím chaosem
útok USA na Sýrii (7. 4. 2017) , Americká armáda (U.S. AIR FORCE) , USS Porter , Sýrie , Americká armáda (U.S. ARMY)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
před 1 hodinou
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno před 1 hodinou
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
před 2 hodinami
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
před 2 hodinami
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
před 4 hodinami
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
před 5 hodinami
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
před 6 hodinami
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
před 7 hodinami
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
před 8 hodinami
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
před 9 hodinami
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
před 10 hodinami
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
před 11 hodinami
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
před 12 hodinami
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
před 13 hodinami
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
před 14 hodinami
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
před 15 hodinami
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
před 16 hodinami
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad.
Zdroj: Jan Hrabě